Serter olayında şirket ‘yanlışlık var’ dedi

CHP’li Serter, yeni başlayacak bir dizide bir karakterin adının ‘Nur Serter’ olduğunu belirterek yargıya başvurdu. Şirket dizide soyadı olmadığını, bültende yanlışlık yapıldığını belirtip özür diledi

Serter olayında şirket ‘yanlışlık var’ dedi

CHP İstanbul Milletvekili Fatma Nur Serter, yeni başlayacak bir dizide fahişelikten “mama”lığa yükselen bir karakterin adı ve soyadının “Nur Serter” olarak geçtiğini belirterek konuyu yargıya taşıdı.
Serter, “Bu bir tesadüf değil. Bilinçli yapılan bir şey. Tesadüfen benim adım ve soyadım bir araya gelmiş değil. Benim soyadımı genellikle yanlış olarak ‘Sertel’ diye sonu ‘l’ olarak yazarlar, Serter diye yazmışlar” dedi.

RTÜK’e bilgi
Söz konusu televizyona ihbarname çektiklerini, yasal süreci başlattıklarını ifade eden Serter, RTÜK ile de konuyla ilgili bilgi verdiğini söyledi.
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Bunu insanlık adına kınıyorum” dedi.
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik de milletvekilinden güçlü bir şekilde özür dilenmesi gerektiğini söyledi. RTÜK Başkanı Davut Dursun şu açıklamayı yaptı: “Arkadaşlarımız bugün yaptıkları çalışmada söz konusu dizide 3 kez ’Nur’ adının geçtiği, fakat söz konusu milletvekilinin adının ve soyadının geçmediğini tespit etmiş bulunuyor. Yayınlanmamış programla ilgili bir değerlendirme yapamayız.”
Serter olayı TBMM Genel Kurulu’nun dünkü toplantısında tepkiye neden oldu. MHP’li TBMM Başkanvekili Meral Akşener, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder olayı kınadı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek de “Bu manadaki olayı olumlu görmem” diye konuştu.

Özür var
Serter’in tepkisine yazılı bir açıklama ile cevap veren yapım şirketi Süreç Film’in sahibi Ali Gündoğdu, bütün meselenin bir gazetede karakterin soyadının yanlış yazılmasından kaynaklandığını belirtti. Gündoğdu “Ezel”in senaristi olarak tanınan Kerem Deren’in yazdığı dizide Nur Serter değil, Nur Sertaç karakterinin yer aldığını belirti ve şunları söyledi:
“ Dramaların çoğunda soyadı kullanılmaz. Dizimizde Nur isimli bir karakter var. Bu karakterin adı, senaryo karakter analizinde ‘Nur Sertaç’ olarak kodlanmış, senaryo aşamasında sadece ‘Nur’ olarak anılmış, öyle çekilmiş ve öyle yayınlanmıştır. Bazı haberlerde soyadın ‘bip’lendiği belirtiliyor. Çekilmemiş bir şeyin ‘bip’lenmesi sözkonusu olamaz. Dizinin hiçbir yerinde soyad kullanılmıyor. Tarafımızdan gönderilen bültenin yazımında, bilgisayar hatası sonucu Nur isimli karakterin soyadı yanlış yazılmıştır. Yayına yansımamış olsa da bilgisayar hatası yüzünden oluşan bu olay nedeniyle hem Sayın Fatma Nur Serter’den, hem de kamuoyundan özür dileriz.”

22 Kasım 2019 Magazin Bülteni.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber