20 YILDIR SENSİZ 7’DEN 77’YE SENİNLEEn son ailece bize yemeğe geldiklerinde annemin ısrarına rağmen Barış’la fotoğraf çektirmemiştim. Keyifli bir misafirlik akşamında sohbetini bölmemek, vaktini çalmamak için… Hem nasıl olsa birkaç hafta sonra 20 Şubat’taki doğum günüme gelecekti. O zaman bol bol fotoğraf çektirirdik… Ama gelmedi, gelemedi. 1999 yılının 1 Şubat’ında Barış’ımızı uğurlamak zorunda kaldık. Tam 20 sene geçmiş üzerinden, bir damla alışmaz mısın özlemine? İçin biraz olsun soğumaz mı? Kalbindeki burukluk hiç azalmaz mı? Bunların hiçbiri olmuyor işte, hiçbir zaman da olmayacak.
Bunca yıldır onu göremiyor olsak da, aslında hep bizimle… Dünya üzerinde eşi benzeri olmayan, aşkı da, hayatı da kimsenin anlatamadığı gibi anlatan şarkılarıyla, kulaklarımıza her daim capcanlı gelen sesi ve ruhumuzu saran yorumuyla, alametifarikası bol yüzüklü elleriyle, bize katacak çok şeyi olduğu için hızlı hızlı konuşmasıyla, gözümüzün önünden gitmeyen aydınlık yüzüyle hep aramızda. Garip hissediyorum aslında, bir yandan çok özlüyorum, bir yandan da hiç gitmemiş gibi geliyor…

Bir Dünya Barış’ı etkinlikleri…
“20 yıldır sensiz, 7’den 77’ye seninle” diyerek, onu anacağımız çok güzel etkinlikler var önümüzde. Her yılki gibi geleneksel olarak, yarın sabah saat 10.30’da Kadıköy İskelesi’nden hareket edecek Barış Manço Vapuru, Beşiktaş İskelesi’ne yanaşıp oradaki Barışseverleri de alacak ve Kanlıca’ya ‘Barış’a’ götürecek. 14 Şubat’ta İstanbul Üniversitesi’nde ‘Çağdaş Halk Ozanı Barış Manço Sempozyumu’ gerçekleşecek.
15 Şubat’ta ise Cemal Reşit Rey’de ‘20 Yılın Ardından Barış’a Özlem Paneli, Barış’ın Dünyası Sergisi ve Bir Dünya Barış’ı Konseri’ var.
Manço Ailesi’nin uzun yıllar yaşadığı Moda’daki evi henüz görmeyenler de mutlaka ziyaret etmeli, o evin büyüsü ve verdiği duygular bambaşka…
Tüm etkinliklerin sosyal medya hashtag’i #BirDünyaBarışı olarak belirlendi, bunu da belirteyim.
Hep dediğim ve diyeceğim gibi; sonsuza kadar Barış Manço…

OYLARINIZLA 35 BİN ÇOCUĞUN YÜZÜ GÜLECEK!
Dünyanın en uzun soluklu spor ödülleri projesi olan ‘Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri’, 65’inci yılında dev bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. Türkiye genelinde 5-13 yaş arası çocukların gittiği okulların, yüzde 65’inde spor alanı veya ekipmanı bulunmuyor ve Güneydoğu Anadolu yüzde 98 oranla bu ihtiyacın en yüksek olduğu bölge.
Gillette ve Milliyet, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi vasıtasıyla, Güneydoğu Anadolu’daki tüm illerde ihtiyacı olan okullara spor ekipmanı bağışı yapacak. Bu bağışlarla yaklaşık 35 bin çocuğun spor malzemesi ihtiyacı karşılanacak. Üstelik bu değerli projeye bizleri de dahil etmişler. ‘Yılın Sporcusu’ adaylarına vereceğimiz her oy, çocuklara sporu sevdirmek için desteğe dönüşecek.
22 Mart’a kadar Milliyet gazetesi ve www.yilinsporcusu.milliyet.com.tr üzerinden oyunuzu kullanın dostlar!