Bu hafta vizyona giren filmlerden biri, Oscar yarışında da ismi geçmesi beklenen, yönetmenliğini Robert Zemeckis’in üstlendiği ‘Uçuş/Flight’. Filmin Denzel Washington’ın canlandırdığı ana karakteri Whip Whitaker, alkol bağımlılığı olan bir pilot. Düşen bir yolcu uçağını tecrübesiyle indiren Whip, içindeki yolcuların büyük bölümünün hayatını kurtarıyordu. Başlangıçtaki uçak kazası sahnesiyle sinemadaki uçak sahnelerine iddialı bir halka ekleyen ‘Uçuş’ dolayısıyla, sinemanın uçakları malzeme eden filmlerini hatırlayalım.

Emniyet kemerlerinizi takın

‘Airplane!’ (1980)

Hollywood’dan çıkan parodi filmleri furyasının yüz aklarından biri. ‘ZAZ’ olarak bilinen Jim Abrahams, David Zucker ve Jerry Zucker ekibinin imzasını taşıyan film, 1970’lerin felaket filmleriyle dalga geçtikleri ‘Airplane!’de izleyicilerini bir espri bombardımanına tutuyor; film referanslarından, fiziksel komediye her tür mizahtan besleniyorlardı. Uçuşta dağıtılan yemekten zehirlenen pilotların işlerini yapamaz hale gelmesinin ardından uçuş fobisi olan bir adamın uçağı indirmesini konu alan film, üzerinden geçen yıllara rağmen eğlendirici yönünü koruyor.

Emniyet kemerlerinizi takın

‘Uçuş 93/United 93’ (2006)

‘Bourne’ serisinin ikinci ve üçüncü filmini yöneten İngiliz yönetmen Paul Greengrass’in imzasını taşıyan film, 11 Eylül saldırıları sırasında kaçırılan bir uçağa odaklanıyordu. Filmde, Bourne filmlerinde olduğu gibi hareketli bir omuz kamerasıyla çekilen planlanmamış gözüken görüntülerle sahte bir belgesel üslubuna başvuruluyordu. İkiz Kuleler’e çarpmayan bu uçağın içinde neler yaşanmış olabileceği sorusundan hareket eden film, “Kahraman ve fedakâr Amerikalılar teröristlere haddini bildirdi” gibi bir tema etrafında dönüp, yaşananları istismar etse de, kurmaca bir hikaye olarak heyecanı ayakta tutabiliyordu.

Emniyet kemerlerinizi takın

‘Uçuş Planı Flightplan’ (2005)

Alman yönetmen Robert Schwentke’in imzasını taşıyan filmde Jodie Foster’ın canlandırdığı Kyle, kendi tasarımı olan lüks bir uçakta kızını kaybediyor ve uçakta fıldır fıldır onu arıyordu. Psikolojik gerilim türündeki filmde Kyle’ın akıl sağlığı sorgulanırken bir uçağı mekân olarak hakkını vererek kullanan bir yapım olarak dikkat çekti.

‘Korkusuz/Fearless’ (1993)

Peter Weir’ın yönettiği, Jeff Bridges’inse baş karakter Max Klein’da kariyerinin en başarılı performanslarından birini sergilediği film ‘Fearless’, bir dram. Bu filmde de, ‘Uçuş’ta olduğu gibi filmin başında bir uçak kazasına yer veriliyor ve bu kazanın ana karakter üzerinde yarattığı etki takip ediliyordu. Mimar Max Klein, içinde bulunduğu uçak kaza yaparken, öleceğini kabul ederek, ölüm korkusunu yeniyor. ‘Fearless’, kazadan sağ kurtulan Max’in korkusuz halini konu alıyordu. Bu psikolojik dramın, ünlü uçuş kazası sahnesiyse uçuş fobisi olanları alt üst edebilecek kadar güçlüydü.

‘Sonsuz Uçuş/The Flight of the Phoenix’ (1965)

Robert Aldrich’in yönettiği, Elleston Trevor’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, uçakları Sahra Çölü’ne düşen bir grup adamın hurdadan yeni bir uçak yapma çabalarını konu alıyordu. James Stewart, Richard Attenborough ve Peter Finch’in de aralarında olduğu iddialı bir oyuncu kadrosu bulunan film, 2004’te aynı isimle yeniden çevrildi. Ancak bu ikinci uyarlama, ilkinin yanında bir hayli sönük kalıp dikkat çekmedi.

BUGÜN ViZYONA GiREN 5 FiLM

1- ÇAKALLARLA DANS 2: HASTASIYIZ DEDE

Yönetmen: Murat Şeker
Oyuncular: Şevket Çoruh, İlker Ayrık, Timur Acar
KONU: Çakallık yaptıkları için hapse giren kahramanlarımız içeride zor günler geçirmektedir. Günün birinde suçlular üzerinde yapılacak tıbbi bir deney için kobay arandığını öğrenirler. İşin ucunda şartlı tahliye vardır.

2- AÇLIĞA DOYMAK

Yönetmen: Zübeyr Şaşmaz
Oyuncular: Mete Horozoğlu, Hazar Ergüçlü, Didem Balçın, Ali Sürmeli
KONU: Film, “Ruhsal bir azap bedensel bir acıyla yenilebilir mi?”, “İnsan en temel ihtiyaçları; yeme-içme arzusunu bir amaç uğruna kesebilir mi” sorularına cevap arıyor.

3- UÇUŞ

Flight
Yönetmen: Robert Zemeckis
Oyuncular: Denzel Washington, John Goodman, Don Cheadle
KONU: Deneyimli pilot Whip Whitaker, uçuş sırasında gerçekleşen bir felaketin ardından zorunlu iniş yaparak yolcuların neredeyse tamamının hayatını kurtarır. Kahraman ilan edilse de kazaya dair cevapsız sorular belirmeye başlar. IMDB Notu: 7.6

4- BENİM ANNEM BİR DİNOZOR

Dino Time
Yönetmen: Yoon Suk Choi/John Kafka
Seslendirenler: Rob Schneider, Jane Lynch, Tara Strong
KONU: Ernie, kız kardeşi Julia ve Max’le birlikte, Dinozor Müzesi’ndeki güvenliği atlatarak çok gizli bir fosilin sergisine girmeyi başarır. Yakalanırlar ama kaçarlar. IMDB Notu: 3.4

5- ÇALINTI HAYAT

The Words
Yönetmen: Brian Klugman/Lee Sternthal
Oyuncular: Olivia Wilde, Zoe Saldana, Bradley Cooper, Jeremy Irons
KONU: Başka bir yazarın eseriyle üne kavuşan yazar, başına gelecekleri kesinlikle beklememektedir.
IMDB Notu: 6.4