Ne Beren Saat, ne Serenay Sarıkaya, ne de Tuba Büyüküstün... Latin Amerika’da İsabella Damla Güvenilir rüzgarı almış başını gidiyor. Biz de tek tük haberi ya çıkar ya da çıkmaz. Ama gerçekten 18 Latin ülkesinin Türk dizileri yayınlayan kanallarının ‘kraliçesi’... ‘Elif’ dizisi, bu kıtada bir numara... Yedi ülkenin, yedi kanalında yayınlanıyor.
Beş yıllık bir hikaye..
Latin pazarı Türk dizilerini beş yıl önce keşfetti. ‘Binbir Gece’, Şili’nin Mega kanalında gösterilmeye başlandığında işaret fişeği atılmış oldu. Bugün Türk dizileri Latin ülkelerinin büyük çoğunluğunun ‘vazgeçilmezleri’ arasında...

LATİN AMERİKA’NIN TÜRK YILDIZI

En çok hangi ülke yayınlıyor?
Bir numara Şili... (Sekiz Türk dizisi) Onu Kolombiya ve Uruguay izliyor (Her biri altı dizi yayınlıyor). Sonra sırasıyla Meksika, Salvador (Beşer dizi), Arjantin (Dört dizi), Bolivya, Kosa Rika, Guatemala, Honduras, Paraguay (üçer dizi).
Bir sürpriz de var
Malum bizim diziler ‘telenovela’ sınıfına giriyor. Bu olayın merkezi Brezilya... ‘Brezilya yapımları’yma büyümüş bir nesile mensubum şahsen! Türk dizileri bu ülkede gösterilmiyor! Acaba bir tesadüf mü? Peki başka hangi ülkelerde? Mesela komşuluk ilişkilerimizin pek sıcak olduğu Venezuella... Nikaragua, Peru ve Panama Türk projelerinin yayınlanmadığı diğer Latin ülkeleri.
En çok hangi dizi yayınlanıyor?
Yukarıda bahsettim, ilk sırada ‘Elif’ dizisi var yedi farklı ülkenin yedi kanalında yayınlanıyor. Onu ‘Muhteşem Yüzyıl’ takip ediyor. ‘El Sultan’ adıyla dört kanalda... ‘Kırgın Çiçekler’, ‘Küçük Gelin’, ‘O Hayat Benim’, ‘Ezel’ ve ‘Paramparça’, üç ülkede ekrana geliyor. ‘Anne’, ‘Binbir Gece’, ‘Kadın’, ‘Karadayı’ ve ‘Sen Anlat Karadeniz’ ise iki ülkede yayınlanıyor.
Ortak özellikleri
Bizdeki en ‘ağlamaklı’ diziler seçiliyor. Sadece ‘Ezel’, içlerinde farklılık gösteren yerli dizimiz. Kanal dağılımına baktığımızda, Kanal 7’nin iki yerli yapımı birden bu piyasada. En çok Latin piyasasına dizi veren ATV (4 dizi). Onu Star TV ve FOX takip ediyor (ikişer diziyle). Kanal D’nin bir yapımı ‘Binbir Gece’ listede yer alıyor. (Kaynak: Todonews internet sitesi)