TÜRK-MEKSİKA DİZİ SAVAŞI

İspanya’da iş öyle bir duruma geldi ki, Türk dizisiyle, Meksika yapımı kapıştı.
Bir yerde, Türk dizileriyle, Latin projeleri arasındaki gizli rekabetin ortaya çıkışı oldu.

Öyle bir durum oldu ki!

İspanya’nın yeni gözdesi Türk dizileri... Bizim yapımlar, ‘telenovela’ kategorisinden işlem görüyor. Eh bu alanın yıllardır sahibi Latin ülkeleri. ‘Nerede patlayacak?’ diye bekliyordum, İspanya’dan geldi. Ülkenin önemli medya topluluğu Mediaset,
23 Ekim’de ‘Kara Sevda’ dizisinin
yayınına başladı. Hem de beş
kanalında aynı anda birden...

Rakibi şaşırdı

Bir diğer büyük grup Atresmedia, bu atak karşısında biraz şaşırdı. Çok önem verdiği ve Nova kanalında yayınlanan Meksika dizisinin finalini yapmayı düşünüyordu 22 Ekim’de. Fakat karşı taraftan gelen atak karşısında ‘Lo Que La Vida Me Robó’ isimli bu dizinin final tarihini erteledi. Bu hareketle ilgili şöyle bir yorum yapılıyor. Altresmedia’dan böyle bir karar beklenmiyordu. Mediaset her ne kadar böyle çok kanallı bir atakla bu zaman diliminde söz sahibi olmak istese de Meksika dizisini liderlikten etmesi mümkün görülmüyor. Dahası, Atresmedia, ‘telenovela’ konusunda uzman bir kanal.

Türk dizileriyle götürüyor

Hemen belirtelim, Atresmedia bünyesindeki Nova TV’de, ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’, ‘Ezel’ ve ‘Kara Para Aşk’ dizilerini yayınlanıyor. Özetle rakibi de bir Türk yapımı alarak onu mat etmeye çalıştı. İspanya’da ‘telenovela reyting savaşında’ Türk ve Latin dizilerinin çarpışması anlaşılan devam edecek.

CNN TÜRK’ÜN İNCE REYTİNGİ

Buket Aydın’la ‘40’, ilgiyle takip edilen program... Tematik kanalların prime-time izlenme oranlarına baktım. Başladığı 3 Ekim tarihinden bu yana en yüksek, hatta rekor izlenme oranını Muharrem İnce’yle yakalamış. Total izleyicide yüzde 0.78, AB’de yüzde 0.87... Bir haber kanalının bu oranları yakalaması çok zor.