CiHANGiR’DE LEZZET YOLCULUĞU

Nişantaşı ve Cihangir gibi semtlerde batılı tarzda pek çok kafe açılıyor. Journey, aradan sıyrılan birkaç tanesinden biri... Adını hak eden bir mekan

Cihangir’de hizmet veren Journey adlı kafe - lokantayı sevdim. Keyifli bir yer ve zevkli döşenmiş. Konforlu ama iddialı değil. Her zaman arkadaşlarınızla buluşup kahve içebileceğiniz ve eğer karnınız açsa bir şeyler atıştırabileceğiniz bir mekan.
“İddialı değil demek”, baştan savma demek değil tabii... Fazla komplike olmayan, özenilmiş ve iyi malzemelerden hazırlanmış öğünler var.

Avokado lezzeti
Örneğin iki kişinin paylaşabileceği ‘atıştırmalık’ tabağı hoşuma gitti. Tabakta mozzarella peyniri, fırınlanmış salkım domates, avokado, fırınlanmış karamelize sarımsak, zeytin pesto, yedikule marulu, turp ve kızarmış Bolu köy ekmeği var. Karamelize sarımsağı ekmeğe sürün. Üzerine de zeytin pesto... İki kişi bu tabağı paylaşırsa adam başı 13 TL öder. Hem hafif, hem lezzetli hem de sağlıklı bir yemek olur. Avokado kalitesi hariç her şeyi mükemmel buldum bu tabakta.
Öte yandan ben de olgun ve zevkime göre avokado bulamıyorum İstanbul’da. Herhalde hamken topluyorlar, uzun süre dayansın diye. Belki mutfakta serin bir yerde saklayıp olgunlaşınca kullanmak lazım.
Hellim peynirli sandviçleri de çok lezzetli ve hafif bir tost. Kızarmış hellim peyniri, körpe ıspanak, domates, fesleğen pesto, zeytin pesto ve kızarmış çavdar ekmeği. Hellim peyniri çoğu yerdeki gibi kuru değil ve malzemeler yakışmış. Son bir senede yediğim, ne yavan ne de karman çorman, en iyi tostlardan biri. Tavsiye edilir. 16 TL.

Köy ekmeği üzerine sucuk
Bu kadar sağlıklı beslendikten sonra biraz gevşemek ve kendi kendimize müsamaha göstermek hakkımız değil mi?
Kemik iliği... Paça... Beyin... Yağlı kuzu incik... Hamburger...

Hayır onlar yok!
Ama gerçekten iyi sucuk var. Nereden aldıklarını bilmiyorum ama pazarda bulduklarımızdan çok iyi. Nefis Bolu köy ekmeği üzerine ızgara sucuk, domates, biber, taze baharatlar... Baştan çıkarıcı, fiyatıysa 17 TL. Yanında da iyi bir ithal bira iyi gider. Tam kalori bombası olur. Ama alternatif olarak taze nar suyu da bulunuyor. O da ekşimsi / tatlımsı lezzetiyle baharatlı ve yağlı sucukla uyumlu. 12TL.
Keçi peynirli iyi bir de pizza var. Çıtır ekmek de denebilir. Çavdar unundan hazırlanmış hamur, keçi peyniri için çok uygun. Közlenmiş kırmızı biber turşusu, zeytin ve fesleğenli pesto ve rokayla pizza. Bunu da tavsiye ediyorum ama keçi peynirinin yüzde 100 keçi sütü olduğunu tahmin etmiyorum. 19 TL.

Balık ve mantı ana yemek
İki ana yemek bu düzeyin gerisinde ama sıradan lokantalarda bulacaklarımızın yine epey üzerinde... Biri buharda pişirilmiş somon balığı. Diğeri ev yapımı mantı. Balık soğanlı domates salatası ve kinoa pilavıyla. Mantıysa yoğurt, pul biber ve tereyağlı. Balık 35, mantı 18 TL. Somonu buharda pişirmeye bir itirazım yok ama ithal ve yavan yetiştirme somonların hiçbir gastronomik özelliği yok. Mantıysa nedense hiçbir lokantada ev lezzetinde olmuyor.
Öte yandan mantının yoğurdu iyi. Aynı ev yapımı yoğurt kaseyle de veriliyor. 7 TL.
Tatlılar da başarılı. Sağlıklı ama lezzetsiz değil. Glutensiz çikolatalı muz tavsiyem. 12 TL.
Özellikle Cihangir’e yolunuz düşerse hoş bir alternatif... İçkili olması da bir avantaj. Romantik bir akşam yemeği için de düşünülebilir.

DEĞERLENDİRME: * * * * *