Cadılar Bayramı neden bu kadar popüler?

Kültür etkileşimi yıllar içinde çok fazla arttı. İyi yönleri olmasının yanı sıra kötü yönleri de bulunmakta. Tabii ki insanlar birbirinden bazı etkileşimlerde bulunması normal ama o kültürü komple almak ve ‘içselleştirmek’ sizce ne kadar doğru? Mesela Cadılar Bayramı...

Cadılar Bayramı neden bu kadar popüler?

Cadılar Bayramı neden popüler?

Cadılar Bayramı neden popüler?

Cadılar Bayramı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler şu makalemizi okuyabilir. Son yıllarda oldukça popüler oldu. Ben çocukluğumdan hatırlıyorum, çizgi filmlerde görürdük sadece.

En belirgin figür Casper’dı. Orada kutlanıyordu. Ama sosyal medyanın artması ve dünya ile etkileşimin fazlalaşması ülkemizde de yayılmasına sebep oldu.

Birilerine hava atmayı seviyor muyuz?

Birilerine hava atmayı seviyor muyuz?

Şahsen şimdiye kadar bana çok uzak bir kavram olarak geldi Cadılar Bayramı, ileride de çok sıcak yaklaşacağımı sanmıyorum. Tabii ki insanlar istediği gibi eğlenmek özgür, başkasına zarar vermediği müddetçe. Sıkıntı burada değil. Sorun tamamen birilerine hava atmakla alakalı. “Ben Helovın kutluyorum ne kadar farklıyım diğerlerinden” bakış açısı.

Bu kadar içselleştirmek normal mi?

Bu kadar içselleştirmek normal mi?

Eğlence, fotoğraf çektirmek elbette normal ihtiyaçlar. Başka ülkelerde yapılan festivaller, organizasyonları burada da yapma isteği de gayet normal. Ancak burada asıl Molatik olmamız gereken şey bizim olmayanı bizimmiş gibi bu kadar sahiplenmenin sebebi nedir?

Gayretkeşlik mi?

Gayretkeşlik mi?

Hiç duydunuz mu bilmiyorum, sonradan gelenin gayretkeşliği diye bir olgu vardır. Bir gruba sonradan gelen kişi, grupta kabul görmek için gereğinden fazla çaba sarf etmesine deniyor.

Şöyle kötü bir örnek vereyim, hırsızlık yapan bir gruba yeni katılan çocuk, kabul görmek için hırsızlığın yanı sıra adam bile öldürebilir. Gereğinden fazla çabalamaktır.

Cadılar Bayramı’nda da aynı şey mi oldu?

Cadılar Bayramı’nda da aynı şey mi oldu?

Bence evet. “Biz Cadılar Bayramı’nı kutluyoruz ve biz de sizdeniz bakın bir farkımız yokmuş” mesajı vermek için kültürün asıl sahibinden daha fazla kutlamak, hatta kutlamayı da geçiyor işin suyunu çıkarıyorlar.

Hobi olarak yine kutlayalım...

Hobi olarak yine kutlayalım...

Eğlenmek güzel şey ancak işi abartmadan sakince yapmak en güzeli. Yine eğlenelim, kutlayalım. Ama 'hobi çizgisi' de sanki biraz önemki gibi. Kendimizi kaybetmeden dünya ile temas edelim derim ben...

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak