Keshet, önemli bir dizi format yapım ve pazarlama şirketi... İsrail’in en önemli yayını ‘Keshet 12’nin de sahibi. Şirket, dizi ve yarışma formatında dünya çapında... Ünlü ‘Homeland’ dizisinin babası ‘Prisoners of War’ bu şirketin bir ürünü. ‘Rising Star’ ve ‘Master Class’ gibi dünya ülkelerine pazarlanan yarışma formatı da onların. Şimdi, Blu TV’de gösterilen Türk dizisi ‘7 Yüz’ün pazarlamasını aldılar.

TÜRK DİZİSİ PAZARLIYOR

Genco Erkal, çok uzun bir aradan sonra ilk defa bir dizide yer aldı. Melisa Sözen, Dolunay Soysert, Tilbe Saran, Cem Davran, Engin Hepiler, Sinan Tuzcu ve Serhan Altınordu gibi bir ekip var. ‘Yedi farklı hikaye, İstanbul’daki modern yaşama bağlanan’ diye giriş yapmışlar tanıtımda... ‘Dizi bize modern hayatın çıkmazlarıyla, geleneksel değerlerin çarpıcı buluşmasını sunuyor’ diye devam ediyor. ‘Sinematografik bir stil içinde çekilen ‘7 Yüz’, Türkiye’nin en ilgi çekici, yaratıcı ve yenilikçi oyun yazarlarını da tanıtmış oluyor. Senarist ve yönetmen Tunç Şahin ve
yönetmenler Alphan Eşeli, Umut Aral ve Ceylan Özgün Özçelik de ekipte yer alıyor. İsrailli şirket, özellikle Amerikan pazarında etkili...

TÜRK DİZİSİ PAZARLIYOR‘Anne’nin başarısı etkili oldu

Japon dizisi ‘Mother’ın yerli hali ‘Anne’nin Türkiye’deki başarısı, sektörde etkili oldu. Dizinin isim hakkı sahibi Nippon TV, bir başka ülkeyle daha anlaştı. Ukrayna televizyonu STB, projenin uyarlama haklarını satın aldı. ‘Mother’, Güney Kore’nin ardından Star TV için MF Yapım tarafından çekildi ve izlenme oranları bu sezon en iyi giden diziler arasında yer aldı. Ukrayna’da dizinin orijinali beğenilerek izleniyor. Kanalın özelliği, uyarlama konusunda uzman olması. Birçok diziyi doğu Avrupa ülkelerine satmışlar. ‘Mother’ın yerli halinin başarısı Nippon TV’yi çok sevindirmiş, dizinin pazarlamasında da rol oynamıştı. Bakalım, Ukraynalıların çektiği ‘Mother’ nasıl bir etki yaratacak? Benzer bir durum Hint dizileri için de geçerli. Türkiye’yi, ‘referans ülke’ olarak gösteriyorlar. Nasıl mı?

Hint dizileri örnek gösterildi

Cannes’daki pazarda (MIPTV) Hintler dizilerini pazarlarken, Türkiye’deki örneği veriyor. Star TV Uluslararası İlişkiler Başkanı Gurjeev Kapoor, Kanal 7’de yayınlanan ‘Bir Garip Aşk’ dizisini örnek gösterdi. Projenin Türkiye’de yayınlanan ve olay yaratan ilk Hint dizisi olduğunun altını çizdi ve “İzlenme rekoru kırdı. Ve daha birçok Hint dizisinin Türk kanalında gösterilmesine ön ayak oldu” dedi.