SANAT SAVAŞLARI

Türkiye’de son zamanlarda artan sanat yatırımı yarışı İngiliz The Guardian gazetesine konu oldu. Gazete, varlıklı ailelerin arasında yaşanan koleksiyon mücadelesini ve özellikle İstanbul’un gelişen kültür hayatını analiz etti

* FIachra Gibbons imzalı haberde, İstanbul Modern’in beş sene önce açılışından bu yana, Türkiye’nin köklü aileleri arasında, en iyi ve pahalı sanat koleksiyonlarını sergilemek için rekabet yaşandığı belirtiliyor.
* Gazete duruma örnek olarak Eczacıbaşı Ailesi öncülüğünde kurulan İstanbul Modern’i, Sabancı’ların Picasso ve Dali sergilerini, Koç’ların Pera Müzesi’ni gösterdi.
* GIbbons yazısında Koç Ailesi için “Kimse onlar kadar Türk sanatına gönülden bağlı değil” sözlerini kullandı. Pera Müzesi ve ARTER’de yapılan çalışmaların öneminden
bahsetti.
* Yazar, Ömer Koç’un ARTER’deki çalışmalarından söz ederken “16’ncı yüzyıl Floransa’sının gurur duyacağı bir patron” ifadesine yer verdi.
* Ayrıca ‘Anadolu Kaplanları’nın da yükselişe geçtiğini belirtirken, Ülker Grubu’nun Türk sanatına gösterdiği ilgiye vurgu yaptı.
* Referandum için önerilen değişikliklerin, Türkiye için kısa zaman öncesine kadar hayal edilemez olduğunu anlatırken esas değişimin görsel sanatlarda yaşandığını yazdı.
* YAZAR, Türkiye’deki kültürel hareketliliğe Orhan Pamuk, Nuri Bilge Ceylan ve Fatih Akın’ın eserlerini de örnek gösterdi.

20 Eylül 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber