Eskiden ‘Yeşil Ada’ diye adlandırılan, hayatımın keyifli
15 yılının geçtiği Kıbrıs’ta geçtiğimiz haftalarda birkaç
gün geçirdim.
Bıraktığımdan beri inşaatlar biraz daha artmış, trafik de yoğunlaşmış. Huzur ve sükûnet yine mevcut ama tatile gelenler Girne’ye ve diğer şehirlere hayat vermişler her yaz olduğu gibi... Havaalanı inşaatı da epey ilerlemiş, umarım bu sene sona
ermeden açılır.
Son 10 yıldır Lefkoşa’nın simgesi haline gelmiş Merit Lefkoşa Oteli’nde kalınca, tesisin en üst katındaki kebap restoranını denememek olmaz diye düşünerek yola koyuldum. Dekorasyon tamamen otantik oluşturulmuş. Hem Kıbrıs’tan ezgiler taşıyor hem de Güneydoğu Anadolu’dan objeler mevcut. İnsan gözü yorulmadan hem keyifle yemeğini yiyor hem de güzel bir müzik dinliyor.
Eğer akşam yemeği için gittiyseniz, mutlaka pencereden dışarı bakın, şanlı bayrağımızın dağda gece ışıklandırılmış haliyle, göğsünüz kabaracaktır.

LEFKOŞA’DA  KEBAP ZİYAFETİ…

Gelelim yemeklere
Başlangıçlarda Kıbrıs geleneği olarak masa donatılıyor. Humus, cevizli biber, babagannuş, Kıbrıs salatası, etsiz çiğ köfte ve mütebbel gibi... Zeytin ve köy tereyağıyla gelen tırnaklı ve balon pide bunlardan bazıları, benim burada yazdıklarımı siz ikiyle çarpın. Ara sıcaklara gelince, fındık lahmacun ve Kıbrıs pidesi arasında Kıbrıs pastırması, hellim ızgara ve de güveçte ciğer kavurma, mutlaka denenmesi gerekenlerden... Zaten bütün bunları tadınca ana yemek yiyemiyorsunuz, dolayısıyla siz siz olun Kıbrıs’ta bu tip serpme yemek sunan ya da maşa servisi yapan restoranlarda tedbirli davranın zira ana yemeklerde gelen etler de çok nefis. Adana kebap, et şiş, tavuk kanat, Kıbrıs usulü ızgara köfte ve nefis pirzolayı kaçırmayın.
Son olarak kabak tatlısı, havuç dilimi baklava eşliğinde Maraş dondurması denenebilir.


Bitmeyen enerji
Öncelikle servisteki başarısı için çocukluğundan beri tanıdığım Savaş Celep’e teşekkürler. Kebap House’un şefi Murat Aldıçoğlu’na hem Türk hem Kıbrıs lezzetlerini böyle güzel harmanladığı için hakikaten alkışlar.
Kuzey Kıbrıs’ın ilk beş yıldızlı şehir oteli vasfını taşıyan Merit Lefkoşa Oteli’nde çok uzun yıllardır başarıyla genel müdürlüğünü yapan Mine Gürses ile yaptığım sohbette, öne çıkan unsur bir kadının elinin, gözünün ve bitmeyen enerjisinin değdiği her şeyin daha güzel olması sonucuydu. Eminim ki, Merit Otelleri, Türk misafirperverliğini Kıbrıs’ta en iyi şekilde temsil etmeye devam edecektir.