‘ÇERNOBİL’ DİZİSİ; SOĞUK SAVAŞIN AYAK SESLERİ!

HBO kanalında yayınlanan ‘Çernobil’ dizisi, Ukrayna’ya ilgiyi artırmış. Bu bölgeyi görmek isteyen turist sayısında geçtiğimiz yıla göre, yüzde 30’luk bir artış olmuş. Yaz aylarında bu oranın yüzde 40’a çıkması bekleniyormuş. Fakat bu, dizinin yapımcılarını rahatsız eden bir durum oldu. Çernobil’e akın eden turistlerin çektikleri selfie’ler, erotik pozlar verenler, değişik kıyafetlerle ‘ilgi çekici’ fotoğraflar paylaşanlar.. Tüm bunlar çekilen acılara bir saygısızlık olarak nitelendi yapımcılar tarafından ve “Selfie çekip paylaşmayın” denildi. Benzer bir durum, geçtiğimiz mart ayında Auschwitz Kampı’yla ilgili olmuştu. Yahudiler’i kamplara götüren tren raylarının üzerinde poz verip, Instagram hesaplarından paylaşanlara büyük tepki olmuştu.
Propaganda mı?
Özellikle Netflix dizilerine gelen eleştiri, ‘Çernobil’ için de geçerli oldu. ‘Stranger Things’ ve yakın zamanda çok sözü edilen ‘Dark’ dizileri için yapılıyor bu eleştiri... ‘80’ler pop kültürüyle harmanlanmış bilim-kurgu dizilerindeki korku öğeleri tekinsiz olanı anlatmanın/hatırlatmanın bir araç olarak soğuk savaş atmosferinin tekinsizliğine başvuruyor’. Benzer eleştiri şimdi ‘Çernobil’ için geçerli. (Kaynak: Yeni E Dergisi şubat sayısında Ekinsu Devrim Danış’ın ‘Netflix Dizilerinde Soğuk Savaş Fonu’ başlıklı yazısı)
O diziyi biz çekeriz
HBO’nun dizisi şu an IMDB sıralamasında ‘Game of Thrones’ başarısını yakalamış görülüyor. Geleceğin en çok izlenen, en popüler dizileri listesinde şimdiden girdiği bile söyleniyor. Rusya’da tepkiler farklı. ‘Başarılı bir yapım’ olarak görenler aynı zamanda ‘ustaca çarpıtılmış’ bir diziyle karşı karşıya olunduğunu da söylüyor. Rus devlet televizyonu, “Biz kendi ‘Çernobil’ dizimizi yapacağız” diyor. Bu defa facianın olduğu zaman diliminde bir CIA ajanının bölgede olduğundan bahsedilecek.
Soğuk savaş hâlâ bitmedi.