13.10.2017 11:16 | Son Güncelleme:

Çamlıca Camisi'ne "nanoteknolojik" hat

Osmanlı-Selçuklu mimari tarzı ile günümüz çizgilerinin bütünleştiği Çamlıca Camisi'nde, nanoteknolojik bir ürünle paslanmaz çelikten hazırlanan hatla da cami mimarisinde bir ilke imza atıldı - Haşr Suresi'nin son iki ayetinin yer aldığı 870 parçadan meydana gelen hat, ana kubbedeki yerini aldı. Süleymaniye Camisi'ndeki küplerden esinlenilerek ana kubbeye açılan 221 delikle de cami akustiğinde literatüre geçecek bir uygulama yapıldı.

İstanbul'un yeni sembollerinden biri  olmaya aday, Osmanlı-Selçuklu mimari tarzı ile günümüz çizgilerinin bütünleştiği  Çamlıca Camisi'nde, nanoteknolojik bir ürünle paslanmaz çelikten hazırlanan hat  da cami mimarisinde bir ilke imza atıldı.

    İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma  Derneği tarafından 2012'de düzenlenen yarışmada 2'ncilik ödülüne layık görülen 2  projeden biri olan Bahar Mızrak ve Hayriye Gül Totu'nun projesini çizdiği Çamlıca  Camisi'nin inşaat çalışmaları, Üsküdar Sefa Tepesi'ndeki 57 bin 500 metrekarelik  alanda devam ediyor.

    Caminin yanı sıra müze, sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu,  sanat atölyesi ve otoparkın da yer aldığı projenin yüzde 90'ı tamamlandı.

    Cami projesi kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından  yapılan yol, tünel inşaatları da devam ediyor.

    - Hat yazısında ilke imza atıldı

    İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği  Başkanı Ergin Külünk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cami inşaatının yüzde  90'lık bölümünün tamamlandığını, inşaat sahasında 300, İstanbul içinde ve  dışındaki atölyelerde 700 kişilik insan gücü, 50 kişilik teknik ekibin  koordinasyonunda bu projeyi hayata geçirmeye gayret ettiklerini söyledi.

    Cami inşaatında ana kubbenin yazısının ve desenlerinin tamamlandığını,  bu yazı ve desenlerin çok özel olduğunu vurgulayan Külünk, "Bir ilki başardık.  Yazımız klasik yazma tekniğinden öte nanoteknolojik bir ürünle paslanmaz çelikten  yapıldı. Yazı, 870 parçadan meydana geliyor. Desenlerimiz de bir o kadar parçadan  oluşuyor. Bunların hepsinin montajı yapıldı ve ana kubbedeki yerini aldı. Süsleme  işlerimiz, hat eserlerimiz devam ediyor. Bir inşaatın ince işleriyle ilgili tüm  çalışmalar hızlı şekilde sürüyor. " dedi.

    Minarelerin alemlerinin, külahlarının ve boyalarının bitirildiğini  anlatan Külünk, ana kubbenin tamamlandığını, diğer kubbelerin kurşunlama  çalışmalarının bitmek üzere olduğunu, avludaki kaplama ve şadırvan çalışmalarının  sürdüğünü, avlu kubbelerinin iç desenlerinin yapıldığını kaydetti.

    Külünk, sosyal donatı alanları olan müze, kütüphane, sanat galerisi  bölümleriyle ilgili proje çalışmalarının bittiğini, imalatlarının başlayacağını  söyledi.

    - Akustikte Mimar Sinan'dan esinlendiler

    Caminin kubbesine ne yazılacağını konusunu, hattatlar ve proje  yönetmenleriyle tartıştıklarını anlatan Külünk, "Ana kubbe, birliği simgelesin,  dedik ve Haşr Suresi'nin son iki ayetinden istifade ederek Allah'ın güzel  isimlerinden 16'sını bir araya getirdik. Böylece ana kubbemizdeki yazı ortaya  çıktı. Ortada Lafza-i Celal var. Lale deseninden hareketle süslemeler yaptık.  Lale de tasavvufta Allah'ı simgeleyen bir figür." diye konuştu.

    Mimar Sinan'ın, Süleymaniye Camisi'nin akustiği için kubbeye koyduğu  256 küpten yola çıkarak, ana kubbeye 221 delik delerek, akustik literatürüne  geçecek bir iş yaptıklarını anlatan Külünk, "Cami akustiğine ciddi faydaları olan  bir çalışma. Ses mühendislerimiz bunu tespit etti ve uyguladı." bilgisini verdi.

    Kadın zanaatkarların desenleri çizdiğini, ahşap ustalarının kapıları  sedeflediğini, tesisat, elektrik işlerinin hızlı bir şekilde devam ettiğini  anlatan Külünk, "Planımız, önümüzdeki senenin ilk yarısında ibadete açmak. Burada  bizim dışımızda bizi de ilgilendiren çevre düzenlemeleri, yol çalışmaları gibi  işler yapılıyor. Bunların eş zamanlı bitmesiyle biz de camimizi önümüzdeki  senenin ilk yarısında ibadete açacağız." dedi.

    - Rakamlarla Çamlıca Cami

    Osmanlı-Selçuklu mimari tarzı ile günümüz çizgilerinin bütünleştiği  Çamlıca Camisi, kentin yeni sembollerinden biri olmaya aday.

    Görkemli mimarisiyle İstanbul'un her noktasından rahatlıkla  görülebilen Çamlıca Camisi, bu heybetli yapısına yakışır anlamda bazı rakamsal  büyüklükleri de ihtiva ediyor.

    İmanın şartını temsilen 6 minareli inşa edilen Çamlıca Camisi'nin üç  şerefeli 4 minaresi Malazgirt Zaferi'ne ithafen 107,1 metre, iki şerefeli 2  minaresi ise 90 metre yüksekliğinde. Caminin 72 metre yükseklikteki ana kubbesi  İstanbul'da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi İstanbul'u simgeliyor.  Kubbenin iç yüzeyine, 16 Türk devletine ithafen Allah'ın isimlerinden 16'sı, Haşr  Suresi'nin son iki ayetinden istifade edilerek yazıldı. Kubbeyi taşıyan  kemerlerin altına da Fetih Suresi 220 metrelik bir alana yazılacak.

    Ana kubbenin üzerine 3 metre 12 santimetre genişliğinde, 7 metre 77  santimetre yüksekliğinde, 4,5 ton ağırlığında alem yerleştirildi.  Nanoteknolojiyle renklendirilen ve 3 parçadan oluşan alem, dünyanın en büyük  alemi olma özelliğini taşıyor.

    Caminin dışarıdan ana avluya girişinde yer alan ve mermerle kaplanan  taç kapı, büyüklüğüyle de göz dolduruyor. Taş kapının avlunun içine bakan  kısmında, Kasas Suresi'nin 77. ayeti yer alıyor. Caminin içine girilen kapının  üzerine ise Al-i İmran Suresi'nin 132-136 ayetleri işlendi.

    Çamlıca Cami, halı serili alanında 25 bin, avluda 12 bin 500, dış  avluda 22 bin 500 olmak üzere toplam 60 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği  bir cami kompleksi olarak tasarlandı. Camide aynı anda 8 cenazenin namazı  kılınabilecek.

    Çamlıca Camisi ibadet alanının yanı sıra 11 bin metrekarelik müze, 3  bin 500 metrekarelik sanat galerisi, 3 bin metrekarelik kütüphane, bin kişilik  konferans salonu, 8 sanat atölyesi, 3 bin 500 araçlık kapalı otoparkı bünyesinde  barındırıyor.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0