Cumartesi

11.08.2018 - 01:30

Casus filmlerine kadın arkadaşlığı aşısı

Sitene Ekle

Casus komedilerine anlamlı bir katkı yapmayan “Beni Satan Casus”un ilgi çekici yanları kadın arkadaşlığını ön plana çekmesi ve McKinnon’ın performansı

Ticari sinemanın komedide en sık başvurduğu alanlardan biri casus filmleri. Sayısız casus komedisinin en yenisi “Beni Satan Casus”un benzerlerinden en büyük farkı bir kadın arkadaşlığını merkeze alması…

Audrey, erkek arkadaşı Drew tarafından terk edilir. En yakın arkadaşı Morgan tarafından teselli edilirken Drew’un bir ajan olduğu ve değerli bir bilgiyi Audrey’de bıraktığı anlaşılır. Audrey ve Morgan, kendilerini Avrupa’da uluslararası bir casusluk hesaplaşmasının ortasında bulurlar ve acemi şansıyla canlarını kurtarmaya çalışırlar.

Kadınların ön planda olduğu komediler, “Nedimeler”in başarısından beri Hollywood’un gitgide daha sık başvurduğu bir formüle dönüşüyor. “Saturday Night Live” çıkışlı parlak komedyen Kate McKinnon’ın yetenekleriyle “Beni Satan Casus”u tek başına izlenebilir kıldığı düşünülürse kadınların merkezde olduğu komedilerin tercih edilmesi isabetli bir karar. Film, türünün en tepe noktası olmasa da kadın arkadaşlığını merkeze alması ve McKinnon sayesinde eğlenceli vakit geçirtme amacına ulaşıyor.  

Statham, dev köpekbalığına karşı

Başlıktaki şekilde özetlenebilecek “Meg: Derinlerdeki Dehşet/The Meg”, bir denizaltı araştırma ekibinin tarih öncesi dönemden kalma 20 metreyi geçen köpekbalığı Meg’i yüzeye çekmesiyle başlıyor. İnsanları ondan koruma işi ise aksiyon yıldızı Jason Statham’ın canlandırdığı Jonas’a ve araştırma ekibine düşüyor. Jon Turteltaub’un yönettiği film “Jaws”ın en ünlüsü olduğu köpekbalığı korkuları külliyatına “daha büyük, daha korkunç” fikri dışında bir ekleme yapmıyor. Film, tek amacı olan Meg’i gösterme konusunda tutuk davranırken ekip içi ilişkiler yeterince heyecan yakalayamıyor. “Meg”, içerdiği B-tipi eğlence potansiyelini de yeterince kullanamıyor.

Haftanın diğerleri

- Aleksey German’ın bu yılki Berlin Film Festivali’nde yarışan filmi “Dovlatov”, Rus yazar Sergei Dovlatov’un altı günü üzerinde 1970’ler Sovyetler Birliği’nin portresini entelektüel kitle üzerinden çiziyor.

- Jim Jarmusch’un 1989 yapımı sevilen filmi “Mystery Train/Gizem Treni”, Türkiye’de ilk kez gösterime giriyor. Jarmusch sinemasının özgünlüğü ve esprili melankolisinin hissedildiği filmi beyaz perdede izleme fırsatı sinema severler için önemli. 

- Can Evrenol, korku türündeki kısa filmlerinin ardından ilk uzun metrajlı filmi “Baskın”la (2015) tür sineması içinde dikkat çekti. Evrenol’un ikinci uzun metrajlı filmi “Housewife”, aile içi cinayetlerin izlerini taşıyan Holly’nin kabuslarının gerçeğe dönüşmesi üzerinden ilerliyor.

- Adem Uğur’un yönettiği gerilim türündeki “Sera”, bir doktor ve hasta ilişkisini konu alıyor.

- Brad Baruh’nun yönettiği ABD yapımı korku “Bitmeyen Gece/Dead Night” ormanda geçen dehşet dolu bir hikayeye odaklanıyor.

- Komedi türündeki “Durumunu Güncelle/Status Update”, Scott Speer’ın imzasını taşıyan ve sosyal medya gönderileri gerçekleşmeye başlayan Kyle’ın öyküsünü işliyor.

- Dany Boon’un yönetip başrolünü üstlendiği “Çılgın Baskın/Raid Dingue”, Fransa yapımı bir ticari komedi.

 

"Olmaz Oğlan", "Kalpsizsin" videolarına imza atan grup hangisidir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.