Siyaset
20.04.2017 - 18:51 | Son Güncelleme: 20.04.2017-18:55

Çavuşoğlu'ndan "Orta Amerika" diplomasisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Orta  Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA) 2. Dışişleri Bakanları Forumu'na katılan  ülkelerin dışişleri bakanları ve üst düzey temsilcileriyle bir araya geldi.

Sitene Ekle
Çavuşoğlu'ndan "Orta Amerika" diplomasisi

AA

İstanbul'da düzenlenen forum kapsamında, Bakan Çavuşoğlu, Honduras  Dışişleri Bakanı Maria Dolores Agüero Lara, Kosta Rika Dışişleri Bakanı Manuel  Gonzalez Sanz, El Salvador Dışişleri Bakanı Hugo Martinez Bonilla, Belize  Dışişleri Bakanı Wilfred Peter Elrington, Panama Dışişleri Bakan Yardımcısı Maria  Luisa Navarro, Nikaragua Devlet Bakanı ve Cumhurbaşkanının Uluslararası İlişkiler  Danışmanı Sidhartha Francisco Marin Arauz ile ikili görüşmelerde bulundu.

Görüşmelerde, bölge ülkelerinde tarım, sağlık, turizm, eğitim  alanlarında TİKA aracılığıyla yürütülen kalkınma iş birliği projelerinin  artırılması ve çeşitlendirilmesi konuları ele alındı.

SICA üyesi ülkelerde afetle mücadele erken uyarı sistemleri konusunda  Türkiye'nin deneyimlerinin aktarılması, Türk Havayolları'nın (THY) bölgede daha  çok noktaya doğrudan seferler başlatması değerlendirildi.

Orta Amerika ülkelerinin göç konusunda geçiş ülkesi olmaları  dolayısıyla Türkiye'nin göçmenlere sağlanan yardımlar konusundaki deneyiminin  paylaşılması konusu da Bakan Çavuşoğlu'nun mevkidaşlarınca masaya yatırıldı.

Görüşmede, konuk bakanlar, Türkiye ile ekonomik iş birliğine önem  verdiklerini, bu amaçla taraflar arasında ikili ticaretin artırılmasını  beklediklerini vurguladı.

Eğitim alanında da Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar  Başkanlığı'nın (YTB) verdiği Türkiye Bursları'ndan bölge ülkelerinin daha fazla  yararlanması konusuna değinildi. Parlamentolar arasında temasların  sıklaştırılmasının yanı sıra Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) Orta  Amerika ülkeleri ziyaretlerinin devam ettirilmesi ve bölge iş adamlarıyla  temaslarının artırılması konuları ele alındı.
 


Bilgi YarışmasıÇanakkale Savaşları’nın sonunu getiren önemli çarpışmalara sahne olan iki koya verilen ad hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Anadoluhisarı'nın diğer ismi nedir?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX