Ardahan

Yerel Haber
05 Ekim 2017 - 18:53

Camiler Ve Din Görevlileri Haftası

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Sayar:"Bizim medeniyetimiz cami merkezli bir medeniyettir. Bizim medeniyetimiz camiyi merkeze alan bir medeniyettir"

ARDAHAN (AA) - Ardahan'da, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla program düzenlendi.

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Konferans Salonu'nda düzenlenen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Zeki Sayar, Anadolu'da cami ve mescitlerin önemli yere sahip olduğuna dikkat çekti.

"Allah bu topraklarda kıyamete kadar ezanı payidar eylesin." diyen Sayar, şöyle konuştu:

"Ezan, İslam'ın şiarıdır. Bizim kimliğimizdir, kişiliğimizdir. Bir ülke topraklarının tabiri caizse hürriyet sembolüdür. Bizim millet hazreti peygamberden aldığı güç ile Anadolu'da eşi benzeri görülmeyen camiler yapmıştır. Bu haftanın amaçlarından birisi, mescitlerin maddi imarı, ama daha önemlisi, mescitlerin manevi imarıdır. Eğer bir kasabada, bir şehirde, bir köyde çok güzel bir cami yapılmış, ama orada insanlar namaz kılmıyorsa, o cami orada gariptir. Bir yerde bir Kur'an-ı Kerim var, çok güzel asılmış ama kimse içine bakmıyorsa o Kur'an da orada gariptir. Dolayısıyla maddi imar önemlidir, ama daha önemlisi camilerin manevi imarıdır. Manevi imarda oraların fonksiyonunu yerine getirmektir. Bizim medeniyetimiz cami merkezli bir medeniyettir. Bizim medeniyetimiz camiyi merkeze alan bir medeniyettir. Şehirlerimiz camilerin etrafında toplanmıştır."

Programa, Ardahan Vali Yardımcısı Salih Kalkan, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ardahan Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yıkılmaz, ARÜ Rektörü Prof Dr. Mehmet Biber, Ardahan İl Müftüsü Şaban Kondi, diğer yetkililer, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

ArdahanYerel Seçim Sonuçları

Ardahan Hava Durumu

14°CŞİMDİCUMA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.