Can Bonomo'nun 'Ruhum Bela' albümünün yıldızı hangi şarkı?

Can Bonomo'nun yeni albümü 'Ruhum Bela'ya sonunda kavuştuk. Peki, şubat ayında 'Bardak Taşıyor'la müjdesi verilen 'Ruhum Bela' albümü Can Bonomo'nun diskografisinde nasıl bir yerde? Albümün yıldızı hangi şarkı?

Can Bonomo'nun 'Ruhum Bela' albümünün yıldızı hangi şarkı?

'Tastamam'ı radyolar da çok sevmişti

'Tastamam'ı radyolar da çok sevmişti

Can Bonomo'nun yeni albümünü bir süredir merakla bekliyorduk. 2011'de yayınladığı ilk albümü 'Meczup'la 'Dakika 1 Gol 1' tadında gönlümüze taht kurmayı başaran Bonomo, kemanlı, coşkulu müziğiyle kemik bir kitle yakalamayı başarmıştı.

Bu başarısını Eurovision'la perçinleyen, 'Aşktan ve Gariplikten' albümüyle ana akımda daha fazla karşımıza çıkan bir isim olmuştu.

2014'te çıkan 'Bulunmam Gerek'in çıkış şarkısı 'Tastamam' ise onun geniş kitleler tarafından benimsenmesini, radyolarda da bol bol çalınmasını sağlamıştı.

Tam da beklediğimiz gibi!

Tam da beklediğimiz gibi!

2 yıl önce yayınlanan 'Kainat Sustu' albümü de dijital müzik platformlarının yaygınlaşması sayesinde güzel bir 'dijital' başarı yakalamıştı. 'Kal Bugün' ve 'Yan' gibi şarkılar 5 milyon küsür kez dinlendi, genç dinleyiciler tarafından oldukça sevildi.

İlk albümü 'Meczup'a göre daha 'akustik' tınlayan Bonomo'nun müziğinin daha da sertleşmesini isteyenler ise umutlarını başka bir bahara saklamıştı.

Hazırsanız müjdeyi veriyorum: Can Bonomo, tam da kendisinden beklediğimiz bir 'sound'la geri dönmüş! Bomba gibi dönmüş!

"Oh be!" dedirtecek

"Oh be!" dedirtecek

'Ruhum Bela', önceki Bonomo albümlerine göre bir tık daha sert, bir tık daha agresif. Şaşırtıcı bir tablo yok ortada. İlk albümündeki havanın biraz daha sertleşmiş hali diyebiliriz öncelikle 'Ruhum Bela' için.

Can Bonomo'nun şarkılarındaki agresif tadı daha çok sevenler bence 'Ruhum Bela'yı hem çok sevecek hem de "Oh be!" diyecek.

Özellikle albümle aynı ismi taşıyan şarkı, 'Yan' ve 'Kal Bugün'le Can Bonomo'yu keşfetmiş olan dinleyicileri şaşırtabilir, 'Meczup' albümünü sevenleri ise sevindirebilir.

'Bardak Taşıyor' albümün genelini yansıtmıyor

'Bardak Taşıyor' albümün genelini yansıtmıyor

Albümün çıkış şarkısı diyebileceğimiz ilk single 'Bardak Taşıyor'a şubat ayında kavuşmuştuk. Renkli klibinden eğlencesine hoş bir başarı yakalayan 'Bardak Taşıyor' şarkısı 'Ruhum Bela'da da kendisine yer buluyor. Ancak albümün sadece ilk single'ı 'Bardak Taşıyor'. Albümün asıl bombaları içerde saklı.

Bu bağlamda, 'Bardak Taşıyor' albümün genelini yansıtıyor diyemeyiz. Hatta ve hatta 'Bardak Taşıyor' için ufak bir girizgâh bile diyebiliriz.

