“Naci, hiçbir konuda hiçbir fikrin olmadan, her mevzuda, aynı fikirde olmayı nasıl başarabiliyorsun?” dedi Veysel, (Uğur Seyhan) Naci’ye (Bülent Seyran) TRT’nin mini dizisi ‘Dengi Dengine’de... Yakın tarihimizin özeti aynen böyle...

FİKRİ OLMADAN AYNI FİKİRDE OLMAKO zaman sadece bir cümleydi!
‘Romantik Komedi’den bir sahne... Esra, (Sedef Avcı) Mert’le (Cemal Hünal) yemeğe çıkıyor ve çok heyecanlı... “Umarım akşam saçmalamam” diyor. Didem, (Sinem Kobal) arkadaşına moral veriyor; “Saçmala saçlama, her şey çok güzel olacak.” 2009’da filmi izlerken bu cümle ne ifade ederdi? 2019’da seyrederken ev ahalisinde imalı bakışlar... Kesin algı operasyonu!

FİKRİ OLMADAN AYNI FİKİRDE OLMAKÜRETİMİ HANGİ AKIL YAPAR?
‘Mutlu Bir Aile Defteri’, geçmiş bayramın seyredilir yerli komedilerindendi. Tuncel Kurtiz, tek başına emekli albay Yıldırım Taşyumruk’la döktürüyordu. Bir sahne vardı. Oğulları ve gelinleri masada yemekte... İçecekler masada (tabii buzlu biz anlıyoruz). Bir okkalı yudum aldıktan sonra soruyor masadakilere, “Bu ülkenin kalkınması için ne lazım?” Masa bıkkın anlaşılan, kimbilir kaçıncı defa soruyor, cevap; “Üretiiim...” “Üretim olması için ne lazım?” diye devam ediyor. Oflaya puflaya; “Akıııl” diye yanıt geliyor. “Peki akıl kimde var?” şeklinde soruyor. Ezberlemiş masa; “Eşekteee” yanıtını veriyor. “Peki eşekteki akılla üretim olur mu?” diyor ve Emekli albay kendisi veriyor cevabı; “Olmaz tabii... Peki bize nasıl bir akıl lazım?” diye devam ediyor. Final yanıtı; “Eğitimliii.”
“Demek ki en önemli şey neymiş?”diye soruyor ve son yanıt geliyor “Eğitiiim.”
Yıldırım albay gülerek; “Bunu ben değil, siz söylüyorsunuz...” Bilmem anlatabildim mi?