MEKAN KAPALI YEMEKLER HAVALI

Açılalı bir yıl olmasına rağmen, özel lezzetleriyle kendini kanıtlayan Karaköy Gaspar, havaların serin geçtiği bu günlerde ziyaret edilebilecek kapalı mekanlardan

Yazın ziyaret etmek istediğim mekanlar, daha çok balık lokantaları ve meyhaneler. Ama özellikle açık havada yiyip içmeyi sevdiğimden kapalı yerlere pek gitmiyorum. Buna rağmen istisnalar var tabii.
Amerika’daki tutucuların ve iş çevrelerinin hâlâ olmadığını iddia ettiği küresel ısınma, mevsimleri de etkiledi. Yazın dolu yağıyor, ortalığı sel götürüyor. Birkaç gündür hava kapalı. Eğer Karaköy’de olsaydım ilk seçeneğim Gaspar olurdu.

BİR YILDA KENDİNİ GÖSTERDİ
Ferit Sarper Bey, rakı işinden sonra İstanbul lokanta sahnesine de damgasını vurdu. Galatasaray’daki Münferit, benim çok sevdiğim ve ‘İstanbul 100’ kitabıma aldığım modern meyhanelerden.
Gaspar açılalı daha bir yıl dolmadı.
Ama o da doğru yolda. Menü, mevsimsel olarak değişiyor ve spesyaliteler Münferit’ten farklı.
Gaspar da Münferit gibi hoş bir ambiyans yakalamış. Modern ama soğuk değil. Şarap listeleri iyi, farklı üreticilerin şarapları ve kaliteli ithal şaraplar var listede. Fiyatlar da insaflı. Şarap, içeni cezalandırmıyor, teşvik ediyor.
Eğer şarap içmek istemezseniz üç kez distile edilen Göbek rakıları çok iyi. Ben son zamanlarda, nadiren de olsa, rakı içtiğimde, onu tercih ediyorum.

BAŞLANGIÇLAR BAŞARILI
Gaspar’ı bahar sonu/yaz başı ziyaret ettim, o yüzden spesiyaliteler değişmiş olabilir. Başlangıçlar arasında denediklerimin hepsi iyiydi. Ama özellikle çiğ enginar, rezene, stracciatella peyniri İtalya’daki kaliteli bir lokantanın antipastisi ayarındaydı.

ENGİNARIN ÇİĞİ DE LEZZETLİ
Enginar deyince biz hep çok pişmiş ve zeytinyağlı olarak düşünüyoruz. Halbuki körpe çiğ enginar salatası, hem sağlıklı hem lezzetli.
Ben, iyi bir zeytinyağı ile enginar ve rezene bileşimini başarılı buldum. İkisinin birlikte harmanlanmasını sağlayan stracciatella peyniri, İtalya Puglia’da hemen her sabah taze olarak peynircilerde bulunur.
Burrata’nın içi gibi olan bu peyniri kaymağa benzetiyorum. Bizde üretilen stracciatella, İtalya’daki düzeye yakın.

BU ŞARAPLARI ÖNERİYORUM
Bu salatanın dışında denediğim başlangıçlar da başarılıydı. Özellikle de avokado ve taze baharatlarla sunulan orkinos tartare. Bunun yanında Riesling ya da Pinot Gris üzümünden Alsace şarabı öneririm.
Aynı şarap Gaspar’ın miso soslu patlıcan ile sunulan az kurutulmuş bonfilesine de yakışır. Polenta ve et suyu ile sunulan ızgara ahtapot içinse mineralitesi zengin ama gövde olarak daha yoğun bir Chablis ya da Meursault iyi gider.
Ben ziyaret ettiğimde başarılı bir kalkan buğulama tattım. İri bir kalkan filetti, fiyatı da abartılmamıştı.
Chablis, Meursault ya da Chassagne Montrachet veya Puligny Montrachet gibi Chardonnay üzümünden beyaz Bourgogne şarabı kalkan için de çok uygun.

ORTALAMA ÜZERİ TATLAR
Gaspar’da olsun, Münferit’te olsun ana yemekleri beğeniyor ve ülkemiz ortalamasının çok üzerinde buluyorum.
Öte yandan 43 TL’lik kuzu incik ravioli’yi başlangıçlar kadar olağandışı buldum. Porcini mantarı, kaz ciğeri ve tarhun otu ile doldurulmuş kuzu incik ravioli sıcak yaz günleri için fazla zengin ama beni cezbediyor. İki kişi ısmarlayıp paylaşın derim.
Diğer bir pasta da parmesan, balık yumurtası ve yumurta ile ince makarna. Bu öğün, beni o kadar etkilemedi.
Dana yanakları ise kurumamıştı ve iyiydi. Dana yanağının garnileri olan yosun ve wasabili patates püresi de çok yakışmıştı. Buranın dondurmaları da yaratıcı ve tavsiye edilir.

DEĞERLENDiRME: 4