10.08.2017 17:01 | Son Güncelleme:
AA

Çavuşoğlu, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Mustafa'yı kabul etti

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Harem-i Şerif'in, Müslümanların en önemli üçüncü makamı olduğunu belirterek, "Filistin'in gözüne  çöp batsa, bizim kalbimize hançer saplanır. Tabii burada en önemli sorun,  Türkiye'de var olan bu farkındalığın, bütün bir İslam coğrafyasında ve Müslüman  ülkelerde aynı seviyede olması gerektiği ama ne yazık ki bu durumda bunun böyle  olmadığını görüyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Konuşmasına "Evinize hoş geldiniz" diyerek başlayan Çavuşoğlu,  ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu: "Harem-i Şerif, Müslümanların en önemli  3'üncü makamı. Filistin'in gözüne çöp batsa, bizim kalbimize hançer saplanır.  Tabii burada en önemli sorun, Türkiye'de var olan bu farkındalığın bütün bir  İslam coğrafyasında ve Müslüman ülkelerde de aynı seviyede olması gerektiği ama  ne yazık ki bu durumda bunun böyle olmadığını görüyoruz, özellikle son dönemde yaşanan hadiseleri nazara aldığımızda Harem-i Şerif'te, Mescid-i Aksa'da emin olun bizim de yüreğimiz dağlandı. Bu noktada başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip  Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım olmak üzere hepimiz bu haksızlık ve  hukuksuzluk karşısında en üst perdeden tepkimizi dile getirdik. Filistin ile olan kardeşlik hukukunun tarihi, kültürel ve inanç temelli derin köklere dayandığını belirterek, bu anlayış ve inançla Filistin ile olan ilişkileri bundan sonraki süreçte de devam ettirmeye kararlıyız.''

Filistin sorununa dünya genelinde farkındalık oluşturmak ve yaşanan  olaylar karşısında sadece Türkiye'de değil, İslam coğrafyasında ve uluslararası  platformda da gerekli desteği her daim güçlü bir şekilde vermeye devam  edeceklerinin altını çizen Çavuşoğlu, "Bu bağlamda özellikle son dönemde yaşanan  hadiseleri nazara aldığımızda Harem-i Şerif'te, Mescid-i Aksa'da emin olun bizim  de yüreğimiz dağlandı. Bu noktada başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan,  Başbakanımız Binali Yıldırım olmak üzere hepimiz bu haksızlık ve hukuksuzluk  karşısında en üst perdeden tepkimizi dile getirdik." diye konuştu.

"HAREM-İ ŞERİF, MÜSLÜMANLARIN EN ÖNEMLİ ÜÇÜNCÜ MAKAMI"

Çavuşoğlu, hem Harem-i Şerif özelinde hem de Filistin'de maruz  bırakılan haksızlıklar ve hukuksuzluklar ve estirilen terör karşısında  Türkiye'nin elinden geleni yaptığını ve yapacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Harem-i Şerif, Müslümanların en önemli üçüncü makamı. Filistin'in  gözüne çöp batsa, bizim kalbimize hançer saplanır. Tabi burada en önemli sorun,  Türkiye'de var olan bu farkındalığın bütün bir İslam coğrafyasında ve Müslüman  ülkelerde de aynı seviyede olması gerektiği ama ne yazık ki bu durumda bunun  böyle olmadığını görüyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte tüm Müslüman ülkeler,  Filistin'i, Harem-i Şerif'i inancımızdan mütevellit olması gerektiği yerde ve hassasiyetle ele alınması gerekir."

Görev alanındaki Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA),  Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Medeniyetler İttifakı Projesi kapsamında, Filistin  davası ve Filistin üzerinde çok önemli iş birliği çalışmalarının yapılacağına  işaret eden Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, "Şimdiye kadar TİKA'mızın oradaki  çalışmaları gerçekten önemli. Bundan sonraki süreçte de bölgeye ilişkin  çalışmalarımızı daha da arttırmak hedefindeyiz. Özellikle Basın Yayın ve  Enformasyon Genel Müdürlüğümüz, bizim Türkiye dışındaki çalışanlarımız  vasıtasıyla sadece Türkiye üzerinde değil, bu coğrafya ile ilgili de farkındalık  oluşturacak kapasite sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"İLİŞKİLERİ BÜTÜN ALANLARDA GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ"

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Mustafa da, ağırlanmaktan duyduğu  memnuniyeti dile getirerek, Filistinliler olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin  bu denli gelişmesi ve güçlenmesinden memnun olduklarını ifade etti.

Türkiye'yi "ağabey" olarak gördüklerini belirten Mustafa, "Bu  ilişkileri bütün alanlarda geliştirmeye ve genişletmeye çalışıyoruz. Çok şükür  bütün alanlarda ilişkilerimizin geliştiğini ve güçlendiğini görüyoruz. Eminiz ki,  sizin de görev süreniz boyunca bu ilişkiler daha da güçlenecektir." dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0