Adıyaman

Yerel Haber
04 Ekim 2017 - 16:49

“Cami, Şehir Ve Medeniyet” Konferansı Verildi

IHA

Cami ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Doç. Dr Mustafa Sarıbıyık, konferans verdi.
Adıyaman Belediyesi Konferans salonunda Strateji Geliştirme Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık tarafından verilen“Cami, Şehir ve Medeniyet” konulu konferansta, ‘cami’, ‘şehir’ ve ‘medeniyet’ kavramlarıyla ilgili bilgi verdi.
Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, 1-7 Ekim tarihleri arasında Camiler ve Din Görevlileri Haftasının kutlandığını ve bu yılda çeşitli etkinlikle haftanın kutlanacağını söyledi.
Strateji Geliştirme Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık, Cami ve Din Görevlileri Haftasının hayırlara vesile olmanı temennisinde bulunarak, “Cami, şehir ve medeniyet dediğimizde üç kavram gerçekten biz Müslümanların kurduğu medeniyetin temel taşlarını ifade eder. Cami, şehir ve medeniyet dediğimiz zaman iki şehir Mekke ve Medine ön plana çıkar. Mekke ve Medine bir yönüyle dünyaya diğer yönüyle Ahiret’e aidiyetlerini ifade ederler. Hazreti Peygamber (SAV) şahsında Mekke ve Medine daime iki yönü yansıdır. Mekke’den çıkılır ve Mekke fethedilir. Medine’ye ise sığınılır ve Medine’de ebediyen kalınır. Mekke vahyin tarihle buluştuğu şehirdir. Medine ise son Peygamberin dünyevilikten uhreviliğe geçiş yaptığı yerdir. Medine-i Münevvere’nin nur ile aydınlanması, insanlığı aydınlatan ilahi nurun tarihi düzlemle buluşmasıdır. Bunlara ekleyeceğiniz üçüncü şehir Kudüs ise, pek çok peygamberin vahyi idrak ettiği, pek çok peygamberin doğum yeridir. Biz Müslümanların ilk kıblegahımız, hem Allah Resulünün Miraç durağı olması hesabıyla metafizik ve tarihin sürekli yüzleştiği bir şehir olarak Müslümanların kalbinde bir yara olmaya devam etmektedir. Bu üç şehirde Mekke, Medine ve Kudüs, sinelerinde taşıdıkları mescitlere borçludurlar. Mekke’de Allah’ın ilk evi Kabetullah, Müslümanların vazgeçilmez kıblesidir. Şehrin simgesi olarak Kabetullah yer alır. İkinci şehir Medine’de Mescidi Nebevi’dir. Üçüncü şehir Kudüs’te ise Mescidi Aksa şehre yön verir” dedi.
Konferansı Diyanet Vakfı Denetim Kurulu Başkanı Mazhar Bağlı, Adıyaman Belediye Başkanvekili Sait Kutlu, Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, ilçe müftüleri ve din görevlileri katıldı.

AdıyamanYerel Seçim Sonuçları

Adıyaman Hava Durumu

16°CŞİMDİCUMA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.