SAĞLIKLI GÜZELLiK

Dermokozmetik ürünlerin ana hedefi sağlıklı bir güzellik elde etmektir. Kozmetik sağlıklı ciltlerle ilgilenirken, dermokozmetik sağlıklı ciltlerden patolojik ciltlere her cilt tipine yönelik çalışır

Kadınların bakımlı, güzel ve genç görünmek adına en sık başvurdukları yöntemlerden biri kozmetik kullanımı. Bu nedenle de cildin istek ve ihtiyaçlarına uygun yeni ürünler her gün tüketicinin kullanımına sunuluyor. Ancak bu ürünler içerisinde dermokozmetikler içerikleriyle farklı özelliklere sahip. İlaç ve kozmetikler arasında yer alan bu ürünler, birçok yapay ürüne oranla ciltle uyumlu ve etkili. Dermokozmetik ürünler bir dermatoloji uzmanı, plastik cerrah ya da bir eczacı tarafından tavsiye edilebilen ürünlerdir. Dermokozmetik markaların ürün gamlarında atopi, rozase, cilt hassasiyeti gibi durumlarda tedaviye yardımcı olan, tamamlayıcı ürünler yer alır. Pierre Fabre Dermokozmetik (Eau Thermale Avene, Elancyl) yetkili eczacısı Semra Göker konuyla ilgili bilgi verdi.

Cilt tipine uygun temizleyici
“Temel cilt bakım programının çeşitli aşamaları var. Her kişi sabah ve akşam mutlaka tipine uygun bir temizleyiciyle cildi temizlemeli. Temizleme ürünleri cildin tipine göre suyla yıkanan ya da pamukla silerek temizlik sağlayan ürünler arasından seçilmeli. Yüz tamponlanarak kurulanmalı. Temizleme sonrası cilt tipine uygun tonik kullanılmalı. Tonikler gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur. Hemen akabinde yüz bakımı için cilt tipine ve ihtiyacına uygun krem uygulanmalı. Bu noktada herkesin dikkat etmesi gereken, yaz ve kış tüm zamanlarda sabahları dışarı çıkmadan en az 20 dakika önce mutlaka nemlendiricinin üzerine güneş koruyucu bir ürün kullanmaktır. Güneş koruyucu krem eğer gün boyu güneşe maruz kalınıyorsa gün çerisinde her 2-3 saatte bir yenilenmeli.
Akşamsa cilt temizliğini ihmal etmemek çok önemli. Makyaj yapılmasa da gün boyu cildimizde biriken kirin temizlenmesi ve ardından cilt bakım kremlerinin uygulanması gerekmekte. Unutmayın, yaşlanma karşıtı bakımları gece kullanmak, etkinliklerini artırmak adına önem taşımaktadır. Cilt bakımı da çok önemli. Mutlaka haftada bir kez cilt tipine uygun maskeyle cilt derinlemesine nemlendirilmeli. Haftada bir kez peeling de ölü hücrelerin cilt üzerinden temizlenmesi açısından çok önemli. Cilt ne kadar temiz, ölü hücrelerden arındırılmış olursa, kullanılan dermo-kozmetik ürünlerin emilimi, etkinliği o kadar fazla olur.”

Kozmetik ve dermokozmetik arasındaki fark nedir?
Kozmetik sağlıklı ciltlerle ilgilenirken, dermokozmetik sağlıklı ciltlerden patolojik ciltlere her cilt tipiyle ilgilenmektedir. Dermokozmetik ürünlerin en önemli farklılığı üretim sırasında ve sonrasında yapılan klinik testlerdir. Kozmetik dağıtım ağı sınırsızdır. Herkes tarafından satılabilir. Dermokozmetiklerse dermatologların önermesiyle tavsiye edilmektedir. İçerik açısından bakıldığında minimum kimyasal maddeyle üretilmekte olan dermokozmetikler riskli içeriklerden uzak dururlar. Dermokozmetik ürünlerin ana hedefi sağlıklı bir güzellik elde etmektir. Ülkemizde dermokozmetik ürünler sadece eczaneler kanalıyla satılır.

Ürünler cilt tipine göre değişir mi?Herkes kendi cilt tipine uygun ürünü kullanmalıdır. Cildimiz sadece kuru, yağlı ya da karma diye sınıflandırılmaz. Cildin bazı özel durumları vardır; hassasiyeti, nemsizliği, yaşı ve sahip olduğu hastalıklara bağlı olarak çok farklı kombinasyonlarla ürün tercih edilmesi gerekebilir.

YARIN: BAKIMLA GÜZEL YAŞLANMAK

Devran Çağlar son yolculuğuna uğurlandıDevran Çağlar olarak bilinen şarkıcı Mustafa Dağlar'ın cenazesi, Muğla'nın Marmaris ilçesinde toprağa verildi.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber