"NiHAT VE TANER'İ ALLAH'A HAVALE ETTiM"

Dominik Cumhuriyeti'nde 70 günlük mücadelenin sonunda zafere ulaşan Derya Büyükuncu, "Taner ve Nihat benim Survivor Adası'nda tanıdığım insanlar, gerçek hayatta kendileriyle görüşeceğimi sanmıyorum. Aramızda çok büyük karakter, terbiye, duruş ve düşünce farkı var" diyor

"NiHAT VE TANER'İ ALLAH'A HAVALE ETTiM"


* Yarışma süreci içinde birinci olacağınızı hiç düşündünüz mü? Yarışmanın başında ümit ediyordum. Başarılarımla beraber son dörde kaldığımı görünce birinci olabileceğimi düşündüm.

* Sizi hep sakin gördük. Nasıl başardınız bu kadar sakin kalmayı?Yetiştirilme tarzıma, aileme ve dedemin beni büyütmüş olduğu, bana aşılamış olduğu Mevlana'nın "Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verilecek bir cevabım var. Lakin bir lafa bakarım laf mı diye. Bir de söyleyene bakarım adam mı diye?” özlü sözüne borçluyum.

* Tuvalet ihtiyacınızdan yemeğe kadar başınızın çaresine nasıl baktınız? Yemek ihtiyacımızı doğadan karşılıyorduk, ne bulursak yiyorduk. Muz, hindistan cevizi, mango ve nadirde olsa balık yiyebiliyorduk. Ödüllerdeki yemekler günlük olduğu için bizi sadece birkaç saat idare ediyordu. Tuvalet ihtiyacımızı ormanda doğal koşullarda karşılıyorduk.

* Yüzücü olduğunuz halde hiç balık tutmadığınız için çok üzerinize geldiler. İyi bir yüzücü iyi bir balıkçı olmak zorunda mı?
O zaman türkü söyleyen birinin de tenor olması beklenmeli. Bence böyle bir beklenti olmamalıydı, neticede ben bir yüzücüyüm balıkçı değil. Hiçbir canlının canını alamam, ömrüm boyunca balık tutacağımı da sanmıyorum. Dikkatinizi çekerim vejetaryenim demiyorum, balığı yerim ama tutamam.


NiHAT VE TANERİ ALLAHA HAVALE ETTiM


"Olimpiyatlara katılacağım"

* 250 bin TL'yi ne yapmayı düşünüyorsunuz? Gelecek sene yapılacak Olimpiyat oyunlarına hak kazanıp gitmek için kullanacağım. Londra'da yapılacak 2012 Olimpiyatları'na katılarak insanlık tarihinde altı kez yarışan ilk sporcu olmayı istiyorum. Olimpiyatlar'da finalde yüzmek en büyük amacım.

* Yüzmeye devam edecek misiniz?Elimden geldiğince sağlığım ve durumum el verdiğince sonuna kadar devam edeceğim. Şu sıralar önüme gelen bazı projeler olsa da yapabileceğime inandıklarımla yoluma devam edeceğim. Hiçbir şeyin 2012 Olimpiyat çalışmalarıma engel olmasını istemediğimden, gelen teklifleri bu bakışla değerlendiriyorum. Sponsor arayışım hâlâ devam ediyor. Sponsor desteğinde Londra'ya Olimpiyat'a gitmek istiyorum. Bu sıralar sıkça sorulan dizi, sinema tekliflerine 'Ben yaparsam en iyisini yapmaya çalışırım bu yüzden bana uygun olan projelere eğitim desteğiyle neden olmasın?' diyorum."

* Eski antrenörünüz sizin için "Derinde yüzemiyor, korkuyor. Kıyıdan yüzebiliyor" dedi. Doğru mu? Öncelikle kendisi hiçbir zaman benim antrenörüm olmadı. Böyle bir şey doğru değildir. Açıkçası Türk halkının önüne yanlış haberlerin sunulmasını anlamsız ve gereksiz buluyorum.

* Şöhretiniz sporculuğunuzun önüne geçti. Bir sporcu olarak bundan rahatsız mısınız? Hayır rahatsız değilim. 30 yıllık yüzme kariyerim sayesinde değil de Acun Ilıcalı ve Survivor sayesinde insanların gerçek beni tanıması ve olduğum gibi benimseyip sevmesi çok onurlandırdı etti. Küçük kardeşlerimin ve onların ailelerinin beni sevdiklerini gözlerinden okuyabiliyorum. Antrenman yaparken bile yanıma gelip fotoğraf çektirmek istemeleri bana olan samimiyetlerini gösteriyor. Gençlerimiz, kardeşlerimiz bizim geleceğimiz, onlara iyi örnek olabiliyorsam ne mutlu bana.

* Ada'da en iyi kiminle anlaştınız? Pascal Nouma.

* En zor gününüz hangisiydi, nasıl başa çıktınız? Pascal'ın adadan ayrılması. Bunu benim grubumdaki diğer arkadaşlarımın bana moral vermesi ve beni motive etmesiyle aştım.


* Kaç kilo verdiniz? 10 kilo verdim.

"Eşim kıskanç değildir"

* Eşinizin çok kıskanç olduğu gündeme geldi, gerçekten öyle mi? Eşim kıskanç değildir. Bu tip haberlere sadece gülüyorum. Ben adadayken çıkan haberlere Survivor dönüşü eşimle güldük. Survivor boyunca bütün kızlarla samimiydik ancak hepsi benim kardeşim gibiydi. Bunu ekrana da yansıttığımızı düşünüyorum.

* Şöhretiniz eşinizi nasıl etkiliyor? İnsanların bana olan ilgi ve sevgisinden dolayı çok mutlu. Zehra çok sıcakkanlı bir insandır. Bazen kadınlar yanımıza gelip eşime, beni kendisine nasıl aşık ettiği konusunda tüyo istiyorlar. Hayatımız aynı şekilde devam ediyor.

* Nihat Doğan ve Taner hakkında ne düşünüyorsunuz? Onlarla vakit geçirmek nasıldı? Taner ve Nihat benim Survivor Adası'nda tanıdığım insanlar, gerçek hayatta kendileriyle görüşeceğimi pek sanmıyorum, çünkü aramızda çok büyük karakter, terbiye, duruş ve düşünce farkı var. Onlar hakkında en iyi yorumu Türk halkı zaten verdi. Benim bunun üzerine bir şey söylememe gerek yok.

* Nihat Doğan ve Taner’le ilgili aklınızdan hangi kötü düşünceler geçti?Bana ne kadar küfür edilse de, iftira atılıp yalan söylense de, onlara karşı her zaman saygılı davrandım. Çizgiyi aştıkları zamanlar elbetteki oldu ve bunu Türk halkı da gördü. Ben bu kişileri ilk önce Allah'a sonra Türk halkına havale ettim.

* Türkiye de en çok özlediğiniz şey ne oldu? Ailem ve ülkeme has her şeyi çok özledim.

Sivas Katmeri tescillendiSivas yöresine özgü lezzet taşıyan Sivas katmeri, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret alarak tescillendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber