‘Sevişilecek bir Madonna, sevilecek bir Kutsal Meryem’

Aydın: “Sevgiyi paylaştığı ailesi tarafından cinselliği kınanan çocuklar, sevdikleri insanla cinselliği yaşayamıyor” diyor. Aydın; o çocukların ileride sevişilecek bir Madonna, sevilecek bir Kutsal Meryem arayacağını söylüyor

Psikiyatr Dr. Agah Aydın ile ilişkilerde cinselliğin yerini, tek gecelik ilişkilerin neden arttığını, “hiç aşık olamıyorum” diyenlerin sorununu, cinsellikte fantezilerin yerini konuştuk.

Günümüzde ilişkilerin temelinde cinsellik mi var?
Evet. İnsanın temel arzusu ötekinin gözünde var olmaktır. Karşımızdakinin yalnızca bizi arzuladığına inandığımız en net an olduğu için seksi önemsiyoruz. Salt mekanik bir cinsellik insanı tatmin etmiyor. Yoksa 100 dolar vererek birlikte olduğu bir seks işçisi insanı mutlu ederdi.

Kaçan her zaman kovalanır mı?
Kaçan kovalanmaz. Modern toplumda insan, yalnızlaştırıldığı için yetersizlik duygusu arttı. Bu nedenle yetersiz kişi kaçanı kovalıyor. Birisi ona yaklaşınca “Yetersizliğim ortaya çıkacak” diye korkuyor. Bundan farklı olarak histerik kişilik bozukluğu olanlar da cinselliği yaşamaktan korktukları için kaçanı kovalar.

Tek gecelik ilişkiler neden artıyor?
İnsan doğası gereği bir başkasıyla yakınlaşmaya, bir ve birlikte olmaya ihtiyaç duyar. Ancak bireyselleşen toplumda bencilleşen insan hep almak istiyor. Her insanın zevkleri, istekleri farklı olduğu için de karşısındakiyle sürekli çatışıyor. Çözümü tek gecelik ilişkilerde arıyor.

Uzun ilişkilerin sırrı ne?
Çatışma anlarında fedakârlık gösterebilen, partnerinin de duygularını, isteklerini, arzularını önemseyen kişilerin ilişkileri uzun sürüyor. Çünkü ilgi flört halini sürekli kılıyor.

“Evlilik aşkı öldürmez”Evlilik aşkı öldürür mü?
Asla öldürmez. Flört, nişanlılık, birlikte yaşamak, evlilik gibi adların bir önemi yok. Ama bazı kişiler evlenince karşısındakini insan yerine koymamaya başlıyor. Eşine “Bu zaten benim malım oldu artık” mantığıyla bakıyor. Hiçbir insan nesneleştirdiği biriyle aşkı, cinselliği yaşayıp mutlu olamaz.


Cinsel sorunların suçlusu ilişki midir?
Erken boşalma, sertleşememe, orgazm bozuklukları gibi sorunların hemen hemen tamamı partnerler arasındaki ilişkideki sorunlarından veya psikolojik bozukluklardan kaynaklanıyor.

“Cinsel sorunlarda çocukluğa inmeli”Cinsel problemi olanların çocukluğuna mı inmek gerekiyor?
Aslında evet. Anne ve baba çocuğuna sevgisini hissetirememiş ve onun sevgisinin kıymetli olduğunu gösterememişse, ileride o çocuklar sevemiyor ve bir başkasının sevgisini kabul edemiyor. Ayrıca, ailelerin çocuklarıyla kurdukları şefkat ilişkisinde cinselliği kınamamaları gerekir. Yoksa o çocuklar sevgi ve aşk duyduğu bir kişiyle evlenir ama cinselliği yaşayamaz. Cinselliği yaşadığı bir kişiye de sevgi ve şevkat duyamaz. Yani sevişilecek bir Madonna, bir de sevilecek Kutsal Meryem arayan mutsuz çocuklar yetiştirmiş olurlar.

“Hiç aşık olamıyorum” diyen insanların sorunu ne?
Aşık olamayan kişi henüz insanlaşma sürecini tamamlamamıştır. Çünkü aşık olmak benlik sınırlarını açmak demek. Sınırlar açıkken de ihlal edileceğim korkusunu yaşamayacak kadar kendinize güvenmeniz ve inanmanız gerekir. Başkasına bağımlı olan, ötekinin beğenisine çok şiddetli bir şekilde ihtiyaç duyan biri gerçek anlamda aşık olamaz.

“Fantaziler sağlıklı bir ilişkinin vazgeçilmezidir”

Fantaziler ve vajinal seks dışındaki birliktelikler sağlıklı mıdır?
Partnerlerin her ikisi de cinsel eyleme karar verecek akli yeterliliğe sahipse bu eylem her iki tarafın da rızası ile gerçekleşiyor ve üçüncü bir kişiye zarar vermiyorsa sağlıklıdır. Fantaziler, fetişzm, eşcinsel ilişki, anal seks, oral seks iki tarafın da rızası ile yapılıyorsa normal kabul edilir. Hatta fanteziler ve tarafların hazzını yükseltecek eylemler sağlıklı bir ilişkinin vazgeçilmez koşuludur.

“Muhteşem bir seks” için neler gerekir?
İki tarafın birbirini sevdiği, saygı duyduğu, iki kişinin dünyasından oluşan ve o dünyaya bir üçüncünün yasalarının, kurallarının girmediği, fantezilerin ve isteklerin konuşulabildiği bir ilişkidir. Cinsellik genellikle konuşulabilir bir şey değilmiş gibi yaşanır. Ama partnerlerin birbirlerine neden haz aldıklarını sorması ilişkinin büyüsünü bozmaz, aksine daha yüksek doyum alacakları bir ilişkinin kapılarını aralar.

18 Ekim 2019 Magazin Bülteni.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber