Canan Karatay haklı mı? Veganlık hastalık mı?

Canan Karatay'ın adeta bir popstar gibi gündemden düşmemesini kanıksamış vaziyetteyiz. "Canan Karatay uyardı! Sakın..." şeklindeki haberleri okumayanı, tıklamayını tanımıyorum. Sağlık haberleri tabiatı gereği zaten çılgınlar gibi okunabilme potansiyeli taşıyor. E bir de üzerine Canan Karatay gibi popüler bir isim eklenince, bal feat. kaymak oluyor...

Canan Karatay haklı mı? Veganlık hastalık mı?

"No tuz no hayat"

"No tuz no hayat"

Gelelim Canan Karatay'ın 'SON' açıklamasına... Sayın Karatay, tuzsuz kalmanın kalp krizi ve felç riski doğurduğuna dikkat çekti.  


"Tuzsuz hayat olmaz!" diye de bir slogan patlattı. "No tuz no hayat" diye İngilizceye çevirsek hit olur! Buraya kadar her şey normal. Bir profesörden duymak istediğimiz, hatta duymayı beklediğimiz bir açıklama.

"Veganlık hastalıktır"

"Veganlık hastalıktır"

Ama bundan sonra veganlara 'diss' attığı bir bölüm var ki, işte o kısım enteresan. Karatay, "Tahıl hayvan yemidir. İnsan vücudu tahılları kullanmaya programlanmamıştır. Tahıl yersek koyun gibi oluruz, tahıl beyinli oluruz. Vegan demek tahıl beyinli demek. Veganlar kısa ömürlüdür. Veganlık hastalıktır" diyerek adeta saydırmış...

Bir tek "Allah sizi kahretsin" demediği kalmış

Bir tek "Allah sizi kahretsin" demediği kalmış

Haklı olabilir. Sonuçta kadın profesör. Ve hiçbirimiz sağlık konusunda onun kadar bilgili değiliz. Ama açıklamasındaki netlik fazlasıyla Comic Sans MS!

Resmen rap'e bağlamış kadın yahu! Tek tek saydırmış veganlara. Yani bir "Allah sizi kahretsin" demediği kalmış. Açıklamalarında kullandığı üslup fazla sert.

Haklıyken haksız duruma düşenler gibi

Haklıyken haksız duruma düşenler gibi

Açıklamaları dikenli gül tadında... Haklıyken haksız duruma düşenler gibi.

Karatay'ın uyarılarını, bir hayranı olarak dikkate alıyorum. Hatta katılıyorum. Ben de vegan ya da vejetaryen olmayı sağlıklı bulmuyorum. Sonuçta veganlar süt bile içmiyor. Peki ya kalsiyumu nereden alacaklar?

Ortamlarda "Karatayist'im ben" diyememek...

Ortamlarda "Karatayist'im ben" diyememek...

Veganları yargılamıyorum. Bu laflarım onları kırdıysa özür de diliyorum. Ama ben bu kadar kendimi kıracak gibi konuşurken aynı hassasiyeti Canan Karatay'dan da bekliyorum.

"Veganlık hastalıktır" diyerek sanki provoke ediyor veganları. Açıklaması hit olsun diye bilerek keskin bir üslup kullanmış gibi.

Keşke bir tık daha yumuşak olsa da ortamlarda "Ohooo, 10 yıldır Karatayist'im ben yahu!" diyebilsek. Sırf bu sert üslubundan ötürü diyemiyorum... 

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak