1987 yapımı ‘Güzel ve Çirkin’in yeniden çevrimi, her bölümünü aceleyle sonlandırıyor. Senaryo inandırıcılığı zorluyor; hatta zaman zaman fragman izlediğinizi sanıyorsunuz

BU BiZiM VINCENT DEĞiL

Geçmiş, bazen çeşitli yollarla tekrar karşımıza çıkar. Bu bir koku, lezzet, ses, bazen de müzik veya filmle olabilir. Kendimizi o hatıranın yaşandığı anda buluruz. Özellikle de hoş bir anıysa, yüzümüzde tebessüm belirir. ‘Beauty And The Beast/Güzel ve Çirkin’in yeniden aramıza döneceğini duyunca aynı tebessümü takındım. Öyle ya; çocukluktan gençliğe geçiş dönemimde diziyi kaçırmazdım. Üstelik ‘Aslan Adam’ olarak bilinen Vincent, tüm çirkinliğine rağmen ülkeye sevdirmişti kendini. Yeniden çevrimi izlemeden önce de beklentilerimi yukarıya çektim.
Dizi, kahramanımız Catherine’in annesinin öldürülmesi ve aynı akıbeti paylaşacakken Vincent tarafından kurtarılmasıyla başlıyor. Ardından zaman geçiyor ve dokuz sene sonraya gidiyoruz. Catherine bu sürede cinayet dedektifi oluyor. Bir dava sonrasında da Vincent’la yolları tekrar kesişiyor. Bundan sonrası Vincent’ın ona dava çözmedeki yardımları, her bölüm en az bir kere hayatını kurtarması, devlet görevlilerinden kaçmaları ve aralarında filizlenen aşkı anlatıyor.

Bölümler fragman gibi
‘Beauty And The Beast/Güzel ve Çirkin’in yapısı başdöndürücü. Bunu ‘etkilenmek’ manasında söylemiyorum. Konu, o kadar hızlı gelişiyor ve çözüme kavuşuyor ki, takip etmek zor! Her bölüm, bir filmin fragmanı gibi ilerliyor. Bazen ipuçları kahramanlarımızın önüne altın tepsiyle sunuluyor sanki. Bu benzerliği ‘Arka Sokaklar’da gör-
müştüm! O kadar yani! Senaryo tarafı zayıf kalmış anlayacağınız...
Catherine rolündeki Kristen Kreuk, dizinin ‘beauty/güzel’ kısmından sorumlu. Ama Vincent’ı canlandıran Jay Ryan, malesef bir ‘beast/çirkin’ değil. Tamam; The CW kanalı dizilerinde göze hitap eder ama dizinin adı ‘Güzel ve Çirkin’ olunca bu durum absürd kaçıyor. Yardımcı rollerde Catherine’nin ortağı Tess’i (Nina Lisandrello) samimiyetsiz, doktor Evan’ıysa (Max Brown) sıkıcı buldum. Hele Evan’ın, Catherine’i elde etmekteki ısrarı ‘yeter’ dedirtecek cinsten. Birimin sert patronu Joe Bishop rolündeki Brian White, kadroda olmasa da olur cinsten. Vincent’ın sadık arkadaşı J.T’nin nispeten daha başarılı olduğunu düşünüyorum.
Bu olumsuzluklara rağmen dizinin 22 bölümlük tam sezon onayını aldığını belirtmekte fayda var.
Kısaca; başrollerinde Linda Hamilton ve Ron Perlman’ın oynadıkları 1987 yapımı ‘Güzel ve Çirkin’i sakın bu dizide aramayın. Özellikle o eski Vincent’ı hiç beklemeyin. Anılarınızı hatırlayıp izlerseniz, benim gibi hayal kırıklığınız fazla olur.

Dizinin Künyesi

Kristin Kreuk (Catherine Chandler)
Jay Ryan (Vincent Keller)
Nina Lisandrello (Tess Vargas)
Austin Basis (J.T. Forbes)

BU BiZiM VINCENT DEĞiL

HAFTANIN FOTOSU

‘Mad Men’den tanıdığımız Jon Hamm ve ‘Harry Potter’ Daniel Radcliffe, birlikte rol aldıkları mini dizi ‘A Young Doctor’s Notebook’un bir sahnesinde.

KISA KISA...

n BBC, J.K. Rowling’in ‘Harry Potter’dan sonraki ilk kitabı ‘The Casual Vacancy’yi mini dizi yapmaya hazırlanıyor.
n ‘Spartacus’ün Crixus’u Manu Bennett, yeni dizi ‘Arrow’a konuk oyuncu olacak.
n Ara veren ‘Grimm’,
8 Mart 2013’te ekranlara dönecek.