07.11.2016 02:30 | Son Güncelleme:
Fisun Yalçınkaya / İstanbul

Çağdaş İstanbul’un sanat nefesi

Contemporary Istanbul 11. yılında izleyicilere sanatla nefes aldırdı. Fuar binlerce ziyaretçisine unutulmaz bir deneyim yaşattı

Türkiye tıpkı dünyanın geri kalanı gibi zor günler geçirirken dünya sanat sahnesinin dikkat çekici şehirlerinden biri olan İstanbul, 11. kez Contemporary Istanbul yani ‘çağdaş İstanbul’ fuarıyla derin bir nefes aldı. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan Contemporary Istanbul, 2 Kasım akşamı öngösterimle ve açılışla başladı, dün akşam 19.00’a dek devam etti. Bu süre zarfında sanatseverlerle dolup taşan fuar çocuklarıyla gelen aileleri, çok sayıda öğrenciyi, genç ya da yaşlı koleksiyoncuları, sanatçıları, galericileri, sanat dünyasının aktörlerini ağırladı.

Yoğun ilgi

Fuar bu yıl izleyici akınına sahne oldu. Açılış gecesinden başlayarak fuarın kapısının önünde uzun kuyruklar oluştu. Öyle ki açılış gecesinin planlanan saatte sona erebilmesi için görevliler fuardan çıkmak istemeyen konuklara defalarca fuar alanının kapanacağına dair hatırlatma yapmak zorunda kaldı. Sonraki günlerde de izleyicilerin yoğun ilgisi sürdü. Kapı önünde bilet kısmında kuyruklar oluştu. Özellikle genç sanat severler ve deneyimli koleksiyoncular fuar alanında sanatçıların yeni üretimlerini görebilmek için yarıştı. Fuar, bu yıl yaşanan tüm zorluklara karşın bir dayanışma, beraber olma ve birliktelik gösterme alanıydı. Öyle ki Collector’s Stories bölümünün küratörü Marc-Olivier Wahler, genellikle koleksiyonlarındaki parçaları sakınarak gösteren koleksiyoncuları fuara katılmaya nasıl ikna ettiklerini sorduğumuzda, “Dayanışma,” yanıtını verdi. Fuar bu bölümüyle Türkiye’deki koleksiyonların gücünü göstermeyi amaçladı. En çok ilgi gören alanlardan biri de bu bölüm oldu. Eserlerin korunabilmesi için bölüme kısıtlı sayıda izleyici alınıyordu. Ziyaretçilerin hemen hepsi bu bölümün kapısında sabırla bekleyerek Türkiye güncel sanatından birbirinden ilginç parçaları görme ve koleksiyoncuların hikayelerini okuma şansı yakaladı. Fuarda bu yıl çok sayıda heykel, resim ve video eseri görücüye çıktı. Ancak en dikkat çeken işlerden biri son bir yılda sanat dünyasında hızla yayılan arttırılmış gerçeklik videosuydu. Jakob Kudsk Steensen’in ‘Primal Tourism: Tour’ adlı bu eseri özel başlıklarla izlendi ve ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdikleri işlerden biri oldu. Bora Bora Adası’nın kıyamet sonrası haline yer veren videoda turistik mekan algısı ve doğa ilişikisi irdeleniyordu. Bu yıl fuarda ayrıca ilk kez bir tasarım bölümü düzenlendi. CI Design adlı bölümde ziyaretçiler sevdikleri sanatçıların bu kez tasarım ürünlerini bulabildiler. Bir de müjdesi var fuarın... Sanatseverler fuarı önümüzdeki yıl kasım ayına dek beklemeyecekler. Fuar 2017’de İstanbul Bienali’ne paralel olarak eylül ayında düzenlenecek. Bu yılki fuardan akılda kalan ise ziyaretçilerin Contemporary Istanbul’un sanat adına yaptığı bu önemli çalışmayla hayata derin ve keyifli bir nefes aralığı açması oldu. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0