13.09.2017 14:55 | Son Güncelleme:
AA

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu: En büyük engel tembellik

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen  Uludağ Üniversitesi (UÜ) 2017-2018 Akademik Yılı açılış töreninde yaptığı  konuşmada, gençlerin önündeki en büyük engelin tembellik olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu,  Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen  Uludağ Üniversitesi (UÜ) 2017-2018 Akademik Yılı açılış töreninde yaptığı  konuşmada, ''İnternetten kolay ulaşılan bilgilerin toplumlara ve ülkelere güç  sağlamadığını belirten "Sizlere tavsiyem, sanal dünyanın esiri değil,  efendisi olmanızdır. Aksi halde telafisi mümkün olmayacak bir teknoloji  mağduriyetiyle karşılaşabiliriz. Belli bir amaca yönelikse her paylaşımı önemli  ancak amaçsız ve hayattaki önceliklerini ihmal ederek, sanal alemde kaybolup  giden zamanların büyük bir kayıp olduğunu ifade etmeliyim." diye konuştu.

Sosyal medyayı adeta bir silah olarak kullanan terör örgütlerine karşı  son derece müteyakkız olmak gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Yaptığımız  paylaşımların biz farkında olmasak da terör örgütlerinin ekmeğine yağ  sürebileceğini bilmeliyiz. Terör örgütlerinin sanal alemdeki etkinliğini göz ardı  etmemeliyiz. Yaptıkları her eylemle insanlığa ve İslam'a büyük zararlar veren eli  kanlı çetelerin, değerlerimizin içini boşaltan akılların gençlerimizi ve  geleceğimizi çalmasına asla müsaade etmemeliyiz." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin yükseköğretim alanında son dönemde büyük  mesafeye katettiğinin altını çizerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Devlet ve vakıf üniversitelerinin sayısı 2002'de 73 iken, 2003-2017  arasında 61'i devlet, 43'ü vakıf olmak üzere yeni üniversitenin kurulmasıyla  toplam üniversite sayısı 177'ye ulaşmıştır. Bu sayı, 7 vakıf meslek yüksekokulu  ile 183 oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız, 'Her ile bir üniversite' hedefini koyduğu  zaman yeni üniversitelerin açılmaması için hükümetimizin önüne set çekmeye kalkan  o kaskatı muhalefeti anımsayın lütfen. Altyapının, öğretim üyesi sayısının  azlığından dem vurarak, aslında bir öz güven eksikliğiyle engel olmaya  başladılar. Ancak her şeye rağmen ülkemiz, üniversite sayısı bakımından çok büyük  noksanlıkları geride bıraktı. Şimdi gelinen noktada başka hedefler bizi bekliyor.  Bütün üniversitelerimizin dünyayla yarışacak seviyelere gelmesi için kararlılıkla  gayret etmeliyiz."

"EĞİTİMDE İLERİ SEVİYELERE ULAŞMAK, EN ÖNEMLİ HEDEF"

Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin 2002'den bu yana yaklaşık 11,4 kat  artırıldığını aktaran Hakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin 21. yüzyılda önüne koyduğu  hedeflere ancak eğitimle ulaşabileceğinin farkında olarak, geçmiş yıllarda olduğu  gibi 2017'de de bütçeden en fazla payı yine eğitime ayırdığına dikkati çekti.

Çavuşoğlu, "Eğitim bütçesi, 2002'de toplam 10 milyar lirayken 2017'de  Milli Eğitim Bakanlığına 85 milyar, yüksek öğretim kurumları ve üniversitelere 25  milyar lira olmuştur. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ile Kredi Yurtlar  Kurumu eğitim bütçesiyle toplam 122 milyar lira olarak belirlenmiştir. Yani 10  milyardan 122 milyar liraya gelinmiştir. Bu, dikkate değer bir husustur." dedi.

Diğer tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da ulaşılan seviyeyi  Türk milleti için yeterli bulmadıklarını söyleyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bu milletin onurunu korumanın, milletimizin refah seviyesini  yükseltmekle olacağını düşünen bir anlayışın sahipleriyiz. Aziz milletimizin her  alanda hizmetkarı olarak eğitim alanında da daha ileri seviyelere ulaşmak, en  önemli hedeflerimizden biridir. Okuyan, düşünen ve düşündüğünü uygulayan gelecek  nesillere ulaşmak için gençlerimize güvenmeliyiz. Gençlerimize duyduğumuz güvenin  bir tezahürü olarak seçilme yaşını önce 30'dan 25'e, sonra da 18'e indirdik.  Bizim neden gençlere güvenmemiz gerektiğini 15 Temmuz 2016 gecesi hainlere karşı  herkesten önce ecdadına yaraşır şekilde meydanlara inerek ülkesine, milletine ve  demokrasisine sahip çıkan gençlerimiz ortaya koymuştur. Milli ve manevi  değerlerin şuurundaki gençliğimizle gurur duyarken, onlarla daha güçlü bir  Türkiye olarak, daha güçlü bir Türkiye bırakmak için var gücümüzle çaba  göstermeye devam edeceğiz."

Çeşitli zorluklarla mücadele eden ülkelerin de Türkiye'ye ihtiyacı  olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Bugün Arakan'da dökülen gözyaşı da Suriye'de  dökülen gözyaşı da birdir. Filistin'in mazlum çehresi, savaşların, yoksulluğun ve  açlığın pençesindeki Afrikalı çocuğun hüzünlü çehresiyle birdir. Farklı dilleri  konuşan, farklı ırklara ve dinlere mensup toplumların yaşadığı trajedi, ortaktır.  İlim ve irfanın beşiği, kadim medeniyetimizin, sahip olduğumuz eşsiz kültürel  mirasın hakkıyla farkında olmak gerekiyor. Kendini tanıyan, öz değerlerinin  farkında olan bir nesle sadece milletimizin değil, tüm insanlığın ihtiyacı olduğu  açıktır. Tarihin milletimize ve sizlere yüklediği bu sorumluluğun bihakkın yerine  getirileceğine inancım tamdır." diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, 2023 hedefleri doğrultusunda, dünyanın  en büyük ekonomilerinden biri olmak için akademik hayatta nitelikli bilgi üretimi  ve nitelikli insan faktörünün öne çıktığını da sözlerine ekledi.

Törene, AK Parti Bursa milletvekilleri Hüseyin Şahin, Osman Mesten,  Muhammed Müfit Aydın, Emine Yavuz Gözgeç, Zekeriya Birkan, Cumhuriyet Başsavcısı  Uğurhan Kuş ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5