Gündem
19.06.2013 - 22:12 | Son Güncelleme: 20.06.2013-9:19

Çarşı grubuna flaş tutuklamalar!

Gezi parkı eylemleri nedeniyle, Çarşı grubundan 2 kişi tutuklandı, 3 kişi ise kefaletle serbest bırakıldı.

Sitene Ekle

DHA

Gezi Parkı olaylarına karıştıkları gerekçesiyle Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından gözaltına alınan 20 şüphelinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda sabah saatlerinde başlayan sorgusu akşam 17.00 sıralarında tamamlandı.

Şüphelilerden 15’i ise savcılık sorgularının ardından serbest kaldı. Ancak savcılık serbest kalan 15 şüpheliden 7’sine Adli Kontrol uygulanmasını istedi. Bu 7 şüpheli de Adli Kontrol uygulanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Şüphelilerden Halil İbrahim Erol, Numan Bülent Ergenç, İbrahim Halilullah Turan, Güray Sezmen ve Cem Yakışkan "Suç örgütü üyesi olmak", "Kanuna uymamaya tahrik" ve "kamu malına zarar vermek" suçlarından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Gözaltılar protesto edildi

2 TUTUKLAMA RUHSATSIZ SİLAHTAN

Şüphelilerin mahkeme sorgusu 21.00 sıralarında başladı. Mahkeme sorgusunun ardından Halil İbrahim Erol ile İbrahim Halilullah Turan ‘vahim nitelikte silah ve mermi bulundurmak’ suçlamasıyla tutuklandı.

50’ŞER BİN TL KEFALET İLE SERBEST
Numan Bülent Ergenç, Güray Sezmen ve Cem Yakışkan ise 50’şer bin TL kefalet ile serbest bırakıldı. Serbest bırakılan şüphelilere yurtdışı çıkış yasağı ile haftada bir karakolu giderek imza atma yönünde tedbir kararı alındı.

Savcıdan Çarşı liderlerine şok soru!

 Gezi Parkı olaylarında gözaltına alınıp mahkemeye sevk edilen 28 kişi serbest kaldı. “Çarşı" gurubunun 2 liderinin de aralarında bulunduğu 20 kişi geçtiğimiz pazar günü düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Bu arada Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı'nın liderlerine savcılık tarafından çarpıcı sorular sorulduğu ortaya çıktı.

 Gezi Parkı olaylarıyla ilgili gözaltına alınan aralarında Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı'nın liderlerinden B.E, C.Y ve E.Ö'nin de bulunduğu 20 şüphelinin savcılık sorgusunda ilginç sorular sorulduğu iddia edildi. Şüphelilere emniyette ve savcılıkta Gezi Parkı olaylarına ilişkin sorular yöneltildiği öğrenildi. Teknik takip kapsamında yapılan telefon dinlemeleri de sorgu konusu olduğu kaydedildi.

 "OLAYLARA KATILMAK İÇİN 25 BİN TL ALDINIZ MI?"

 Bir telefon tapesinde iki şüphelinin kendi arasında yaptığı konuşmada, 'Gezi eylemlerine dahil olmak karşılığında B.E, 25 bin tl aldı.' sözleri Çarşı'nın liderlerinden B.E, C.Y ve E.Ö'ye sorulduğu şüphelilerin "Söz konusu konuşmadan haberleri olmadığını, eylemler için kimseden herhangi bir para almadıklarını" söylediği öğrenildi.

 
"GAZ MASKESİ VE KASK TEMİNİNİ KİM SAĞLADI?"

 Çarşı grubunun söz konusu eylemlerde kamu malına zarar verdiğini belirten savcılık, "Söz konusu olaylara katılanlara gaz maskesi ve kask temini sağladınız mı? Bu tür malzemeleri göstericilere kim sağladı?" şeklinde de soru yöneltildiği ifade edildi. Şüphelelerin, eylemlere katılanlara herhangi bir malzeme temin etmediklerini belirttiği öğrenildi.

 
SATILIK TOMA İLANI SORULDU

 Şüphelilere 'Bazı internet sitelerinde yayınlanan satılık TOMA ilanı' da sorulduğu vurgulandı. Savcılık 'Bazı internet sitelerinde gerçek olmayan bir şekilde satılık TOMA ilanı yer almıştır. Böyle bir TOMA ele geçirilmediği halde bu ilanın sitelere verilme nedeni nedir?" diye sorulduğu, şüphelilerin ise ilanla ilgili bilgilerinin olmadığını belirttiği kaydedildi. Emniyet ve savcılık sorgusunda şüphelilerin Beşiktaş'ta bulunan Başbakan Çalışma Ofisi'ni basmaya çalışmakla suçlandıği öğrenildi.

 "BAŞBAKANLIK OFİSİNİ BASACAĞIZ..."

 Soruşturma kapsamında bazı görüşmelerin tespit edildiği ve bu görüşmelerde 'Bugün Başbakanlık ofisini basacağız' yönünde sözler olduğu ifade edildi. Emniyet ve savcılık sorguda, "Çarşı grubunun öncülük ettiği olaylarda Beşiktaş ilçesinde bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi'nin basılmaya çalışıldığı tespit edildi. Bu eylemin neden ve kimler tarafından gerçekleştirmek istendiği konusunda bilgi veriniz?" sorusu yöneltildiği şüphelilerin ise bu soru üzerine konu hakkında bilgi ve duyumlarının olmadığını belirttiği öğrenildi.


Etiketler: çarşı, tutuklama
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.