Cansu Dere, Mehmet Akif Alakurt hakkında yıllar önce konuşmalıydı

Mehmet Akif Alakurt son zamanlarda sıklıkla enteresan paylaşımlarda bulunuyor, sürekli tepki topluyor. Instagram üzerinden mütemadiyen ortalığı karıştıran Alakurt hakkında eski rol arkadaşı Cansu Dere de konuşmuş...

Cansu Dere, Mehmet Akif Alakurt hakkında yıllar önce konuşmalıydı

Yeni bir diziye başlayacakmış

Yeni bir diziye başlayacakmış

Cansu Dere'yi epey uzun bir zamandır ekranlarda görmüyoruz. Haliyle onunla ilgili bir 'güncelleme' geldiğinde insan seviniyor. Şanslıyız, muhabirler onu Etiler'de görüntülemiş. O da patlatmış güzel haberi. Yeni bir diziye başlayacağının müjdesini vermiş.

Ve şunları söylemiş: "Önümüzdeki sene ekrana dönüyorum. Projelerden daha çok senaryoyla ilgileniyorum. Ekranda ya da internette olmak benim için fark etmiyor. Hepsi olur. Önemli olan hikâye..."

Bilinçli bir seçim olduğunu vurgulamış oldu

Bilinçli bir seçim olduğunu vurgulamış oldu

Haklı. Ekrandaki bütün işlerin birbirine benzediği bir dönemden geçtik. Ve bu dönem öyle 1-2 sene değil, yıllarca sürdü. Cansu Dere de 'internet dizileri'nin gücünün farkında. Dijital platformlarda yayınlanan Türk dizilerinin yaratıcılığı elbette onun da dikkatini çekmiş.

Dolayısıyla klasik TV ekranından epey uzun bir süredir uzak kalmasının aslında bilinçli bir seçim olduğunu vurgulayarak bir duruşu olduğunu da vurgulamış oluyor.  E iyi de yapıyor.

'Şahsiyet'te de oynamıştı

'Şahsiyet'te de oynamıştı

Cansu Dere, çok önemli dizilerde başrolde yer aldı bugüne kadar. 'Sıla', 'Ezel'... Ama bence en şahane performanslarından biri de 'internet dizisi' olan 'Şahsiyet'ti. Birçokları onu eleştirse de bence gayet iyi bir performans ortaya koymuştu Dere. Sadece ekranda yer alan, her 2 yılda bir yeni projeyle karşımıza çıkan bir oyuncu olmadı.

Ki çok olasıydı böyle bir şey. Neden? Çünkü Cansu Dere, ekran ışığı olan, klasik televizyon izleyicisinin sempati beslediği bir isim. Haliyle mütemadiyen birbirinin aynısı hikâyelerde rol alsa, sırıtmazdı, derhal kanıksanırdı.

'Sıla'daki partneri Mehmet Akif Alakurt'tu

'Sıla'daki partneri Mehmet Akif Alakurt'tu

Cansu Dere'nin açıklamalarına Molatik olduğum kısım ise Mehmet Akif Alakurt'la alakalı olan lafları... 'Sıla' dizisinde başrol oynayan Cansu Dere'nin partneri 'Boran' karakteriyle Mehmet Akif Alakurt'tu. Dizi, yayınlandığı dönem epey popüler olmuştu.

Hatırlayın. Dükkanlarda "Sıla tokası gelmiştir" yazıları filan düşüyordu sosyal medyaya. Keza şarkıcı Sıla'nın da bu dizinin jenerik müziğine imza atması sayesinde de dizi epey gündemdeydi.

"O dönem bile kendisiyle konuşmuyordum"

"O dönem bile kendisiyle konuşmuyordum"

Gelelim o açıklamaya... Muhabirler, son dönemde epey dikkat çeken paylaşımlarda bulunan Mehmet Akif Alakurt'u sormuşlar Cansu Dere'ye: "Mehmet Akif Alakurt, Türk kadınları hakkında tepki çeken bir açıklama yaptı. Alakurt'un eski rol arkadaşı olarak siz ne düşünüyorsunuz?"

Gayet mantıklı, gayet yerinde bir soru. Cansu Dere ne demiş peki? "Ben o dönem bile kendisiyle konuşmuyordum. O yüzden yorum yapmayayım..." Yani yorum yapmamayı seçerek zaten büyük bir yorumda, büyük bir itirafta bulunmuş Cansu Dere.

Herkes şok içinde

Herkes şok içinde

Alakurt'un yakın çevresiyle iletişimi de meğer sandığımız kadar düzgün ve sağlıklı değilmiş. Ancak bunları bilemiyorduk tabii ki. Çünkü Mehmet Akif Alakurt, ekranda popülerken kimse onun hakkında negatif bir açıklamada bulunmamıştı.

Haliyle, şu anda gelinen noktaya bakıyoruz. Alakurt, almış başını gidiyor. Coşuyor da coşuyor. Bugüne kadar hakkında olumsuz haberler çıkmadığı için herkes şok içinde. "Mehmet Akif Alakurt nasıl olur da bu kadar negatif?" diye sorgulamaya başlıyoruz. Ve cevap bulamıyoruz.

Bizleri uyarması gerekiyordu

Bizleri uyarması gerekiyordu

Aslında cevap basit. Cansu Dere, o dönemde ya da 'Sıla' dizisi bittiğinde Mehmet Akif Alakurt'la alakalı en ufak dahi olsa negatif şeyler söylese kimse bu kadar şaşkınlık yaşamayacaktı. Belki de çoktan Alakurt hakkında birtakım görüşlerimiz olacaktı.

Cansu Dere'nin o dönem sessiz kalmaması, bizleri uyarması gerekiyordu. Perşembenin gelişi çarşambadan belli oluyor sonuçta. Yaşadığı problemi herkesle paylaşmalıydı.

Ama o, olgun bir duruş sergileyip problemi susarak çözmüş kendi içinde. Mesafe koymuş ve bitmiş konu. Keşke paylaşsaymış.

"Yorum yapmayayım" demesi bile bir damla

"Yorum yapmayayım" demesi bile bir damla

Çünkü şu anda Cansu Dere istese de istemese de "Madem Mehmet Akif Alakurt hakkında bir linç kampanyası başladı, bir destek de benden" pozisyonuna düşmüş oluyor. Halbuki onun derdi problem, polemik yaşamak değil. Çoğunlukla hareket etmiyor.

Ama Alakurt üzerinde muazzam bir ilgi varken Cansu Dere'nin "Yorum yapmayayım" demesi bile o göle bir damla oluyor. "Cansu Dere de tarafını seçti, Alakurt'a cephe aldı" gibi bir algı oluşuyor, sanki onun Alakurt'la problemi çok yeniymiş gibi.

"Benim üzerimden prim yapıyor" dese...

"Benim üzerimden prim yapıyor" dese...

Benim takıldığım nokta, doğru zamanda doğru hareket etme kısmı. Cansu Dere, Alakurt'la problem yaşamış olabilir. Hatta problemlerinde haklı bile olabilir. Ama davasını o zaman ortaya dökmeliydi.

Çünkü şu anda Alakurt büyük bir tepki çekiyor. Muhabirler hatırlatmalıydı, "Zaten Cansu Dere de problem yaşamıştı" diye.

Şimdi Mehmet Akif Alakurt, "Cansu Dere, benim üzerimden prim yapıyor" dese ne olacak? Dere haksız pozisyona düşmüş olmuyor mu? Alakurt, "Ben de onunla konuşmuyordum" demiş. Ama 'prim' diye açık açık da belirtebilirdi.

'Zamanlama hatası' yapmamak lazım

'Zamanlama hatası' yapmamak lazım

Tam da bu yüzden insani ilişkilerde 'zamanlama hatası' yapmamak gerek. Verilmesi gereken tepkiyi en doğru zamanda vermek gerek. Ne erken ne de geç. Erken öten horozun başı kesiliyor. Geç kalan da "Sen şimdi rant peşindesin" eleştirisiyle karşılaşıyor.

Bunların hiçbirine mahal vermemek için de doğru adımlar atmak, zamanlamaya dikkat etmek şart. "Adı çıkmış 9'a, inmez 8'e"lere kanmamak, doğru zamanda doğru şeyleri yapmak lazım...
 

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak