12

12. yılındaki Fanta Gençlik Festivali, bir başarı hikâyesi... Hem bilinirliği hem de uzun soluklu oluşu itibariyle alanında rakipsiz bir iş.
Bu yıl İskenderun ve Mersin ayaklarının eklenmesiyle turnenin kapsadığı il sayısı 16’ya çıktı. Özellikle anadolu şehirlerinde büyük ilgi görüyorlar.
Bu yıl Adana’daki katılım 80 bin kişiye ulaştı. Bu akşam Bursa’dalar. Cuma Eskişehir’de final yapacaklar.
Ben de Athena ve Hadise’yi canlı izlemek için, geçen cuma festivalin İzmir ayağına gittim.

BU SAHNE TEK!
600 metrekarelik tabanı ve 14 metredeki tavanı ile çok prestijli bir sahne kurmuşlar. Biraz araştırınca gördüm ki, yük kapasitesi ve büyüklüğü itibariyle Türkiye’de bu sahne tek! Daha enteresanı 175 robot, 150 metrekare led ekranla birlikte tamamen sökülüp bir başka şehirde hızlıca kurulabiliyor. 160 kişilik ekibi ve 100 bin kişiye uygun altyapısı var. Bana kalırsa sahnesi ve oyun alanlarıyla FGF, dünyanın sayılı gezici festivalleri arasına çoktan girmiş durumda.

İLAÇ GİBİ
Ayrıca iş büyümüş... Türkiye turnesinin yanı sıra Kafkasya ve Orta Asya’da 4 şehirde konser yapıldı bu yaz.
O konserlerde de Kenan Doğulu ve yerel sanatçılar vardı.
Türkiye bölgesinde doğan proje bir dünya projesi olma yolunda yani. Fanta Gençlik Festivali’nin varlığı, markanın müziğe desteği; müzik sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılı dönemde ilaç gibi. Alkollü içeceklerin ve bankaların sponsorluktan çekildiği, olan markaların desteğinin de maliyetin yüzde 10-15’i düzeyine gerilediği şu günlerde kendilerini tebrik etmek lazım.

‘O SES TÜRKİYE’ FARKI

Bu yıl için, Hadise ve Athena’nın ne kadar doğru seçim olduğunu bizzat gözlemledim. ‘O Ses Türkiye’; Hadise’nin, özellikle de Gökhan Özoğuz vesilesiyle Athena’nın ününe ün katmış.
Hadise’nin aile şirketi mantığında çalışan ekibinin profesyonelliğine hayran kaldım.
Bodyguard’ları da bir saniye olsun yalnız bırakmıyor Hadise’yi.
Dansçılarına ise ancak şapka çıkartılır. 13’üncü konser olmasına karşın kulaklıklarını takıp konser saatine dek show için çalışmayı sürdürdüler. Hadise’nin, Türkiye standartlarının üstünde bir iş çıkartmasına şaşmamak lazım.

‘GRUP’ OLMUŞLAR
Athena’yı ise yeni albüm heyecanı sarmış durumda. Konser günü albümün son rötuşları bitmişti, bana dinletmek istediler. Gece yarısı otelde Gökhan’ın odasında grupla buluştuk.
Ekim ayında çıkacak ‘Altüst’ albümünü baştan sona dinledim. Müzikal anlamda Athena diskografisinin en ustalıklı, en olgun albümü olmuş. 13 şarkının içinde boş yok!
Ayrıca Athena sadece Gökhan ve Hakan kardeşlerden oluşan bir ekip olmaktan çıkmış. Albümü yaratırken tüm elemanlar birlikte kafa yormuşlar. Asıl şimdi ‘grup’ olmuşlar.
Gökhan’ın bir televizyon karakteri olarak şöhretine sığınmadan tabanca gibi bir albüm yapmışlar.
Athena’nın sadece melodik tribün şarkıları yazan bir eğlence grubu olmadığını ve beslendikleri tüm müzik türlerinden yarattıkları Athena sound’unun orijinalliğini daha net idrak edeceksiniz.

MFÖ OLUNCA ‘EVET’ DEDİ

Muhabbet sırasında Gökhan’a ‘O Ses Türkiye’yi de sordum...
“Acun, bana ilk sezon teklif getirmişti aslında. Jüride MFÖ’nün olacağını duyunca kabul etmiştim. Daha sonra Mazhar Ağabey’ler 3 kişi tek koltukta oturmayı reddetti ama ben kaldım.
Başlangıçta “benim burada ne işim var” gibi hissediyordum. Sonra çok ısındım” dedi. Bu sezon Athena albümü nedeniyle jüri olmak istemiyormuş ama Mazhar Alanson ve Özkan Uğur jüriliğe bu kez evet deyince o da kalmış.
MFÖ’nün F’si Fuat Güner’se; Acun Ilıcalı’nın getirdiği yeni müzik yarışması formatı ‘Rising Star/Yükselen Yıldız’da jüri olacak. ‘O Ses Türkiye’ 29 Eylül’de, ‘Yükselen Yıldız’sa mart ayında başlıyor.
Yeri gelmişken ‘Yükselen Yıldız’dan da söz edelim kısaca...İsrail menşeili format, ünlü jürisi olmasına karşın izleyici oylarına dayalı bir yarışma. Yarışmacılar telefon ve bilgisayarlara inen bir uygulama üzerinden evet-hayır şeklinde oylanıyor. Yüzde 70 ‘evet’ oyu alan aday yarışmacı ile jüri arasındaki duvar kalkıyor ve bu kez jüri oyları devreye giriyor. Finale kadar jüri oylarının etki payı kademeli olarak azalıyor ve finalde izleyici oylarıyla eşdeğer oluyor.
Canlı ve interaktif bir yarışma olan Yükselen Yıldız’ın ilgi görmesi büyük ihtimal.