Sahaflarla e-kitaplar fuarda buluştu

29’uncu İstanbul Kitap Fuarı geçmişle geleceği buluşturuyor. İdefix’in standında e-kitaplar tanıtılırken, ilk kez fuarda sahaflar için de bir alan açıldı

İstanbul’da ilk kitap fuarının düzenlendiği yıl doğanlar, bugün 29 yaşında, hayatlarına yön vermiş yetişkinler artık. Önce Etap Oteli’nde sonra Tepebaşı TÜYAP’ta yapılan fuarların anıları yavaş yavaş tazeliğini kaybediyor. Uzak olmasına rağmen has okurların ayağı Beylikdüzü’ne alışmış görünüyor. Hafta sonu kalabalığına bakılırsa 2010, İstanbul Kitap Fuarı için verimli bir yıl olarak geçecek kayıtlara.
Dünya yayıncılık sektörü yıllar içinde evrilirken, İstanbul Kitap Fuarı değişimlere ayak uyduruyor. Bu yıl fuar birçok yenilikle çıktı okur karşısına. Hem ilk kez bir onur konuğu ülkeyi, İspanya’yı ağırlıyor; hem de yabancı telif ajanslarının temsilcilerini... Her zamankinden fazla uluslararası bir kimlik kazandı kısaca... Belki ilk yıl onlarca Türkiyeli yazarın telifleri satılmaz dışarıya, ama Türk yayıncılığının uluslararası pazarda “Ben de varım” demesinin ilk adımı bu.
Bir yenilik de 29’uncu İstanbul Kitap Fuarı’nın geçmişle geleceği buluşturması. İdefix’in standında e-kitaplar tanıtılırken ilk kez fuarda sahaflar için de bir alan açıldı. 4’üncü Salon’daki Sahaflar Çarşısı’nda gramofondan taş plak sesleri yükselirken, hemen ileride iPad’lerde geziniyor parmaklar. Yaşı ilerlemiş olanlar eski kitapların sararmış sayfalarına yakınlık duyuyor, e-okuyucuları biraz yadırgıyorlar belki. Neredeyse doğuştan bilgisayar kullanma becerisine sahip çocuklar da sahaflara şaşırıp “Abi, o dönen büyük CD’lerden var mı?” diye soruyorlar.

Sahaflar ilgiden memnun
Sahaflar Çarşısı fikri, Turkuaz Sahaf’ın sahibi Nedret İşli’den çıkmış. Frankfurt Kitap Fuarı’nın antika kitaplar bölümünden esinlenerek “Neden bizde de yok?” diye sormuş, TÜYAP yetkilileri de bu soruya 4’üncü Salon’u 13 sahafa ayırarak cevap vermişler. Sahaflar ilgiden memnun. Fuarda dumanı tüten kitaplar görmeye alışık okurlar ilk başta şaşırıyorlarsa da, ‘hikayesi olan’ bu kitaplara dokunmaktan hoşlanıyorlar.

Sanal kitaplar
Diğer tarafta ise çeşit çeşit e-okuyucular ve iPadler ellerde, okumanın geleceği tartışılıyor. İdefix geçtiğimiz yıl da fuara e-kitaplarla katılmıştı ama bu yıl ilgi daha yoğun. Şu ana kadar 700 kitap yüklenmiş İdefix’in sanal kitap dükkanına. Sayı hızla artıyor. Sayfalar karıştırılamıyor, ancak ‘gezinilebiliyor’ sanal kitapların içinde. Belli ki okuma alışkanlıklarını olduğu kadar ‘terminoloji’yi de değiştirecek mobil cihazlar. Sayfa karıştırmak yok, sararan sayfalar yok, kitap ayracı hiç yok.
Sanal dünyanın ağırlığını koyduğu günümüzde sahafların ilk kez kitap fuarına katılması manidar. Kütüphanelerimiz hard disklerin içine sığarken, geriye ‘dokunmak’tan hoşlanacağımız ciltlerin kalacağının habercisi belki de...

KiTAP FUARI’NDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN ETKiNLiKLER

INTEREXPO SALONU
13.30 - 14.30 Atölye: İstanbul Elim Sende.
Konuşmacı: Simla Sunay.

MARMARA SALONU
12.00 - 13.00 Söyleşi: Semih Kaplanoğlu.
Konuşmacı: Semih Kaplanoğlu.
13.30 - 15.00 Panel: İstanbul’da Yüreğimin Orta Yeri Sinema.
Konuşmacılar: Erden Kıral, Agah Özgüç, Ümit Efekan, Ümit Elçi, Yavuz Özkan.

KARADENİZ SALONU
11.00 - 11.45 Karikatür Çizme Atölyesi: İbrahim Sarı Pijama Ailesi’ni Çizmeyi Öğretiyor.
Konuşmacı: İbrahim Sarı
12.00 - 13.00 Okuma - Söyleşi: Mizah Ustasının Yeni Kitabı: Pat Karikatür Okulu.
Konuşmacı: Behiç Ak.
15.45 - 16.45 Söyleşi: Edebiyatta İlk Gençlik.
Konuşmacılar: Sennur Sezer, Gülsüm Cengiz.
18.15 - 19.15 Söyleşi: İstanbul’u Anlamak, İstanbul’u Yazmak.
Konuşmacılar: Melisa Gürpınar, Ebuzer Saray, Bilge Öngöre.

BÜYÜKADA SALONU
13.15 - 14.15 Söyleşi: Üç Devir Bir Şehir: İstanbul.
Konuşmacı: Önder Kaya.
15.45 - 16.45 Söyleşi: Yazınımızda Cemal Süreyya.
Konuşmacılar: Ahmet Saraçoğlu, Niyazi Yaşar, Ertan Mısırlı, Engin Turgut, Koray Feyiz.
17.00 - 18.00 Söyleşi: Referandum Sonrası Türkiye.
Konuşmacı: Yılmaz Dikbaş.

İMZA GÜNLERİ
11.00 - Mine Soysal - Günışığı Kitaplığı
12.00 - Gülten Dayıoğlu - Altın Kitaplar
13.00 - Behiç Ak - Günışığı Kitaplığı
14.00 - Muzaffer İzgü - Bilgi Yayınevi
17.00 - İhsan Yılmaz - Postiga Yayınları

18 Ekim 2019 Magazin Bülteni.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber