Aradığınız ‘kanka’ya şu anda ulaşılamıyor!

Aradığınız ‘kanka’ya şu anda ulaşılamıyorMalum İstanbul Emniyet Müdürlüğü, kısa bir süre önce vatandaşın polisle olan diyaloğunu geliştirmek için “1550 Alo Kanka”  adlı bir proje başlattı. Ağırlıklı olarak çocuk ve gençlere yönelik olan bu projeyi tanıtmak için “kanka” kostümlü polisler meydanlarda çikolata ve broşürler bile dağıttı.
Tanıtım şaşırtıcı bir biçimde etkili de oldu, 2 hafta sonunda 7 bin kişi “polis kankasına” mesaj atmıştı.
Çocuk: Midem ağrıyor üzüntüden mi acaba?
Kankası: Psikoloğunla görüş.
Çocuk: 4 aylık Sibirya kurdu cinsi köpeğim var. Ne yiyeceği hakkında bilgi verir misin?
Kankası: Veterinerinizle görüşün...
Böyle “kanka” mı olur? Sizli bizli konuşması bir yana, 7 yaşındaki çocuğun çevresi psikolog-veteriner dolu gibi veledi ona buna gönderiyor. Anlayacağınız üzere bazı kankalar “kıl”dı. Ama gençlerle polis arasında şu tür ilginç diyaloglar da yaşandı:
Çocuk: Kanka canım sıkılıyor, sevgilim terk etti.
Kankası: Olur böyle şeyler hayat devam ediyor kafana takma. Sana sevgili mi yok?
Aslında bence “iyi çalışılırsa” olumlu yönde kullanılabilecek bir çalışmaydı bu... Ama “vatandaşla polis diyaloğunu geliştirme projesi”             1 Mayıs tarihi itibari ile “aramızdan ayrıldı”.
Polis 1 Mayıs’ta gazetecilere “Alo Kanka” çikolatası dağıtıyordu.  Ama günün sonunda onlarca gazeteci “tatlı yiyip tatlı coplandı/gazlandı”...
Bir polisin yerde yaralı oturan kadının yüzüne attığı tekmeyi, diğer “uçan tekmeleri”, “orantılı güç kullanımını”, lösemili çocukların tedavi gördüğü hastaneye bile sıkılan gazı, annelerinin kucağında tehlikeye atılan çocukları, dövülen sivilleri “hepimiz gördük”...
Aslında her küçük, “kötü adamlarla savaşabilmeyi” diler, belki de bu yüzden pek çoğu polis olmayı diler... Benim kuşağım polisin bizzat “kötü adam olduğu” çok olay gördüğü için, yeni neslin “kankalara” olan ilgisini görünce ümitlenmiştim... Ama onların zihinlerine de o tekmeler kazınacak...
Eminim bir yerlerde güzel insanlar, iyi polisler de var... Ama kimse kusura bakmasın, 3 kötü polis, 1 iyinin imajını da götürüyor.
Ve 1 Mayıs 2008 gösterdi ki “aradığımız ‘kanka’ya şu an ulaşılamıyor.”

İşte en sevilen yabancı diziler

Çıkan bölümlerin özeti: İki hafta önce bu köşeden şöyle bir çağrı yaptım: “Empire, okuyucularının oylarıyla tüm zamanların en iyi 50 televizyon dizisini seçti. Ancak sıralama bir garip. Haydi biz de kendi listemizi yapalım.”
Bunun üzerine toplam 687 okuyucu, yerli ve yabancı diziler konusundaki ilk 10’unu elektronik postalarla gönderdi. Ve geçen hafta açıkladığımız “En İyi Yerli Diziler” anketinde “İkinci Bahar” birinci olurken “Kurtlar Vadisi” ikinci sırada yer aldı.  Anketi geç gören yüzlerce Kurtlar Vadisi fanatiği beni “e-mail manyağı” yaptı! Ancak sonradan sızlanacaklarına ankete katılmaları daha mantıklı olacaktı...
Ve şimdi... Sırada 2 hafta sonucunda 309 kişinin mektupları sonucunda hazırlanan “Türk izleyicisinin en çok sevdiği yabancı diziler” anketi var. İşte o liste:
1- Lost
2- Prison Break
3- The Simpsons
4- Married With Children (Evli ve Çocuklu)
5- Heroes
6- Knight Rider (Kara Şimşek)
7- The White Shadow (Beyaz Gölge)
8- Seinfeld
9- How I Met Your Mother
10- Northern Exposure (Kuzeyde Bir Yer)

Onları unutmadık

Liste okuyucu oylarıyla yapılıyor, dışına çıkamadık... Ama bana gönderilen e-mailler bazı dizilere saygı duruşu yapmamızı gerektirdi: Visitors (Ziyaretçiler), Moonlighting (Mayi Ay), Fame (Şöhret), McGayver, Beverly Hills 90210 ve Alacakaranlık Kuşağı onlardan birkaçı.
Nip Tuck, Desperate Housewives, Southpark, Friends, Gilmore Girls, Dexter, Coupling (İngiliz versiyonu) CSI gibi diziler de birçok kişinin ilk 10’undaydı.

Eski sevgilinin hediyeleri takılır mı, satılır mı?

Yanıtı b şıkkı olanlar bu siteye baksın: exboyfriendjewelry.com
Düğüne kısa bir süre kala sevgilisinden ayrılan Megahn Perry ile üvey annesinin kurduğu internet sitesi, “Sevgilisinden ayrılan kadınların satışa çıkardıkları, çoğunluğu takılardan oluşan “hikâyeler”le birlikte.
Hem eski erkek arkadaşın hediyelerinden “kârlı” bir şekilde kurtulmak, hem yaşadıklarını paylaşmak, hem de “az kullanılmış” elmas yüzükleri, değerli takı ve eşyaları büyük bir indirimle almak isteyenler için birebir. Girişimcilere Türkçe versiyonunu yapmaları önerilir.