2013’ün sonuna yaklaştığımız bugünlerde bu yıl önemli festivallerde ödül kazanmış dünya sineması örneklerinden bir derleme yaptık

Oscar ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanovic’in “Bir Hurdacının Hayatı/Epizoda u zivotu beraca zeljeza” adlı filmi bu yılki Berlin Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü ve erkek oyuncu ödüllerini kazanmıştı. Düşük yapan karısını ameliyat ettiremeyen adamın konu alındığı dram filminden yola çıkarak, hazır yıl biterken bu yıl önemli festivallerde ödül kazanmış dünya sineması örneklerinden bir seçki hazırladık.

“Like Father, Like Son” (2013)

Japon sinemasının önemli isimlerinden Hirokazu Koreeda, dramatik bir öykü anlattığı filminde bir baba oğul hikayesine odaklanıyor. Kendisine karakter olarak benzetemediği ve duygusal bulduğu oğlunun hastanede doğumda karıştırıldığını öğrenen baba, tanımadığı gerçek oğluna sahip çıkmaya çalışıyor. Özellikle anne karakterinin zarafetiyle dikkat çeken film, “Like Father, Like Son” gibi aile dramlarını seven Steven Spielberg başkanlığındaki Cannes jürisinden, Jüri Ödülü aldı.

“Miss Violence” (2013)

Alexandros Avranas’ın yönettiği Yunan filmi “Miss Violence”, Venedik Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu (Themis Panou) ödülleriyle döndü. 11. yaş gününde intihar eden kız çocuğu ve bu dramın etkileri üzerinden yaşananları konu alan film, ailenin bir kaza olduğunu iddia etme çabaları etrafında şekilleniyordu.

“A Touch of Sin” (2013)

Bu yılki Cannes’dan En İyi Senaryo Ödülü ile dönen “A Touch of Sin”, Çinli yönetmen Jia Zhangke’nin birbirinden farklı dört hikayeyi bağlamasından oluşuyordu. Çin’de değişik coğrafyalarda geçen öykülerde şiddete yer veren Zhangke, adım adım günümüz Çin’inin portresini çiziyordu. Film, Çin’de gösterimi yasaklanmayacak ilk Zhangke filmi olma yolunda ilerliyor.

“Gloria” (2013)

Son dönemde dikkat çeken ülke sinemalarından Şili’den bir yapım... 60 yaşına yaklaşmış boşanmış Gloria’nın yeni bir aşk arayışını izleyiciye kendisini iyi hissettiren ve kadın temsilleri açısından sorunsuz bir şekilde anlatan film, Berlin’in yıldızlarındandı. Sebastian Lelio’nun dördüncü uzun metrajlı filmi ona beklendiği gibi büyük ödül Altın Ayı kazandırmadı ama başroldeki Paulina Garcia festivalden kadın oyuncu ödülüyle döndü.

“Child’s Pose” (2013)

Romanya sineması örneği “Child’s Pose”, Berlin’den büyük ödül Altın Ayı ile döndü. Calin Peter Netzer’in yönettiği film, oğlu bir kazaya yol açan kadının aşırı korumacı tutumunu konu alıyordu. Oğlu hapse girmesin diye her yolu deneyen güçlü anne üzerinden Romanya’yla ilgili bir okuma yapılabilse de, yönetmen basit bir Ödipus kompleksi hikayesi anlattığını vurguladı.