En büyük bomba 'Pes'

En büyük bomba 'Pes'

Peki 'Ruhum Bela'nın yıldızı hangi şarkı? Açıkçası albümde iki şarkının daha ilk dinlemede ön plana çıktığını düşünüyorum. Bunlardan ilki 'Pes'. Albümün açık ara en büyük bombası olduğunu düşünüyorum bu şarkının.

'Pes', Can Bonomo'nun karakteristik müziğini hem oldukça doğru yansıtıyor hem de güzelce özetliyor.

Hızlı bir şekilde adım adım yükselen şarkı, nakaratta kafiyeli sözlerle akılda kalıyor. Nakarat sonrası melodiyle de yüksek uçuşa geçiliyor.

Tam eşlik etmelik şarkı

Tam eşlik etmelik şarkı

'Pes'in sadece 'Ruhum Bela'nın değil aynı zamanda Can Bonomo'nun da en iyi şarkılarından biri olduğunu düşünüyorum. Akıcılığıyla, akılda kalıcığıyla dikkat çeken 'Pes' bence Bonomo hayranları tarafından da kısa zaman içinde sevilecek.

'Pes'in, dinamik ve hafif isyankar tavrıyla konserlerde de güzel bir etkileşim alacağına, coşkuyla eşlik edileceğini düşünüyorum.

Şarkının kliplenmesiyle birlikte ana akım dinleyiciler tarafından da tıpkı 'Tastamam' gibi sevilmesi gayet olası bir ihtimal.

'Pes'i 'Kapkara' tamamlıyor

'Pes'i 'Kapkara' tamamlıyor

Diğer şarkı da 'Kapkara'... Can Bonomo'ya çok yakışan hafif otantik, nağmeli 'Kapkara' da daha ilk dinlemede "Buram buram Can Bonomo şarkısıyım ben!" diyor adeta. Albümde birbirini peş peşe takip eden 'Pes' ve 'Kapkara'nın birbirilerini şahane tamamladıklarına da inanıyorum.

'Pes', Bonomo'nun müziğindeki Batı sound'unu, 'Kapkara'da Doğu sound'unu temsil eder gibi adeta. 'Başkan'ların, 'Meczup'ların, 'Tastamam'ların, 'Bana Bir Saz Verin'lerin arasındaki yerini alacağını düşünüyorum her iki şarkının da.

Yakın dursalar da verdikleri tatlar farklı

Yakın dursalar da verdikleri tatlar farklı

Bir de 'Eğlen' gerçeği var. Benim için bir 'Pes' ya da 'Kapkara' olmasa da 'Eğlen'in de çok sevileceğini düşünüyorum. 'Ruhum Bela'daki 'bir tık sert' sound'un en doğru örneklerinden biri olmuş 'Eğlen'.

Bonomo'nun şarkılarının birbirine çok yakın duruyormuş gibi gözükmelerine rağmen farklı tatlar verebilmesini de görüyoruz 'Eğlen'de. Daha önceki Bonomo şarkılarına benzeyen ama kendine özgü bir duruşu da bulunan bir şarkı olmuş 'Eğlen'.

Bir tık agresif ama özden şaşmıyor

Bir tık agresif ama özden şaşmıyor

Özetle, Can Bonomo'nun 'Ruhum Bela'sının bir tık agresif ama yine de özden şaşmayan bir albüm olduğunu söyleyebiliriz. Can Bonomo her zaman bildiğimiz gibi. Kendi müziğini yapmaya, üretmeye ve başarmaya devam ediyor. Ancak bunu yaparken hem ufak dokunuşlarla fark yaratabiliyor hem de kendisinden şaşmamayı da başarıyor.

Özellikle genç dinleyicilerin 'Ruhum Bela'yı çok seveceğine hem inanıyor hem de diliyorum. 'İstanbul müziği'nin bana göre en doğru temsilcilerinden biri olan Can Bonomo'nun heyecan verici bir albümle döndüğünü görmek oldukça sevindirici...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak