Geri Dön

TARiH YENiDEN CANLANIYOR

Ata’nın sık sık dinlenmek üzere gittiği Yalova Termal Otel, 20 milyon dolarlık yatırımla aslına uygun olarak yenilendi. Tesis, Limak Holding’in turizm alanında amiral gemisi olacak

- İLK misafiri Mustafa Kemal’di. Yalova Termal Otel, yeni çehresiyle açılmak için gün sayıyor. Limak Holding’in 20 milyon dolara yenilediği tesis, Atatürk’ün ilk kez geldiği 19 Ağustos’ta hizmete girecek.
- 48 odalı otelde her odanın maliyeti 18 bin euro’yu buldu. 300 kişilik özel ekip kuruldu. Hattatlar, bir yıl boyunca çalıştı.
- TESİSTE gecelik fiyat ortalama 300 euro. Cihannüma adlı dört suitin gecelik fiyatı ise 2 bin 500 euro.
- LİMAK International Hotels & Resorts Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, “Yüzde 90 doluluk bekliyoruz, ama bizim için kâr amacı güdülecek, ciro hedeflenecek bir alan değil. Turizm alanında Limak’ın amiral gemisi, prestij oteli olacak” diyor.
- KURULDUĞU dönemi yansıtan otelde bir de Atatürk köşesi olacak. Atatürk’ün otelde çay içerken bir fotoğrafının olduğu bu köşede kahve ikram edilecek.

İlk misafiri Mustafa Kemal Atatürk’tü. Yalova Termal Otel, Limak Holding tarafından aslına uygun olarak yenilendi. 20 milyon dolara mal olan tesis, Atatürk’ün otele geldiği ilk geldiği tarihte, 19 Ağustos’ta açılacak. 48 odalı otelin Türkiye’nin ilk butik termal oteli olduğunu belirten Limak International Hotels & Resorts Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, şunları söyledi:
“Yalova Termal Oteli’ni birebir restore ettik. Detay çalışmalarını 300 kişilik bir ekip tamamladı. Hattatlar, kalemkârlar bir yıl çalıştı. Yüzde 90 doluluk bekliyoruz, ama bizim için kâr amacı güdülecek bir alan değil. Turizm alanında Limak’ın prestij oteli olacak. Zaten bakıldığında buranın her bir odasının restorasyonu 18 bin euro. Toplam yatırım 20 milyon dolar. Bunun dönüşü 20 yıldan önce olmaz.”

2 bin 500 euro’luk suitler
48 odalı otelde ortalama geceleme fiyatı 300 euro. Kavaloğlu, Cihannuma adlı dört suitin gecelik fiyatının ise 2 bin 500 euro olduğunu söyledi. Yönetim kurulu toplantıları için 12 - 18 - 20 kişilik özel toplantı salonlarının dizayn edildiğini dile getiren Kavaloğlu, “Odalar 1881’le başlayıp 1938’e kadar devam ediyor. 1938 numaralı odanın kapısında ‘8’ sonsuzluk işareti şeklinde kullanıldı” dedi.

Atatürk köşesi ve kahve
Misafirlerine Bursa - Atatürk - Termal üçgeninde tasarlanmış kitaplar hediye edeceklerini dile getiren Kavaloğlu şunları anlattı:
“Otelimizde Atatürk köşemiz olacak. Atatürk’ün bir kamelyada kahve içerken çekilmiş fotoğrafı otelde bulunuyor. Yapacağımız Atatürk köşesinde bu fotoğrafa da yer verip, misafirlerimize ‘hoşgeldin kahvesi’ ikram edeceğiz. Otelin rağbet göreceğini düşündüğümüz objelerinin de satışlarını yapmayı planlıyoruz.”


BİRİNCİ SINIF ESKİ ESER KAPSAMINDA YENİLENDİ

-Yalova Termal ilçesindeki ilk butik otel Gazi Üniversi-tesi’nin desteğiyle birinci sınıf eski eser restorasyonu kapsamında tamamlandı.
-Otel tamamen yaşadığı dönemi yansıtıyor.
-Her odada termal suyun verildiği jakuzi bulunuyor.
-100 metrekarelik termal havuz, Türk hamamı, sauna, buhar banyosu, masaj merkezi bulunan SPA merkezi hizmet verecek.
-Açık alanda iki binayı birbirine bağlayan cam tüp, termal havuz, fitness merkezinden oluşan cam piramit yer alıyor.
- Gazino binasında 108 kişilik ormana bakan restoran ve yeşil alan içinde açık kafe var.

1983’TE YIKILDI
20’inci yüzyılın başlarında İstanbul’a yakın bir termal merkez olarak bilinen Yalova, Atatürk döneminde gözde tatil yöresi haline geldi. Yapımına 1934 yılında başlanan ve inşaat sırasında Atatürk’ün isteğiyle ünlü mimar Sedad Hakkı Eldem’in projeye dahil olduğu Yalova Termal Otel, o dönemin koşullarını yansıtıyordu. Yapı, 1983 yılında yıkıldı.

Libya Zirvesi'nden 'anlaşma' çıktıLibya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla düzenlenen konferans sona erdi. Libya Zirvesi sonrası Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptığı açıklamada 'Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık. Libya Konferansı BM'nin Libya'daki barış çabalarına katkı sundu.' dedi.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber