“POPSTAR, YAPIMCIYA, JÜRİ ÜYELERİNE PARA KAZANDIRIR”

‘Michael Kuyucu ile Müziğin Kilometre Taşları’ radyo programında söylemiş Harun Kolçak. “O dönemlerde yapılan müzik yarışmalarında hep müziği bilen insanlar karşımızda oturuyordu, Atilla Özdemiroğlu, Timur Selçuk, Melih Kibar... Bugün Türkiye’de televizyonlarda yapılan müzik yarışmalarıyla ilgili şunu söyleyebilirim: Müzik adına hiçbir getirisi olmayan sadece televizyon, yapımcı şirket ve jüri üyelerine para kazandıran nafile yarışmalar... Ne yazık ki yarışmalardan sonra o çocukların ne bir albümünü görüyoruz, ne de başka bir başarısını duyuyoruz. Bana bu tarz yarışmalar pek etik gelmiyor.”

“Hak etmedikleri unvanlarla anılıyorlar”
Harun Kolçak’ın sözünü ettiği yarışma ‘Popstar 2013’. Jüri üyeleri arasında Bülent Ersoy’la Orhan Gencebay da var. Ve onlara yarışmacılar zaman zaman “Teşekkürler hocam, sağolun hocam” diye hitap ediyorlar. Kolçak, galiba onlara da bir gönderme yapıyor: “Oradaki kişiler hak etmedikleri unvanlarla anılıyorlar. ‘Hocam’ denmesinin bir bedeli vardır. Herkese rastgele hocam denmemeli, müzik adına, eğitim adına bir ayıp.”
Bilmem bu duruma jüri üyeleri ne der?
Belki de bazı ‘hitap’ tarzlarının tartışmaya açılması yerinde olur.

‘SAKARYA FIRAT’TA BARIŞ SÜRECİ BAŞLADI

Yeni süreç ‘PKK ile savaşan’ dizilerimizi nasıl etkileyecek diye merak ediyordum. Galiba cevabı ‘Sakarya Fırat’tan geldi. Yarın yayınlanacak bölümde Poyraz Timi, Çeliktepe’yi terk ediyor. Artık dizi ‘daha kişisel’ ilişkilere giriyor. Korunaksız oldukları gerekçesiyle birçok karakolun kaldırılması haberleri de basında çıkmıştı. Belki bununla da bağlantılı olabilir. Sonuçta Poyraz Timi dağılıyor. Senaryo bu noktaya geldi. Hikaye kendi içinde usturuplu bir şekilde olayı bitirmiş oluyor. İşin dağ tarafı yani!

KONSERİMİZ VAR ÖDÜLÜ ALAMIYORUZ

Kral Müzik Ödülleri bu ülkenin müzik endüstrisi adına en önemli noktalardan. Bir ayrıntı mesela dikkat çekiciydi. ‘En İyi Grup Ödülü’nü kazanan Grup 84, konseri olduğu için ödül törenine gelememişti. Ödülü veren Fuat Güner, “Ben olsam bu ödülü almak için konseri iptal ederdim” dedi. Yılın en iyi grubu olmanın ağırlığıyla konser parasının ağırlığı arasında bir dengesizlik mevcutsa sorun var demektir.
Yeri gelmişken kısaca geçeyim. O gece bizim Kadıköy Shaft’ta konserimiz vardı. Nejat Yavaşoğulları, ödül vermesi için çağrılmıştı. Kendisi, akşam konseri olduğunu ve süresinin kısıtlı olduğunu belirtmiş, bu durumun göz önüne alınacağı kendisine söylenmişti. Baktık, bizim Nejat nefes nefese geldi. Ödülü verememiş. Bir müzisyen, konseri olduğu gece öncesi bu davete gitmişse ve orada ödül verememişse “Sıralamada hata oldu, program sarktı” gerekçesi, en azından bu ödülü almak için “Konserim var” diye gelemeyen grubun gerekçesi kadar ‘anlamsız’dır.