Dünya

02.10.2008 - 01:19 | Son Güncelleme: 02.10.2008-1:22

Çar’a iade-i itibar

Rusya Yüksek Mahkemesi, Çar Nikolay II ve ailesinin Sovyet rejiminin kurbanı olduğuna hükmederek itibarlarını iade etti. Cinayetler düne kadar ‘sıradan cinayet’ diye sınıflandırılıyordu

Sitene Ekle
Çar’a iade-i itibar

Cenk Başlamış Moskova

Rusya Yüksek Mahkemesi, son Rus Çarı Nikolay II ve ailesinin Sovyet rejiminin siyasi kurbanı olduğuna ve itibarlarının iade edilmesi gerektiğine karar verdi.
Mahkeme, Sovyetlerin dağılmasından bu yana sık sık gündeme gelen Romanov Hanedanı ile ilgili tartışmalara noktayı koydu ve Çar’la aile üyelerinin 1918 yılı ortalarında, yani Ekim Devrimi’nden kısa süre sonra Bolşevikler tarafından kurşuna dizilmesini ilk kez “siyasi cinayet” kapsamında değerlendirdi.
Yüksek Mahkeme, Çar Nikolay II, eşi Aleksanra, kızları Olga, Tatyana, Mariya, Anastasiya ve oğulları Aleksey ile aile doktoru ve üç uşağın Urallar’daki Yekaterinburg kentindeki bir evin bodrum katında öldürülmesinin “haksız siyasi baskılar”ın sonucu olduğuna, dolayısıyla “siyasi cinayet”e kurban gittiklerine karar verdi ve itibarlarının iade edilmesini kararlaştırdı. Ancak mahkeme, Romanov ailesinin yaşayan üyelerinin maddi tazminat talebinde bulunamayacağına karar verdi.
Mahkemede Romanov ailesini temsil eden avukat German Lukyanov, daha önce alt mahkemelerin son Çar ve ailesinin itibarlarının iadesine yanaşmaması üzerine Yüksek Mahkeme’nin en üst kuruluşu olan temyiz dairesine başvurmuştu. 

Bir dönem kapandı
Daha önce görülen benzer davalarda mahkemeler 17 Temmuz 1918 tarihinde meydana gelen ölümleri “siyasi yönü bulunmayan sıradan cinayetler” olarak değerlendirmiş ve Romanovların itibarını iade etmeye yanaşmamıştı.
Dün alınan kararla Rusya tarihinin çok tartışılan bir dönemi kapandı ve son Çar Nikolay’la eşi ve çocuklarına itibarları sembolik de olsa iade edildi.
Sovyet döneminde Bolşevikler geçmişteki tüm sorunlardan Nikolay II’yi sorumlu tutmuş ve kendisini “diktatör” olarak göstermişti. Ancak, Sovyet sonrası dönemde son Çar’la ilgili tartışmalar yeniden başlamış ve Rus Ortodoks Kilisesi 2000 yılında Yekaterinburg’da öldürülen yedi aile üyesini “aziz” ilan etmişti.
Kilise, mahkemenin dün aldığı kararın Rusya’nın devlet geleneğine katkıda bulunacağını açıkladı.


Etiketler: Çar
Futbol hangi ülkenin icat ettiği bir spordur?
©Copyright 2008 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.