Şair Rıfkı Kaymaz toprağa verildi

Geçirdiği kalp krizi sonucu dün vefat eden Türkiye Yazarlar Birliği eski Genel Sekreteri Rıfkı Kaymaz’ın cenazesi toprağa verildi.

Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulundan yapılan yazılı açıklamaya göre, şair ve yazar Kaymaz’ın cenazesi, bugün Karşıya Camisi’nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Karşıya Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Açıklamada, "Rıfkı Kaymaz’a Allah’tan rahmet, akrabalarına ve tüm yazar camiasına başsağlığı diliyoruz" denildi.

RIFKI KAYMAZ

Erzincan’da 22 Şubat 1950’da doğan Kaymaz, yazılarında Abdullah Çınar, Yunus Taner, M. Refik Selimoğlu, Fatih Emre gibi müstearlar kullandı.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden 1972 yılında mezun olan Kaymaz, bir süre Hürsöz gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Fakülteyi bitirdikten sonra, Seydişehir Mahmut Esat Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği, kısa bir süre Sümerbank Genel Müdürlüğünde uzman olarak çalışıp yeniden öğretmenliğe döndü.

Ankara liseleri ile Ankara Polis Kolejinde edebiyat öğretmeni, Ankara Polis Akademisi Türk Dili Okutmanı, TBMM’de Milletvekili Danışmanı olarak görev yapıp emekli olan Kaymaz, daha sonra Ankara’da özel okullarda öğretmen ve idareci olarak çalıştı.

Kültür-Edebiyat ve Gençlik dergilerinde, çocuk edebiyatı alanındaki ürünlerini Can Kardeş, Diyanet Çocuk dergilerinde yayımladı.

Geleneksel bakır işleme sanatına hat ve süsleme açısından katkılarda bulundu. Erzincan’da çıkan günlük Doğu gazetesinde köşe yazıları, dörtlükleri (Salihoğlu imzasıyla) yayımlandı.

Çocukken hiç oyuncağı olmadı,dolmuşunu oyuncakla donattıOsmaniye’de çocukken hiç oyuncağı olmayan halk otobüsü şoförü 28 yaşında ki Fatih Çokan, çocuklar için otobüsü oyuncaklarla doldurdu. Çokan, otobüsündeki oyuncaklarla hem oynuyor hem de otobüse binen çocuklara hediye ediyor.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber