22.04.2008 00:53 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Para kamu bankalarından ortak Katar’dan geldi

Çalık, Sabah - atv’nin parasını iki kamu bankasından (Vakıfbank ile Halkbank) aldığı krediyle ödedi. Yüzde 25 payla Katarlı ortak aldı

Para kamu bankalarından  ortak Katar’dan geldi

Bir televizyon kanalı, 1 radyo, 5 gazete ve 8 derginin bulunduğu atv ve Sabah grubunu 1.1 milyar dolara alan Çalık grubu, beş ay sonra parayı TMSF’nin hesabına yatırdı.
Çalık grubuna paranın önemli bir kısmı (750 milyon dolar) Halkbank ve Vakıfbank’tan alınan kredilerle sağlandı. Katarlı Al Wasaeel International Media Co’nun yüzde 25 payla Çalık’a ortak olduğu açıklandı.
Etibank’ın içini boşalttığı gerekçesiyle Dinç Bilgin’in yönetimindeki şirketlere el koyan TMSF, 2005 yılında Sabah ve atv için Turgay Ciner’le (Merkez Grubu) Bilgin’in anlaşma yapmasına izin vermiş, şirketler 430 milyon dolara Ciner’e geçmiş, ancak Ciner ve Bilgin arasında gizli ortaklık protokolü olduğunun ortaya çıkması üzerine TMSF Sabah ve atv’yi tekrar geri almıştı.
TMSF, 5 Aralık 2007’de bu varlıklar için ihaleye çıkmış, ihaleye sadece hükümete yakın işadamlarından Ahmet Çalık’a ait Turkuvaz Radyo Televizyon’ın katılmıştı. Başbakan Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, Çalık grubunda Genel Müdür pozisyonunda, ağabeyi Serhat Albayrak ise Sabah ve atv’yi alan grup şirketi Turkuvaz’ın koordinatörü.

Kim bu Katarlı?
Ahmet Çalık ödemeyi TMSF’nin verdiği 2 aylık sürenin bitimine 3 gün kala yaptı. İhale sonrası finansman arayışlarına giren Çalık grubu özel bankalardan kredi alamamıştı. Bu konuda yaşadığı güçlükler sonrası kamu bankalarının devreye girdiği ve 2 bankadan 750 milyon dolar sağladığı belirtilmişti. Grup ve bankalar bunu doğrulamamıştı ancak dün paranın iki bankadan sağlandığı açıklandı.
Son aylarda Katar’a yönelik yoğun ziyaretlerin de  Çalık’a kaynak veya ortak bulmak için yapıldığı iddia edilmiş, Başbakan Erdoğan, tepki göstermişti. Dün yapılan açıklama ile Çalık’ın ortağının Katarlı olması dikkat çekti. Ancak Çalık’ın Katarlı ortağının kimliği hakkında hiç bir açıklama yapılmadı, kayda rastlanmadı. Edinilen bilgilere göre bu şirket tamamen bu ortaklık için kurulmuş yeni bir şirket.
Daha önce Çalık’a Katarlı haber kanalı El Cezire’nin ortak olacağı iddia edilmişti.

 

 

Ciner 120 milyon dolar alacak
Ahmet Çalık’ın Sabah ve atv için yaptığı 1.1 milyar dolardan grubun eski sahibi Turgay Ciner’e 120 milyon dolar ödeme yapılacak. İhalesi yapılan grup şirketlerinin Maliye’ye birikmiş vergi borçlarının tutarı ise 177 milyon YTL olarak hesaplanıyor. Bu rakam 136 milyon dolara karşılık geliyor. Ciner’e yapılacak 120 milyon dolar ile  vergi için ödenecek 136 milyon dolar çıkarıldığında, TMSF’nin kasasına 864 milyon dolar kalacak. Böylece Dinç Bilgin’in Etibank’tan dolayı borcu hemen hemen kapanmış olacak.

 

‘Al Wasaeel’i seçtik’
Ödemenin yapıldığı ve devir teslim anlaşmasının imzalandığı ifade edilen Çalık açıklamasında şöyle denildi: “Satışın finansmanında, 750 milyon dolarlık meblağ, Vakıfbank ile Halkbank’tan karşılanmıştır. Kalan 500 milyon dolar ise grubumuz ve ortağımız tarafından konulmaktadır.
Yerli yabancı pek çok kuruluştan gelen ortaklık teklifleri gurur kaynağı olmuştur. Bu teklifler arasında Katar menşeili medya kuruluşu Al Wasaeel International Media Co.  mutabakata varılmış ve adı geçen şirket, mevzuata ve ihale şartnamesine uygun olarak, Turkuvaz’a yüzde 25 oranında ortak olmuştur.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerEl Cezire