ONLAR TÜRKiYE’NiN GELECEĞi

Turkcell’in ‘Geleceğe Koşanlar’ projesinden haberim yoktu Belgrad’a davet ettiklerinde. Öylesine önemli bir iş çıkartıyorlar ki üzerine sayfalar doldurmaya değer. Neyse ki Ediz Yıldırımer, ayıbımızı temizleme fırsatını sundu bize

ONLAR TÜRKiYE’NiN GELECEĞi

ONLAR TÜRKiYE’NiN GELECEĞi


‘Geleceğe Koşanlar’ projesi henüz üç yıllık bir geçmişe sahip. Ama, “Az zamanda çok yol aldık” sözüyle Turkcell ekibiyle gençlerimizin başarısını tarif etmek mümkün. Yüzme, tenis, halter, kayak, atletizm ve Görme Engelli Bisiklet dallarında, milli sporcuların gelişmesine adamışlar kendilerini.
Marsel İlhan mesela, başlı başına bir başarı öyküsü. Marsel ilk 100 içine giren ilk ve tek Türk tenişçi. Sonra dünya sıralamasında 157’nciliğe kadar tırmanan Çağla Büyükakçay var. Halterde 15 genç geleceğin süper yıldızları olma yolunda emin adımlarla yürüyor. Atletizmde Adana ve Bursa’da çalışmalar sürüyor. Kayakta, mukavemet dalında Tunceli ve Hakkarili gençlerin önünde bugüne kadar görmedikleri bir yol açılıyor. Ama belki de duyguların tavan yaptığı nokta görme engelli bisiklet takımıyla tanıştığımız an. Ankara, Tokat ve İzmir’de 54 görme engelli genç, olimpiyatlara hazırlanıyor. Öykülerini duyduğunuzda bu sporcuların -sadece görme engellilerin değil- tüylerinizin diken diken olmaması, hatta gözlerinizin yaşarmaması gibi bir olasılık yok. Ama şimdi Belgrad’a gidiş nedenimizde sıra.

ONLAR TÜRKiYE’NiN GELECEĞi

Ediz, anne, baba ve sevimli kızkardeşiyle zaferini kutladı. (Üstte)
Keyifli geçen gecede Ediz ve ailesinin yanında biz de vardık.
Tunceli ve Hakkari’den gençler spor sayesinde hayata sıkı sıkıya
tutunmuş. (Solda). halterci genç kızlarımız umut vaat ediyor. (Altta)

Havuzun altın çocuğu
Atlama platformunun üzerinde gördüm ilk kez Ediz Yıldırımer’i geçen cumartesi günü. Tanışmamızsa o günün akşamında oldu.
Belgrad’da düzenlenen Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden bu genç yetenek, henüz 18 yaşında. Ediz, azmin ve kendini adamışlığın canlı kanıtı gibi. 1999 depreminden sonra yerleştikleri Konya’da başlamış yüzmeye. O yaşta hiç yüksünmemiş, hiç itiraz etmemiş, hiç “Biraz daha uyuyayım” dememiş Ediz. Hep çalışmış. Gel zaman git zaman, Konya dar gelmiş ona. Tekrar Kocaeli’ye dönmüş aile. Burada 10 yaşındayken katıldığı ilk Türkiye Şampiyonası’nda 100 metre serbestte birinci olmuş. Orada durmamış tabii, başarılar birbirini kovalamış. İstanbul’daki büyük kulüpler kapısını aşındırmaya başlamış. Işık Okulları’nda eğitimini sürdürürken ulusal ve uluslararası şampiyonalarda pek çok derece almış, rekorlar kırmış. Son iki yıldır ABD/Teksas’ta bir ailenin yanında lise eğitimini sürdürüyor. Ailesini, arkadaşlıkları ve tabii ki Türk yemeklerini özlüyor. Ama özlemlerine yenilmiyor. Zaten ailesi de yanına gidiyor yakında. ABD Yüzme Milli Takımı’nın antrenörü ısrarla onu istiyor. Üniversite eğitimine yüzme bursuyla orada devam edecek. Ekonomi ya da işletme okumayı kafasına koymuş. En fazla 30’una kadar bu sporu yapabileceğinin farkında. Son derece bilinçli, tercihlerinde kararlı.

O ne heyecan dalgasıydı öyle
Cumartesi gününe dönersek; gençlerin -özellikle Alman Milli Takımı sporcuları- canhıraş çığlık ve tezahüratı altında, şehrin göbeğindeki havuzda Ediz’in yarışına geldiğinde sıra, bizim Türk kampı için heyecan doruğa çıktı. 800 metre, kolay değil 50 metreden, toplam 16 tur demek. Göz açıp kapayıncaya kadar bitmiyor yani. “Heyecandan yerimizde duramadık” desem hafif kalır. İki İtalyan sıkıştırıyor Ediz’i, onların ataklarına karşılık veriyor zarifçe. “Zarifçe” diyorum, zira rakipleri gibi kendini yırtarak yüzmüyor o. Soğukkanlı, sakin, suyun içinde süzülüyor adeta. Son metrelerde kızışıyor yarış ve finalde mutlu son: Ediz, üst üste ikinci kez Avrupa Gençler Şampiyonu, üstelik Türkiye rekoru kırarak. Tabii herkes sarmaş dolaş, o ise gururlu. 1500 metre serbestte de bronz madalyaya kazanan genç sporcumuz akşam olup tebrikleri kabul etme sırası geldiğinde yine mütevazılığı elden bırakmıyor. Hedefiyse net: 2012 Londra Olimpiyatları’nda Türkiye’ye madalya getirmek. Uzun ve meşakkatli bu yolda ona canı gönülden başarılar diliyoruz. Başaracağından eminiz Ediz, darısı tüm ‘Geleceğe Koşanlar’a...

ONLAR TÜRKiYE’NiN GELECEĞi


Başarıları o kadar çok ki

2006- Serbest stilde 200-400-1500 metre şampiyonluk (İngiltere)
2007- Serbest stilde 400-1500 metre birincilikleri (Almanya)
2007- Serbest stilde 1500 metre şampiyonluk (Prag)
2008- Pekin Olimpiyatları’na katılan Türkiye’nin en genç sporcusu, dünyada 15 yaşında Olimpiyat’a katılanz en genç 3. yüzücü.
2009- Gençlerde 1500 metre serbestte ABD rekoru
2009- EYOF Finlandiya 1 Altın, 1 Gümüş madalya (Milli takımın madalya alan tek sporcusu)
2010- Avrupa Gençler Şampiyonası’nda 1 Altın, 1 Gümüş madalya (Helsinki)
2011- Avrupa Gençler Şampiyonası’nda 1 Altın, 1 Bronz madalya (Belgrad)
2012- ........

ONLAR TÜRKiYE’NiN GELECEĞi

17 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber