Dünya

17.03.2011 - 11:11 | Son Güncelleme: 17.03.2011-11:13

Çaresizlik gökyüzünde!

Nükleer kıyametle karşı karşıya olan Japonya'nın çaresizliği bu fotoğraflarla görüntülendi

Sitene Ekle

milliyet.com.tr

Tarihinin en yıkıcı depremlerinden birini, ardından da korkunç tsunami dalgasını yaşayan Japonya'da, nükleer endişe artarak sürüyor.
Reaktörleri bir türlü soğutamayan Japon yetkililer, artık erimenin eşiğine gelindiğini bu son hamleleri ile gösterdiler.
Japon ordusuna ait CH-47 Chinook helikopterleri, denizden aldıkları suyu getirip, reaktörlerin üzerine dökere soğutma çalışmalarına yardımcı oluyorlar.
Diğer yandan, santralde soğutma sorununu çözmeye çalışan mühendisler, sistemleri tekrar çalıştıracak olan yeni güç hattının kurulumunun bitmek üzere olduğunu açıkladılar.
Japonya Savunma Bakanlığı sözcüsü Kazumi Toyoma bu sabah saatlerinde Fukuşima santralinin 3 numaralı reaktörüne askeri helikopterle denizden su taşınıp, soğutma çalışmasının yapıldığını ve çalışmanın sürdürülmesinin planlandığını söyledi.
Santralin sahibi olan Tokyo Electric Power, santrali soğutmak için kullanılan su havuzunun boşaldığını açıklamıştı.
Soğutma havuzları sürekli suya ihtiyaç duyuyorlar. Reaktör çekirdeğinden ayrılsalar bile, çubuklar uzun süre radyoaktifliklerini koruyorlar ve aylarca, hatta daha uzun süre soğutulmaları gerekiyor, yoksa erime söz konusu olabiliyor.

 


Etiketler:
Kızınca sahibine tüküren hayvan hangisidir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.