Yine aynı yeni yıl. Televizyonlar şarkılı-türkülü programlarla, skeçlerin yer aldığı güldürülerle yeni yıl programını yapmışlar. Örneğin Fox TV, bütün geceyi ‘Yasemince’ye ayırdı. Kanal 7 ve STV her yıl olduğu gibi ‘yılbaşına’ tavırlarını koydular.


YARIŞMASI KALKTI, AMA YILBAŞINDA VARDI
Star, yarışmasını kaldırdı ama Mehmet Ali Erbil imzalı ‘Yerli Mali’yi yayına koydu. Tarık Pabuççuoğlu ve Günay Karacaoğlu, Mehmet Ali’nin skeçlerine eşlik eden kişilerdi. İnişli-çıkışlı olması şaşırtıcı değildi. Ekip bu program için bir araya gelmiş, Birol Güven’e de yazmak düşmüş. Güncel konuların hicvi en kolay ve ses getiren yoldur. Örneğin ‘Aşk-ı Memnu’nun ti’ye alındığı skeç buna güzel bir örnekti.


2010’a HÜLYA’LI GİRİŞ
TRT, yeni yıla Hülya Avşar ile girdi. Avşar şarkıcı yönüyle o kadar vitrin olacak bir isim değil. Yani yılbaşı gecesi hemen yanı başında Sibel Can ya da İbrahim Tatlıses varsa tercih, onlardan yana yapılır. Bir parçasını dinleyip geçtim. Her zamanki gibi çok şıktı. Nerede, ne şekilde, nasıl giyinmesi gerektiğini çok iyi bilen bir isim. Kısaca ses orta karar, görüntü on numara.


YILLAR SONRA YASEMİN YALÇIN
Şöyle bir laf duymuştum: Fox TV, Yasemin Yalçın ile ‘deneme’ anlaşması yapmış, “Yılbaşındaki reytinge bakıp ona göre devam ederiz” demişler. Tüm gece Fox bu şovu yayınladı. Yılbaşına büyük kanallar en az iki programla girdiler. Fox ise bütün yükü Yasemin Yalçın’a yükledi. Artık ‘Sürahi Nine’ ve ‘İtilmiş-Kakılmış’ tiplemeleri biraz geride kaldı. Yasemin Yalçın’ın yeteneği tartışılmaz ama bu kadar aradan sonra tüm geceyi götürebilmesi bana reyting anlamında zor geldi.

‘İBO SHOW’ EN İYİLERDENDİ
Star, yeni yıla ‘İbo Show’la girdi. Petek Dinçöz ‘denizkızı’ modundaki kıyafetiyle yeni şarkılarından söyledi. ‘Bir Savaşta Bir Aşkta Mübah Her Şey, Daha Ne Diyeyim’ gibi enteresan bir cümlesi olan şarkısı kulağımda yer etmiş! İsmail YK bu saat dilimi için doğru bir seçimdi. Bütün varoşları kapmıştır.

FASIL SIRADAN, SKEÇLER İYİ
BKM Mutfak, Kanal D’nin ağır topuydu. Önce ‘Geniş Aile’ye yılbaşını kutlattırdı, ardından ‘Çok Güzel Hareketler Bunlar’a yılı kapattırdı. BKM Mutfak ekibi, güzel gözlemleri olan skeçlere imza atıyor. Örneğin yılbaşı gecesi çalışan taksi şöförü skeci buna güzel bir örnek. Fasıl Heyeti ise olmasa da olurdu.

SHOW tv KLASİKTİ
Show TV, tahmin edileceği üzere fazla uğraşmadan Acun Ilıcalı ile yılbaşını geçirdi. ‘Var mısın? Yok musun?’ arasına ‘Yetenek Sizsiniz Türkiye’ sosu katarak yine birinci olurum rahatlığıyla gitti. Açıkçası pek de özenilmemiş bir kuşak hazırlamışlar. Dedim ya kendine güven.

BU BİR MESAJ MIYDI?
STV akışında değişiklik yaparak ‘Er Risale’ filmini ekrana getirdi. Tam yılın başına yakın zaman diliminde. Kanal 7 de ‘Hz. Meryem’ filmini oynattı. Bunlar birer tesadüf değildi tabii. Genelde belli günlerde oynatılır. Acaba bir mesaj mıydı?

HADiSE ŞOV

GÜLDÜRÜ, ŞARKILARA KARŞI
Sıradan bir laf olacak ama işe Avrupa’da başladığı için dansın ne olduğunu çok iyi biliyor Hadise. Star’da yayınlanan şovun standardı kendini televizyondan izlettirecek seviyedeydi. Biraz hatları kalın Hadise’nin. Bu işi hayal ettiği şarkıcılar gibi yapmak istiyorsa daha supleks olması lazım.