Uzmandan reçete

Bu içecek ve yiyecekler size çok iyi gelecek. İki ünlü uzmanın verdiği tarifleri hazırlayarak, kendiniz ve aileniz için sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz

Uzmandan reçete

Time dergisinin dünyayı değiştiren 100 kişi arasında gösterdiği Prof. Dr. Mehmet Öz, önceki haftalarda yaptığı basın toplantısındaki önerileriyle yine çok konuşuldu. Prof. Dr. Öz, bu kez uzun yaşamak için herkese “yeşil içeceği” tavsiye ediyordu. Doktor Öz’ün yeşil içecek reçetesi bize uzun, sağlıklı ve zinde bir yaşam için hazırlayabileceğimiz diğer tarifler hakkında da ilham verdi ve hemen ülkemizin en tanınmış beslenme uzmanlarına danışarak, favori içecek ve yiyecek karışımlarını istedik.
İşte Prof. Dr. Mehmet Öz, beslenme uzmanları Dilara Koçak, Selahattin Dönmez ve Taylan Kümeli’den aldığımız tarifler:

Prof. Dr. Mehmet Öz’ün önerisi: Yeşil içecekNeden öneriyor?
Yeşil her şeyin anahtarıdır. Vücudun yeşil yiyeceklere çok ihtiyacı var. Örneğin, semizotu ve ıspanak gibi gıdaların mutlaka bol bol tüketilmesi gerekiyor. Semizotu; E vitamini ile hücrelerinizi kaplar. Ayrıca sağlıklı yağlar grubundan olan Omega 3 yağları bakımından son derece zengin bir sebze niteliği taşır. Ispanak ise B vitamini, demir ve daha farklı birçok iyi şeye sahiptir.

Malzemeler
1 demet ıspanak
Yarım demet maydanoz
1 adet kereviz
Dörtte bir çay kaşığı zencefil kökü
2 salatalık
2 yeşil elma
Yarım limon suyu
Hazırlanışı: Ispanakları iyice yıkayın ve çiğ olarak blendıra atın. Salatalığı, kerevizi, maydanozu, zencefili ve limon suyunu da ekleyin. Bu karışımı tatlandırmak için, bir elmayı da ilave edin. Hepsini karıştırın ve günde 3-4 bardak için.

Beslenme Uzmanı Dilara Koçak’ın önerisi: Kabak çorbası
Neden öneriyor?
Kötü beslendiğinizi düşündüğünüzde ertesi gün bedeninizi temizlemek için aşağıdaki tarife göre kabak çorbası hazırlayın ve örnek listeyi takip edin.

Malzemeler
2 kabak (lif ve su oranı yüksek olup düşük kalorilidir.)
2 soğan (iyi bir antioksidandır.)
2 domates (içerdiği likopen önemlidir.)
2 yemek kaşığı bulgur (tam tahıl olduğu için lif ve bitkisel protein içerir ve tok tutmaya yardım eder.)
2-3 diş sarımsak (bağışıklık sistemi ve kalp için faydalıdır.)
Birer demet nane, maydanoz, dereotu, limon suyu   (C vitamini içerir.)
1 çorba kaşığı zeytinyağı (kalp dostudur.)
Az tuz
2-3 bardak su
Hazırlanışı: Hepsi beraber pişirilip, blendırdan geçirilir.

Hayvanlar "buzlu menüler"le serinliyorHava sıcaklıklarının yaz aylarında zaman zaman yüksek seyrettiği İzmir'deki Doğal Yaşam Parkı'nda farklı türdeki hayvanlar, kendilerine özel olarak hazırlanan "yaz menüsü" ile serinliyor.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber