Giyecek hiçbir şeyim yok sıklıkla kullandığımız bir cümle, yanılıyor muyum? Üstelik dolabımız kıyafet dolu olsa bile! Şahsen hayatta en çok kurduğum cümlelerden! Dolaplarımı giymediğim bir sürü kıyafetten arındırmak ve düzenlemek uzun zamandır aklımdaydı da gözümde büyüdüğü için yapmıyordum.

Marka ve stil danışmanı Burçak Ilıman, bana ‘gardırop detoksu’nun inceliklerini anlatınca durum değişti. Yeni yıl öncesi dolapları ferahlatmak, ruhumuzu da hafifletecek. Ilıman şunları anlattı:

Detoks zamanı

“Gardırop detoksuna; kişisel stil analizinizi yapıp, vücut tipi ve ölçünüze uygun olmayan kıyafetleri dolaptan çıkararak başlamalısınız. Kendimize sorular sorarak eşyaları ayırıyoruz: ‘Son altı ayda bu parçayı giydim mi?’, ‘Hâlâ seviyor muyum?’,

‘Bana gerçekten yakışıyor mu?’

Tadilat gerektiren veya lekelenmiş parçaları hemen terziye, kuru temizlemeye yollamalısınız. Kıyafetleri renk uyumu içinde dolaba yerleştirmeli, en çok kullandıklarınızı yakınlara, az kullanılanları geriye asmalısınız. Ayakkabı ve aksesuarları şeffaf kutularda saklarsanız kolay bulursunuz.”

Akıllı gardırop

“Dolabımızda temel parçaların yanı sıra trend parçalara da yer vermeliyiz. Olmazsa olmazlar; siyah klasik elbise, beyaz gömlek ve siyah pantolondur. Her alt için üç üst ideal. Böylece bir pantolonla üç stil yaparsınız. Kombinleri tamamlayacak ayakkabı ve aksesuarlar unutulmamalı.”

Gereksiz alışveriş yapmadan moda

“Yeni sezon başlayınca trendleri takip ederek alışveriş yapmak istiyoruz. Dolabımızda yeniler için yer yoksa detoks zamanıdır! Atılacak ve verilecek kıyafetler ayıklanmalı. Kullanmadığınız parçaları internetteki ikinci el alışveriş sitelerinde satarak nakite çevirebilirsiniz. Geriye kalan kıyafetleri renk ve mevsime göre ayırarak, uygun kombinler yapılmalı. Modası geçmeyen kaşmir kazak, trençkot ve blazer ceketleri önlerde tutmalıyız. Gereksiz alışverişin önüne geçmek için, vücudumuzu tanımak ve yatırım gardırobu parçalarımızı belirlemek önemli.”

Bu kışın olmazsa olmazları

Dolabımızda olması gerekenler: İspanyol paça pantolonlar, salaş-bol kazak ve paltolar, vatkalı ve düşük omuzlu trikolar, vintage kıyafetler, deri ve kadife parçalar, şapkalar.

Trend renkler: Haki ve zeytin yeşili, bronz kırmızı, sıcak boz kahverengi, baharatlı hardal, mavinin her tonu, turuncu ve mercan. Siyah da çok kullanılacak.
Burçak Ilıman’ın yol haritasıyla sonunda harekete geçiyorum dostlar, bu detoksla dolabın karşısına geçince, “Kıyafet bulamıyorum” sendromuna son vereceğiz!