RUHUNUZA RENK KATACAK 6 DURAK

Okyanusta Thai masajı, New York’ta fotoğrafçılık kursu, Kuzey Tayland’da meditasyon ya da Gümüş-lük’te felsefe dersi. Farklı alanlarda alacağınız eğitimler, sadece bedeninize değil ruhunuza da iyi gelecek.

Karanlık odada meditasyon
Kuzey Tayland’daki, Tao Garden size kendinizi tanıma fırsatı sunuyor. Chiang Mai’ın biraz dışındaki bu otel Tao öğretilerinin verildiği bir merkez. Doğanın içindeki merkezde organik yiyeceklerle beslenip detoks yapabiliyorsunuz, vücudunuzu yenileyebiliyorsunuz. Ama buranın asıl önemi meditasyon, Tai Chi, Çin akupunkturu ve yoga için mükemmel fırsatlar sunuyor oluşu.
En ilginç etkinliği ise karanlık odalarda yapılan meditasyonlar. Hiçbir ışığın içeri giremediği kulübelerde iki hafta hiç aydınlığa çıkmadan kalıyor ve her şeyi karanlıkta yapıyorsunuz. Küçük gruplar halinde yapılan bu meditasyonda katılımcılar bu iki haftanın sonunda birbirlerinin yüzünü ilk defa görüyor. İçeride, birbirlerini yüzlerine dokunarak, seslerinden tanıyorlar. Bu karanlık sizde hiç ummadığınız bir aydınlanma yaratıyor.
Chiang Mai, Tayland’ın ikinci büyük şehri. Tayland’ın genelinden çok farklı. Gece hayatı ve seks turizmi yok, kültür ve doğa öncelikli. Etraftaki sayısız tapınakları gezebilir, takıdan masaj kursuna kadar türlü eğitim alabilirsiniz. www.tao-garden.com


Gümüşlük’te sanat
Gümüşlük Akademisi’nde başlıca amaç sanat, bilim ve felsefeyi doğa ile buluşturmak. Sürekli olarak projelerin oluşturuluyor ve felsefeden dansa çeşitli konularda eğitimler veriliyor. Akademide kütüphane, açık ve kapalı müze, sinema, tiyatro, toplantı, seminer ve konferans ile sergi imkanlarını içeren bir kültür merkezi ve amfitiyatro, çalışma, araştırma, üretim vb. faaliyetler için gereken laboratuar ve atölyeler, stüdyo ve atölye-evler, misafirhane ve hostel ile gölet, botanik bahçe, park ve gezi alanları gibi çevre düzenlemeleri mevcut.
www.gumuslukakademisi.org


Okyanusa karşı kişisel gelişim
California Big Sur’daki Esalen Enstitüsü bir kişisel gelişim merkezi. Dağların arasında, okyanusun kıyısında, sıcak su kaynaklarıyla dolu bir arazide yer alan enstitü, 1962 yılında kurulmuş. Burada amaç hem batı, hem de doğu geleneklerinin, felsefenin, psikoloji biliminin ve diğer bütün alanların yarattığı ve kullandığı kişisel gelişim ve aydınlanma tekniklerini kullanmak. Burada yüzlerce konuda eğitim alabilirsiniz. ‘Thai masajı’, ‘sanat yoluyla kendini bulma’, ‘hayat hikayeni yazma’ ‘ruh seksi’ bunlardan yalnızca birkaçının başlığı. Tek sorun çıplaklığa karşı hoşgörülü olup olmadığınız. www.esalen.org

Modanın kalbinde tasarım eğitimi
Dünyanın görsel sanatlar ve tasarım alanında en yüksek standartta eğitim veren Parsons The New School of Design’ın New York ve Paris’te iki merkezi var.
Her iki tarafta da dört yıllık eğitimin tamamı İngilizce. Modanın merkezinde tasarım okumak daha eğlenceli olabilir diye size orayı tanıtalım istedik. Eğer arzu ederseniz bunun bir yılını New York’ta da geçirebilirsiniz.
Parsons Paris’in moda tasarımı programının esası, profesyonel bir stüdyo çalışmasının okul ortamına uyarlanmasına dayanıyor. Öğrenciler, çizim, patron çalışması, renk ve kumaş seçimi, ayrıca dikiş, aksesuvar gibi üretimin son aşamasına kadar her etabı öğreniyor. Üç yıl süren stüdyo çalışması sonucunda, kullanılan malzemeler, tasarım - üretim teknikleri ve tekstil tasarım metotları hakkında deneyim kazanıyor, ayrıca kendi kişisel vizyon ve yaratıcılıklarını geliştiriyorlar.
Ayrıca öğrenciler projelerini, piyasada aktif çalışan tasarımcıların kritiklerine göre geliştiriyor, dolayısıyla profesyonel dünyanın gereklerine ve sınırlamalarına uygun, gerçekçi bir yaklaşım kazanıyorlar. Tom Ford, Marc Jacobs gibi tasarımcılar da bu okulun mezunları arasında. www.parsons.edu

Su altına merhaba
Denizin altı bambaşka bir dünya. Bir kez deneyen mutlaka daha fazlasını istiyor. Sualtına ilk adımınızı atmak için karar verdiyseniz, yapmanız gereken sadece hangi eğitim programına katılacağınıza karar vermek. Saroz, Gelibolu, Ayvalık, Çeşme, Bodrum ve Kaş dalmak için ideal bölgeler. Ama ben dalmayı çok sevdim, Türkiye bana yetmiyor derseniz İstanbul Kızıltoprak’taki Ayışığı Dalış Merkezi sizi dünyanın dört bir yanında olağanüstü dalış deneyimleri yaşayacağınız merkezlere götürebilir.
Kızıldeniz, Sharm el Sheikh, Sudan, Komodo Adası,Endonezya, Filipinler, Zanzibar ve Güney Afrika bunlardan bazıları. www.ayisigidiving.com

Güzel anları dondurun

İster profesyonel fotoğrafçı olmayı hayal edin, ister hobinizi geliştirmeyi arzulayın; New York Fotoğraf Enstitüsü size istediğinizi vermeye hazır. 1910’da kurulan ve dünyanın en önemli fotoğraf okullarından biri olan merkezde herkese göre bir kurs mevcut.
Belirli bir eğitim seviyesine sahip olmanız gerekmiyor. Daha önce elinize makine almamış olsanız ve bilgisayardan bile hiçbir şey anlamıyor olsanız da sizi kabul ediyor. Okul istediğiniz takdirde size aylık bültenler göndererek uzaktan eğitim veriyor. www.nyip.com

21 Kasım 2019 Magazin Bülteni 21 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber