Cahit Zarifoğlu kimdir? Cahit Zarifoğlu eserleri ve şiirleri

Cahit Zarifoğlu 7 Haziran 1987 yılında genç yaşta vefat etmişti. 31'inci ölüm yıldönümünde anılan Cahit Zarifoğlu kimdir? Eserleri ve şiirleri nelerdir?

Cahit Zarifoğlu kimdir? Cahit Zarifoğlu eserleri ve şiirleri

Cahit Zarifoğlu birçok şiiri, kitabı ve sözleriyle sevenlerinin gönlüne yer etmiştir. 47 yaşında henüz çok gençken kanser hastalığına yakalanan şair, 1987 yılında hayata gözlerini yumdu. Yedi Güzel Adam'dan biri olarak bilinen Cahit Zarifoğlu'nu 31'inci ölüm yıldönümünde anarken tekrar yakından tanıyalım.

Cahit Zarifoğlu kimdir?

1940 yılında Ankara'da doğan Zarifoğlu, çocukluğunu babasının memur olmasından dolayı birçok ili gezerek geçirdi. Aslen Kahramanmaraşlı'dır. Cahit Zarifoğlu kimdir diye merak edenlerin en çok karşılaştığı bilgi, Zarifoğlu'nun içine kapanık ve dalgın bir insan olmasıdır.. Buna rağmen dünyayı gezme tutkusundan ötürü dönemine göre alışılmadık bir şekilde otostopla birçok Avrupa ülkesini gezmiş ve çevre edinmiştir.

Şairlik dışında pilotluk hayali olan Zarifoğlu, kursunu aldığı pilotluğa bir iç kulak rahatsızlığı nedeniyle kabul edilmemiş.

Lise yıllarında merak saldığı edebiyat dünyasına şiir ve kompozisyonlar yazarak giriş yaptı. Lise yıllarında okul dergilerinde şiirleri yayınlandı. Lise hayatını bitirdikten sonra Kahramanmaraş'ta bir süre öğretmenlik yaptı fakat şiir tutkusundan asla vazgeçmedi.

1961 yılında genç bir öğretmen olarak geldiği İstanbul'da yazdığı şiirleri edebiyat dergilerine göndermeye devam etti. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Alman Dili ve Edebiyatı okurken maddi sıkıntıları nedeniyle gazetelerde çalıştı.

Sezai Karakoç'un kurduğu Diriliş Dergisi'nde şiirlerinin yayınlanmaya başlaması onun için dönüm noktalarından biri oldu.

Pankreas kanseri nedeniyle çok genç yaşta hayatını kaybetti. 47 yaşındayken aramızdan ayrılan Cahit Zarifoğlu'nun ölüm yıldönümü 7 Haziran'dır.

Cahit Zarifoğlu eserleri ve şiirleri

Şiir

Şiirler
İşaret Çocukları
Yedi Güzel Adam
Menziller
Korku ve Yakarış

Hikaye

Mahalle Kavgası
Hikayeler

Çocuk Hikayesi

Serçekuş
Katıraslan
Ağaçkakanlar
Yürekdede ile Padişah
Küçük Şehzade
Derya
Kuşların Dili
Motorlu Kuş

Çocuk Şiiri

Gülücük
Ağaç Okul

Roman
Savaş Ritimleri
Ana

Günlük

Yaşamak

Deneme

Bir Değirmendir Bu Dünya
Zengin Hayaller Peşinde

Tiyatro

Sütçü İmam

Araştırma

Rilke'nin Romanında Motifler

Bu makaleye ifade bırak