BİR İSTANBUL  KLASİĞİ SUNSETSunset’in ilk açıldığı günleri daha dün gibi hatırlıyorum. Dışarıda yemek yeme alışkanlığına yeni yeni alışan insanlarımızın bu müthiş mekana karşı takındığı tavırları dik duruşuyla, kişilikli bir restoran oluşuyla ve tavizsiz kurallarıyla pozitife çevirmeyi bildi Sunset... Sahibi Barış Tansever’i, TURYİD başkanlığı yaptığı dönemden beri tanırım. Sürekli olarak işinin başında, çalışkan ve mütevazı bir iş insanı. İstanbul’a gelen yabancıları, tereddütsüz götürebileceğimiz birkaç mekandan biri. Barış Bey’in vizyonu, tarihi yarım adada kalıcı bir restoran kazanmamıza neden oldu.
Lezzet ön planda
BİR İSTANBUL  KLASİĞİ SUNSETGenelde manzarası çok güzel olan, dekorasyona büyük harcama yapılan mekanlarda ödediğiniz para hep ambiyansa verilir diye ortak bir kanı vardır, çoğu kez de doğrudur. Ancak Sunset Restoran, bu istisnanın dışında. Her temadaki ürünü kendi dalında Türkiye’nin en iyilerinden... İstanbul’a yeni açılan birçok güzel mekanı ziyaret ediyorum ama tatmin olmak, kendimi mutlu hissetmek için gittiğim üç mekandan biridir burası. Suşiler, Tokyo’da yediklerim ayarında, yavaş pişirilmiş dana yanağı ve yanında sunulan istiridye mantarlı risotto damak çatlatan cinsten. Finaldeki karamelli dondurmayla sunulan çikolata terrine ise damağınızda uzun süre iz bırakıyor.
Özlenen sistem
Hani hep yabancı ülkelerdeki işletmelerde, uzun yıllar çalışan garsonlar anlatılır; “Çocukken gittiğimde servis yapan garson şimdi saçları ağarmış ama hâlâ aynı yerde” söylemleriyle anılan mekanlar vardır. Türkiye’de buna en iyi örnek burası. Salon müdürü Gazi Akyol, yıllardır aynı titizlikle işini yürütüyor. Barış Bey’in olmadığı zamanlarda da restoranı öyle bir sahiplenmiş ki, başarı kaçınılmaz. Hakkı Işık, her gittiğimde gözlerinin içi gülerek çalışan servis elemanı. İşletmenin personelinde, aidiyet duygusu var ve işlerini aşkla yapıyorlar.
Mekanın manzarası ve ambiyansı tartışılmaz. Bütün mesele bu eşsiz ambiyansta, müthiş lezzetteki yemekleri sunmak, güzel bir servis yapmak ve sürdürülebilir olmak. Sürprizle karşılaşma şansınız yok. Hangi konuğunuzu götürürseniz götürün, buradan mutlu ayrılırsınız.
Mekanın dergisi de çok kaliteli bir yayın organı. Güzellikleri, müşterilerle paylaşıyorlar. Büyük bir emek var. Ama hayatta hiçbir emek karşılıksız kalmaz. Zirvede kalmak emek, yoğun çalışma ve sabır ister. Bunu başaran ve İstanbul’a nadide bir restoran kazandıran, Sunset Restoran’ın personelini ve sahibi Barış Tansever’i yürekten kutluyorum.

BİR İSTANBUL  KLASİĞİ SUNSET