O benim şöhret adım!

O benim şöhret adım!


Ünlülerin çoğunun, nüfus cüzdanındaki adı, kamuoyunun bildiğinden çok farklı


     Neden isimlerini değiştirdiler?

     Muazzez Ersoy: Hatice Yıldız olan adını ilk sahne çalışmasını yaparken değiştirdi. Gazino patronu onu daha akılda kalıcı bir isimle lanse etmek istedi. Bunun üzerine sanatçı, çok sevdiği Muazzez Abacı’nın adını, Bülent Ersoy’un soyadını aldı.
     Onur Asena Çakmak: Asena yıllarca hiç kullanmadığı adının, sahne için Onur’dan daha uygun bir isim olacağını düşünerek kullanmaya başladı.
     Ege: Levent Ak olan adının söylediği şarkılarla pek uyuşmayacağını düşünen sanatçı, hem akılda kolay kalması, hem de söylediği şarkıların ruhuna uygun olması açısından Ege olarak değiştirdi.
     Nanu: Önce Banu Zorlu, daha sonra da Nurbanu olarak iki albüm çıkartan ancak beklediği ilgiyi göremeyen Nanu, sonunda bu isimle şeytanın bacağınını kıracağına inandı.
     Harika Avcı: Nermin Ocak belki estetik yaptırmadan önce kendisine uygun bir isimdi ama onca estetikten sonra iddialı bir isim gerekmekteydi ve Harika da duruma uygundu.

       Ünlüleri ünlü yapan adları mı? Tam olarak olmasa da, ismin etkisinin büyük olduğu ortada. Yoksa pek çoğu adını değiştirir miydi. Akılda kolay kalan ve etkileyici isimler, hemen hemen tüm dünyada uygulanıyor. Sanatçılara bu şekilde şöhretin kapıları, daha kolay açılabiliyor.
       Örneğin Mahsun Kırmızıgül’ü tanımayan yok. Ama aslında öyle biri yok. Çünkü onun gerçek adı, Abdullah Bazencir. Pek çok ünlü gibi, o da şöhret merdiveninin ilk basamaklarında, nüfüs cüzdanından bu ismi sildirip yerine Mahsun Kırmızıgül yazdırdı. İsmi herkesin dikkatini çekti. Yaptığı şarkılarla da herkesi büyüleyince zirvelere çıktı. Türkiye’deki bu uygulamanın son örneğini ise kendine Nanu ismini koyan Banu Zorlu oldu.
       İşte yakından tanıdığımız ünlülerin, hiç bilmediğimiz gerçek adları:
     Ahmet Özhan: Ahmet Şükrü Katıöz
     Ahu Tuğba: Canan Tuğba Çetin
     Asena: Onur Asena Çakmak
     Asya: Tülay Keçialan
     Bulut Aras: Uğur Fidan
     Cüneyt Arkın: Fahrettin Cüreklibatur
     Ege: Levent Ak
     Fikret Hakan: Bumin Gaffar Çıtarak
     Hakan Balamir: Balamir Tavasoğlu
     Harika Avcı: Nermin Ocak
     Hayko: Haykaram Tataryan
     Hazal: Özlem Yeşeren
     İbrahim Tatlıses: İbrahim Tatlı
     İlhan İrem: İlhan Özatmaca
     Mahsun Kırmızıgül: Abdullah Bazencir
     Muazzez Ersoy: Hatice Yıldız Levent
     Müjde Ar: Kamile Suat Ebrem
     Nanu: Banu Zorlu
     Nilüfer: Nilüfer Yumlu
     Tarık Akan: Tarık Üregül
     Tolga Han: Mustafa Cingitaş
     Yaşar: Yaşar Günaçgün
     Zara: Zara Neşe Yılmaz
     Zuhal Olcay: Zuhal İsanç


Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber