Çağımızın hastalığı: Eve iş stresi getirmemek mümkün mü?

İş yerinizden ayrıldığınız anda beyninizde orası için ayırdığınız şalteri kapatamıyorve stresi yönetemiyor musunuz? Aslında yapılması gerekenler çok basitmiş.
 

Çağımızın hastalığı: Eve iş stresi getirmemek mümkün mü?

Kimse bize iş hayatında gül bahçesi vadetmedi ve işin açıkçası stresli olması da normal. İyi insanlar ve iyi durumlarla karşılaşma ihtimalimiz, kötü insanlar ve kötü durumlarla karşılaşma ihtimalimizle kafa kafaya. Üstelik, işin açıkçası, iş hayatı biraz savaş alanı ve o savaş alanında stresle birlikte kriz yönetimi yapmak bu hayatın bir parçası.

Böyle düşününce, işyerinde yaşanan ya da yaşanacak her şey olağan geliyor insana. Stres, doğal bir sürecin ürünü. Fakat bunu kabullendikten sonra yapılması gereken şey, elbette stresi ve iş hayatını evin dışında bırakmanızı gerektiriyor. Evin dışında bırakmalısınız çünkü kendi sağlığınızı korumalı, aynı evi paylaştığınız insanların da huzurunu gözetmelisiniz. Yorgun argın geldiğiniz evinizde, iş konuşmaya ya da işin sorumluluklarını omuzlarınızda taşımaya gerek yok. 
 

Bunun zor olduğu aşikar. Tüm gün düşündüğünüz şeyleri kapının dışında bırakabilmek kolay değil. Ancak görünüşe göre, deneyebileceğiniz şeyler de var. Birlikte bakalım.

1. Geçiş süreci planlayın

1. Geçiş süreci planlayın

İş hayatınızla sosyal hayatını bir arada ve sağlıklı bir şekilde yürütebilmenin yolu, kendinize bir geçiş süreci yaratabilmek. İşten çıkıp bir anda ev hayatına dahil olmaya çalışmak, yıpratıcı bir şey. Bir dakika önce bitmeyen bir işi düşünüyordunuz, şimdiyse çocuğunuzun okulda neler yaşadığını dinlemeye çalışıyorsunuz. Bu, pek de akıl kârı değil. Bu geçiş süreci, her şeyi içerebilir. Bir parka gidip sessizce oturmak da dahil...
 

2. Stresinizi anlatın

2. Stresinizi anlatın

Aileniz dışından biriyle işyerinizde yaşadığınız stresi paylaşın. Elbette aileniz de işyerinizde zor günler geçirdiğinizi bilmeli, ancak bu paylaşımı arkadaşlarınızla yapmanız daha mümkün. İş arkadaşınız da olabilir bu kişi. Nihayetinde, sizin geçtiğiniz süreçten o da geçiyor. 
 

3. 'Geç çıkma' günleri

3. 'Geç çıkma' günleri

Elbette hepimizin mesaisi 9-6 arasında bitmiyor. Mesai yapmak, proje yetiştirmek için uykulardan feragat etmek zorunda kalıyoruz hepimiz. Fakat bu, eğer mantıklı bir şekilde hayatınızı düzenlerseniz, altından kalkabileceğiniz bir durum. Mesela, haftada bir gününüzü işten geç çıkmak için ayarlarsanız, nihayetinde her günü işle geçirmek yerine bir günü işle geçirip kalan günlerinizde kendinize ayırabileceğiniz zaman dilimleri yaratırsınız.


andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel 

Bu makaleye ifade bırak