Ay Yapım dizilerinin müzikleri iddialı oluyor. ATV’nin yeni dizisi ‘8.Gün’ için de geçerli. Meşakkatli bir çalışma olduğu, müziklerden anlaşılıyor. ‘Çukur’ ve ‘İçerde’ de, görüntünün önüne geçecek yükseklikte müzik sunumu tercih etti. Benzer durum, ‘8. Gün’ dizisinde de görülüyor. Hemen hemen her sahneye oyuncuların performansını rahat bırakmayan bir serpiştirme yapılmış. Ev ahalisi, “Artık bir sus Musa Uzunlar’ın oyununu izleyelim” diye söylendi. Bir saate yakın, bu yükseklikte ve her karesi neredeyse ‘melodiyle parsellenmiş’ diziyi izlemem mümkün değil. Konusu, akışı ve oyuncuların performansı için ilk bölüm dayandık. Kendi gerilimi yetiyor. Kıvamında ‘temaları’yla izlenebilir bir hale gelmesi, müziğinin değerini arttırır.

Ülkemiz konu zengini

Dizide, 30 Kasım 2007 günü Atlasjet Havayolları’nın İstanbul-Isparta seferini yapan ve içinde çok önemli araştırmalara imza atan altı bilim insanının da yer aldığı 50 yolcuyla, yedi mürettebatın hayatını kaybettiği uçak kazasına gönderme vardı. Amerikan malı savaş uçaklarına yerli yazılım projesini yapan şirketin başındaki Aziz (Cem Davran) FETÖ’cü çıktı. 11 yıl önce “ASELSAN ölümleri kaza değil” diyenlere gülüp geçiyorlardı. Şimdi, dizisi çekiliyor. Bu vesileyle bizim ‘siyasi polisiye’ hikayelerimizin ne kadar ‘zengin’ ve dizi senaryosu olmaya müsait olduğunun bir kanıtı oldu ‘8. Gün’... İlk bölüm soru işaretleri ve biraz da entrikayla yolunun uzun olabileceğinin sinyallerini verdi. Bir tek handikapı var, o da şu ‘Total’ dedikleri izleyici profili... Çekirdek çitleyip, elma soyarak ve fazla kendini yormadan saat
24.00 gibi yatağa girer pozisyondaki kitleyi, ne kadar sarıp sarmalar onu bilemem.

Tam ‘TOTAL’lik dizi...

Melis Civelek, bol entrikalı aldatmacalı, evlilik dışı çocuk, zenginlik, sınıf atlama ve benzer temaların yan yana getirildiği dizilerin işi bilen kalemi... ‘Güllerin Savaşı’ ve ‘Asla Vazgeçmem’ dizilerini saymam yeterli olur. Şimdi FOX’a ‘Yasak Elma’yı yazdı ve ilk bölüm yayınlandı. Ender Argun’un (Şevval Sam) zengin bir eş hayaliyle, fakir mahallede yaşayan (Kadıköy’ün entel semtlerinden birinde çekilmiş o ayrı, neyse!) Yıldız’a (Eda Ece) “Kocamı baştan çıkar, 100 bin TL cebinde” mesajı, belki de dizinin özeti. Oyuncu seçimi çok doğru olmuş. ‘Total izleyici’nin zevkine pek uygun bir yapım.