13.09.2017 15:03 | Son Güncelleme:
AA

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Çin gibi büyük bir piyasaya giriyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'den Çin'e  tarım ürünleri ihracatının önündeki engellerin kalktığını belirterek, "Bu sene, kiraz mevsiminin sonuna doğru kiraz ürünleriyle ilgili engeller kalktı. Şimdi  bazı meyvelerle ve süt ürünleriyle ilgili engeller de kalkıyor. Tüm engelleri  kaldırarak, Çin gibi büyük bir piyasaya giriyoruz." dedi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından, TOBB'un desteğiyle ANFAŞ  Antalya Fuar Merkezi'nde düzenlenen 8. Yöresel Ürünler Fuarı'nın (YÖREX) açılışı,  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Antalya Valisi  Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekil Mesut Kocagöz, ATB Başkanı Ali  Çandır, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ve protokol  üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Bakan Çavuşoğlu, törende yaptığı konuşmada, YÖREX'e katılımcı  sayısının ve fuarın kalitesinin yıldan yıla arttığını söyledi.

Fuarı uluslararası niteliğe kavuşturmak istediklerini belirten  Çavuşoğlu, "Uluslararası fuar olması demek dünyanın her yerinden firmaların  gelip, burada stant açması demek değildir. Uluslararası fuar olması demek,  Türkiye'nin her yerinden burada sergilenen ürünlerin dünyanın her yerine  pazarlanması demektir. Elbette KKTC'den ve bazı kardeş ülkelerden de stantlar  gelip, kurulabilir. Bunu yapabilmek için dünyanın her yerinden alım heyetleriyle  üreticilerimizi ve ürünlerimizi buluşturmamız lazım." diye konuştu.

Antalya'da daha önce sağlık, spor ve alternatif turizm üzerine  düzenlenen HESTOUREX fuarına 170 ülkeden 4 bin 30 alım heyeti katıldığını  hatırlatan Çavuşoğlu, fuarda yaklaşık 10 milyar liralık sözleşme imzalandığını  ifade etti. Çavuşoğlu, söz konusu fuarda sadece Antalya Eğitim ve Araştırma  Hastanesi'nin bir Rus sigorta firmasıyla 20 bin Rus'un tedavisi için sözleşme  yaptığını anlattı.

ÇİN PAZARI

YÖREX'in de uluslararası boyuta taşınması için bakanlık olarak elinden  geleni yapacağını ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Tarım ürünlerinin yurt dışına ihracatında da ciddi artış var.  Antalya'daki, Türkiye'deki rakamlar ortada. Demek ki bir taraftan kalite, üretim  artıyor, bir taraftan coğrafi işaret dahil markalaşma süreci hızlı şekilde devam  ediyor. Üreticilerimize çağrıda bulunmak istiyorum. Artık Çin'e tarım  ürünlerimizin ihracatının önündeki engeller kalkıyor. Bu sene, kiraz mevsiminin  sonuna doğru kiraz ürünleriyle ilgili engeller kalktı. Şimdi bazı meyvelerle ve  süt ürünleriyle ilgili engeller de kalkıyor. Tüm engelleri kaldırarak, Çin gibi  büyük bir piyasaya giriyoruz. Özellikle bu ürünlerin, yani kiraz gibi benzeri  ürünlerin Türkiye'de üretiminin artırılmasında fayda var. Burdur ve Ispartamıza  güzel haberi vermek istedim."

Bakan Çavuşoğlu, Antalya'nın fuarların da merkezi olmaya başladığını,  sadece bir iki sektörün merkezi olmanın yetmeyeceğini, markalaşmak için bu tür  fuarların sayısını artırmak gerektiğini vurguladı.

DIŞ POLİTİKA

Dış politikayla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Bakan Çavuşoğlu,  "Dış politikada dostun sayısını artırmak, düşmanın sayısını azaltmak önemlidir.  Elbette tüm dünyada söz sahibi olmak her ülkenin hayalidir. Biz de Türkiye olarak  son 15 yılda bunu başardık, başarıyoruz." dedi.

Dün 2 Pakistan ve Katar Dışişleri Bakanlarını ağırladığını, yarın  Fransa ve Kuveyt Dışişleri Bakanlarını misafir edeceklerini, cuma günü de Katar  Emiri'nin geleceğini belirten Çavuşoğlu, "İki gün sonra New York'a gidiyoruz,  Genel Kurulda yoğun temaslarımız olacak. Türkiye'nin sesini her yerde olduğu gibi  orada da Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber duyuracağız." diye konuştu.

Dış politikanın en önemli unsurunun ekonomik ilişkileri güçlendirmek  olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, bu nedenle birçok ülkeyle ikili düzeyde serbest  ticaret anlaşması imzalamak için müzakereleri sürdürdüklerini belirtti.

Çavuşoğlu, serbest ticaret anlaşması mümkün değilse, bazı ürünleri  korumak gerekiyorsa tercihli ticaret anlaşması imzaladıklarını, sadece ikili  ülkelerle değil bölgesel ekonomik örgütlerle serbest ticaret anlaşması  müzakerelerini Ekonomi Bakanlığı ile yürüttüklerini anlattı.

Konuşmaların ardından Bakanlar Çavuşoğlu ile Elvan ve diğer protokol  üyeleri fuarın açılışını yaptı. Protokol daha sonra stantları gezerek ürünler  hakkında bilgi aldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0